Savivaldybių rodiklių analizė

Nauji analitiniai įrankiai šalies savivaldybėms – galės patogiau planuoti potencialias pajamas bei išlaidas

2023 m. lapkričio 15 d.
Nauji analitiniai įrankiai šalies savivaldybėms – galės patogiau planuoti potencialias pajamas bei išlaidas

Įrankiai, padedantys ne tik lengviau įvertinti vykdomos politikos ir finansų valdymo situaciją atskirose Lietuvos savivaldybėse, bet ir patogiau planuoti bei priimti duomenimis pagrįstus sprendimus, sėkmingai skinasi kelią – šalies savivaldybių atstovams pristatyti dar keli Finansų ministerijos ir Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) sukurti analitiniai moduliai.

Spalio mėnesį savivaldybėms pristatytus 3 analitinius modulius, sukurtus CPVA bendradarbiaujant su Finansų ministerija, Lietuvos savivaldybių asociacija ir kitomis įstaigomis, papildė dar 2. Nuo šiol be savivaldybių gyvenimo kokybės indekso, savarankiškų pajamų bei išlaidų atotrūkių įvertinimo savivaldybių atstovai galės modeliuoti potencialias pajamas ir išlaidas. Tokie analitiniai įrankiai šalies savivaldybėms yra sukurti pirmą kartą.

„Galimybė savivaldybėms vienoje vietoje turėti patogius analitinius įrankius ne tik prisideda prie aiškesnio esamos situacijos vaizdo, bet ir leidžia pasilyginti su panašiomis savivaldybėmis. Sukurti nauji moduliai potencialioms pajamoms bei išlaidoms planuoti leis efektyviau prognozuoti savarankiškų pajamų bei išlaidų srautus, modeliuojant galimus scenarijus priimti duomenimis pagrįstus sprendimus.“, – komentuoja finansų viceministras Darius Sadeckas.

Lapkričio 14 d. savivaldybių atstovai Birštone dalyvavo praktinėse dirbtuvėse, kuriose išsamiau susipažino su Finansų ministerijos ir CPVA pristatytomis analitinėmis priemonėmis, taip pat turėjo galimybę gauti atsakymus į kylančius klausimus.

„Džiaugiamės, kad šalies savivaldybių atstovai itin domisi naujais analitiniais įrankiais, drąsiai juos bando ir grįžta ne tik su klausimais, bet ir vertingomis įžvalgomis. Nauji savivaldybių potencialių pajamų ir išlaidų modeliavimo įrankiai taip pat buvo sukurti atsižvelgiant į savivaldybių specialistų išsakytus poreikius“, – teigia CPVA ekspertas, projekto vadovas Viktoras Sirvydis.

Pasak jo, potencialių išlaidų modeliavimo analitinė priemonė sukurta atkartojant savivaldybių išlaidų ekonometrinį modelį, ji leis modeliuoti ateinančių metų išlaidas skirtingoms funkcijoms. Tuo tarpu potencialių pajamų modeliavimo įrankis padės lengviau prognozuoti ir matyti įtaką turto mokesčio pakitimuose – analitinė priemonė naudoja faktinius savivaldybių duomenis, iš kurių buvo suskaičiuotas svertinis tarifų, suteikiamų lengvatų ir mokestinės bazės vidurkis, tad savivaldybių darbuotojai galės patogiau atlikti analizes dėl turto mokesčių didinimo ar mažinimo.

Pasak Birštono merės Nijolės Dirginčienės, tokie analitiniai įrankiai yra itin reikalingi ir padeda spręsti savivaldybių finansų planavimo iššūkius.

„Kaip ir visos šalies savivaldybės, siekiame atsakingai ir išmaniai valdyti savo finansus, tad tokie analitiniai įrankiai yra itin reikalingi. Turėdami galimybę analizuoti finansinius rodiklius ir pasilyginti su panašiomis savivaldybėmis ne tik gausime vertingų įžvalgų, bet ir efektyviau planuosime savivaldybės biudžetą. Be to, šie įrankiai suteikia progą įvertinti bei perimti gerąsias kitų savivaldybių praktikas“, – sako N. Dirginčienė.

Analitiniai įrankiai sukurti CPVA įgyvendinant Europos Sąjungos (ES) finansuojamą projektą „Savivaldybių galimybių pasididinti pajamas vertinimas, tam plėtojant analitines priemones“. Analitines priemones galima rasti Finansų ministerijos interneto svetainėje www.lietuvosfinansai.lt.

 

Finansų viceministras Darius Sadeckas         Birštono merė Nijolė Dirginčienė              CPVA ekspertas Viktoras Sirvydis          

 

                                                                                    

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.