ES fondų investicijos 2014-2020 m.

Įlūžęs stogas – praeitis: Vaiko raidos centras įsikurs moderniame pastate

2020 m. gegužės 5 d.
Įlūžęs stogas – praeitis: Vaiko raidos centras įsikurs moderniame pastate

Santaros klinikų miestelyje Vilniuje netyla statybos. Neseniai čia duris atvėrė Tuberkuliozės ligoninė ir Infekcinių ligų centras, o dabar priešais jį kitoje gatvės pusėje ryškėja naujojo Vaiko raidos centro ir dviejų pediatrijos korpusų kontūrai.

Daugiau nei 10 hektarų teritorijoje, kurioje dar sovietmečiu buvo pradėta Vaikų ligoninės plėtra,  vėl sukasi kranai ir pluša statybininkai. Naujasis kompleksas, kurio bendras plotas sieks daugiau nei 21 tūkst. kv.m., bus sudarytas iš trijų korpusų, koridoriais, galerijomis bei požeminėmis jungtimis  sujungtų su Vaikų ligonine. Požeminis tunelis kirs Santariškių gatvę ir naująjį kompleksą ateityje sujungs su kitoje gatvės pusėje esančiais Vaikų ligoninės pastatais.

Tai – pirmoji po Nepriklausomybės atkūrimo Lietuvoje statoma vaikams skirta moderni ligoninė. Iš Europos Sąjungos struktūrinių ir investicijų fondų finansuojama dalis šio projekto – Vaiko raidos centro statyba, kuriai sirta 7,5 mln. eurų. Projektą administruoja Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA). Pediatrijos korpusų statyba finansuojama iš Valstybės investicijų programos ir Turto banko lėšomis.

Gyvena sudėtingomis sąlygomis

Vaiko raidos centras jau 30 metų teikia pagalbą šeimoms, auginančioms vaikus su raidos, psichikos ir elgesio sutrikimais, diegia inovatyvias reabilitacijos bei psichiatrijos paslaugas. Šiuo metu centras  laikinai glaudžiasi Santaros klinikose. Po to, kai dar 2013 metais įgriuvo šio centro pastato Žvėryne stogas, ilgai buvo ieškoma sprendimų, kur perkelti šią gydymo įstaigą.

„Naujų namų laukėme ilgai, todėl prasidėjusiomis statybomis labai džiaugiamės. Šiuo metu gyvename sudėtingomis sąlygomis, nes, išskaidžius paslaugas skirtingose vietose, sumažėjo jų  apimtys, specialistams sunku bendradarbiauti tarpusavyje, stebėti pacientus, taip pat organizuoti studentų mokymą ir specialistų tobulinimą“, – sako Vaiko raidos centro vadovė Jovita Petrulytė.

Ji pasakoja, kad ypač ilgos eilės laukiant paslaugų buvo susidariusios Ankstyvosios reabilitacijos skyriuje daugiausia dėl vis didėjančio vaikų su autizmo spektro sutrikimais skaičiaus. Dabar tą laukimo laiką ir perspektyvas dar sunkiau apibrėžti, nes jau porą mėnesių dėl karantino paslaugos neteikiamos. 

Įkurtuvės planuojamos kitąmet

Naujajame Vaiko raidos centre, kurio korpuso plotas sieks daugiau nei 5,2 tūkst. kv.m., įsikurs Vaikų psichiatrijos, neurologijos, Paauglių psichiatrijos ir krizių intervencijos, Ankstyvosios reabilitacijos skyriai.

Taip pat numatoma įkurti atskirą intensyvaus stebėjimo postą sunkiems pacientams Paauglių psichiatrijos ir krizių intervencijos skyriuje bei specializuotą poskyrį valgymo sutrikimų turintiems paaugliams, kurio šiuo metu Lietuvoje nėra ir trūksta.  

„Dar  vienas Vaikų ir  paauglių psichiatrijos skyrius, kurį numatoma integruoti į Vaiko raidos centrą yra Respublikinėje Vilniaus psichiatrijos ligoninėje. Integravus šias paslaugas į Santaros klinikų Vaikų ligoninės struktūrą galėsime užtikrinti kokybiškesnę kompleksinę pagalbą vaikams su raidos, elgesio, emociniais ir somatiniais sutrikimais. Vaikų neurologijos skyriaus integravimas taip pat prisidės prie kompleksinio vaikų ištyrimo, geresnės diagnostikos, diferencinės diagnostikos ir gydymo“, – laukiamomis permainomis džiaugiasi J. Petrulytė.

Planuojama, kad į naujas patalpas centras įsikels kitų metų vasarą. Naujuose pediatrijos korpusuose, kurių plotas sieks 6,5 ir 9,7 tūkst. kv. m., bus vaikų konsultacijų poliklinika, priėmimo-skubios pagalbos skyrius ir vaikų ligų stacionaras.

Teko apsiriboti trimis aukštais       

„Kuriant šio komplekso projektą, į vieną statinį teko integruoti labai skirtingas funkcijas ir tai buvo didžiausias iššūkis. Sau kėlėme svarbiausią uždavinį – suprojektuoti funkcionalų pastatą ir tai padiktavo minimalistinę jo architektūrą“, – sako šio komplekso projekto vadovas, architektas Vytautas Lukoševičius.

Statinį sudaro trys stačiakampiai žiediniai tūriai su vidiniais kiemais – taip architektai išsprendė gresiančią ilgų koridorių problemą, kuri iškilo, paaiškėjus, kad gaisrinės saugos reikalavimai draudžia statyti aukštesnius nei trijų aukštų pastatus, jei jie skirti vaikams. Ši, anot architekto, moraliai pasenusi norma projektą įstatė į labai siaurus rėmus, teko koreguoti pradinę projekto idėją ir suktis iš padėties.

Naująjį Vaiko raidos centro ir pediatrijos korpusų kompleksą projektavo „Vilniaus architektūros studijos” architektai V.Lukoševičius, Artūras Asauskas, Vytenis Raugala, Inga Laševičiūtė, stato bendrovė „Veikmės statyba“.         

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.