Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondas

Bendra Lietuvos ir Ukrainos iniciatyva kvies architektus kartu kurti Ateities mokyklą Ukrainoje

2023 m. rugpjūčio 23 d.
Bendra Lietuvos ir Ukrainos iniciatyva kvies architektus kartu kurti Ateities mokyklą Ukrainoje

Bendromis Lietuvos ir Ukrainos pastangomis telkiamos kūrybinės idėjos, kurios padės kurti Ukrainos švietimo ateitį. Naujasis bendras projektas sieks suburti profesionalius architektus iš Ukrainos, Lietuvos ir kitų šalių. Atviro tarptautinio architektūrinio konkurso metu tarptautinė ekspertų komisija įvertins ir išrinks geriausią Ukrainos Ateities mokyklos koncepciją. Su konkurso nugalėtoju bus sudaryta sutartis sukurti inovatyvų standartinį techninį Ateities mokyklos Ukrainoje projektą, kuriuo galės naudotis tiek Ukrainos institucijos, tiek tarptautiniai partneriai, aktyviai dalyvaujantys Ukrainos atkūrimo ir atstatymo procese.

Tai numatyta memorandume dėl standartinio techninio projekto ateities mokyklai Ukrainoje parengimo, kurį Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos, Ukrainos švietimo ir mokslo ministerijos bei Ukrainos bendruomenių, teritorijų ir infrastruktūros plėtros ministerijos atstovai pasirašė š.m. rugpjūčio 22 d.

„Mūsų įsipareigojimas atkurti Ukrainos švietimo sistemą ir diegti naujoves atspindi mūsų tautos pasipriešinimą. Šis bendradarbiavimas – tai daugiau nei architektūrinis konkursas; tai mūsų bendrų vertybių ir atsidavimo švietimui ir šviesesnės ateities vilčiai išraiška”, – sako Mustafa Nayeem, Ukrainos atstatymo ir infrastruktūros plėtos agentūros vadovas.

Lietuvos Vyriausybė šiam projektui skyrė 500 000 eurų. Projektui vadovaus Lietuvos viešoji įstaiga Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA), jį įgyvendins kartu su Ukrainos atstatymo ir infrastruktūros plėtos agentūra ir Lietuvos architektų sąjunga. CPVA Ukrainoje dirba nuo 2014 m. ir neseniai sėkmingai įgyvendino daugiau nei 11 mln. eurų vertės rekonstrukcijos projektus – Kijevo regione atstatė mokyklą ir vaikų darželį.

„Visa ši procedūra skirta skatinti tarpdisciplininį Europos ir Ukrainos švietimo politikos strategų, architektų ir kitų kūrybingų protų bendradarbiavimą. Tai ne tik sutaupys lėšų, bet ir suteiks Ukrainos vaikams geriausią ir inovatyviausią Ateities mokyklą. Turime unikalią galimybę pakeisti sugriautas mokyklas dar geresnėmis, t.y. garsųjį posakį „build back better“ įgyvendinti praktikoje“, – sako CPVA direktoriaus pavaduotojos patarėjas, Co-Create Future of Ukraine programos vadovas Artūras Žarnovskis.

„Svarbus ne tik kokybiškas naujos Ukrainos mokyklos projektas, bet ir jo atrankos procesas, – sako Rūta Leitanaitė, LMA valdybos narė ir projekto koordinatorė. – Architektūrinis konkursas yra skaidriausias, atviriausias ir sąžiningiausias būdas gauti geriausią projektą, išrenkant jį iš daugybės idėjų, įvertintų pagal kokybiškos architektūros kriterijus.“

Bendra Lietuvos ir Ukrainos iniciatyva prasidės 2023 m. spalį vyksiančiomis kūrybinėse dirbtuvėmis, kurių metu Lietuvos ir Ukrainos pedagogai, architektai, inžinieriai ir viešojo sektoriaus atstovai aptars Ateities mokyklos Ukrainoje koncepciją ir parengs rekomendacijas bei programą būsimam architektūriniam konkursui. Konkursą tikimasi paskelbti 2023 m. rudens antrojoje pusėje.

Dėl Rusijos karinės agresijos Ukrainoje jau sunaikinta 441 mokykla. Karas sutrikdė Ukrainos vaikų mokymosi procesą, todėl jiems kyla grėsmė ne tik patirti fizinius ir emocinius sužalojimus, bet ir netekti galimybės gauti kokybišką išsilavinimą. Šiuo metu visos Ukrainos mokyklos yra uždarytos, vaikai mokosi nuotoliniu būdu. Tačiau, pasibaigus intensyviems karo veiksmams, mokyklų atstatymas ir grįžimas į normalų mokymosi procesą bus esminis veiksnys atkuriant švietimo sistemą.

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.