Projekto Nr. PROF-EIM-P-001
2025 m. balandžio 3 d. Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija pasirašė finansavimo sutartį su VšĮ Centrine projektų valdymo agentūra dėl projekto „MASTER STEPS. Darbo vietoje įgyjamų meistriškumo kvalifikacijų modelio sukūrimas ir pilotavimas“ (toliau – Projektas) įgyvendinimo.
Projektas finansuojamas Šveicarijos Konfederacijos ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis (Šveicarijos Konfederacijos ir Lietuvos Respublikos bendradarbiavimo programa 2022-2029 m.).
Projekto tikslas
Išpilotuoti, patobulinti ir sudaryti sąlygas darbo vietoje įgytų meistriškumo kvalifikacijų modelio įgyvendinimui, sukuriant galimybes pripažinti asmens kompetencijas/kvalifikaciją, įgytas darbinėje veikloje, užtikrinant mokymosi visą gyvenimą rezultatų susiejimą su Lietuvos kvalifikacijų sandara.
Projekto partneriai
- Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacija LINPRA
- Asociacija INFOBALT
- Lietuvos statybininkų asociacija
- Inovatyvios gamybos klasteris (koordinatorius UAB Pažangios inovacijos)
Pagrindinė problema, kuriai spręsti inicijuotas projektas
Lietuvoje mokymosi visą gyvenimą lygis tarp 25–64 m. gyventojų atsilieka nuo ES vidurkio – 2022 m. jis siekė 8,5 proc., kai ES vidurkis buvo 10,8 proc. Nacionaliniame pažangos plane numatyta, kad iki 2030 m. mokymuose turėtų dalyvauti 15 proc. jaunimo (25–34 m.) ir 8 proc. vyresnio amžiaus žmonių (55–74 m.).
Nors fiksuojami teigiami pokyčiai, Lietuvoje vis dar trūksta nuoseklios mokymosi visą gyvenimą sistemos. Esama kvalifikacijų sistema apsiriboja formaliojo mokymo įstaigų suteikiamomis kvalifikacijomis ir neapima darbo vietoje per patirtį įgytų meistriškumo kompetencijų ir išlavintų įgūdžių. Meistriškumo kompetencijų pripažinimui nėra nei teisinio, nei administracinio mechanizmo, o profesinių standartų struktūra nesudaro galimybių formalizuoti kvalifikacijos augimo ir tobulėjimo darbo metu.
Pažangi tarptautinė praktika rodo, kad sprendimas – sektorinės kvalifikacijų posistemės, kurias valdo darbdavių organizacijos ir kurios integruotos į nacionalines kvalifikacijų sistemas. Lietuvos darbdaviai taip pat pasisako už tokios sistemos kūrimą, nes formaliai įgytos kvalifikacijos dažnai neatspindi realių, darbo vietoje įgytų kompetencijų ir išlavintų įgūdžių.
Dar viena problema – žemas darbdavių įsitraukimas į darbuotojų mokymą. Lietuvoje tik 61,6 proc. įmonių rengia mokymus, kai ES vidurkis – 70,5 proc., Latvijoje – net 99,9 proc. Mažos įmonės ypač retai investuoja į darbuotojų kompetenciją.
Projekto tikslinės grupės
- Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija;
- Atsirinktų ekonomikos sektorių asocijuotos darbdavių struktūros;
- Darbdaviai;
- Įmonių darbuotojai.
Projekto veiklos
- Numatoma sukurti Darbo vietoje įgyjamų meistriškumo kvalifikacijų rinkinį, apimantį tikslines meistriškumo kvalifikacijas, kurios bus išbandomos projekto metu (Mastery Qualifications Pool);
- Numatoma įgyvendinti analitines veiklas, skirtas pasirengti meistriškumo kvalifikacijų modelio pilotavimui ir plėtrai;
- Numatoma parengti 16 meistriškumo kvalifikacijų rinkinio (Mastery Qualifications pool) aprašų;
- Numatoma atnaujinti 3 Meistriškumo kvalifikacijų aprašymo metodinius dokumentus;
- Per Meistriškumo kvalifikacijų vertinimo ir pripažinimo proceso bandomąjį etapą numatoma įvertinti 80 asmenų;
- Numatoma parengti 12 prisimokymo programų ir informacinę-metodinę medžiagą;
- Numatoma sukurti meistriškumo kvalifikacijų vertinimo ir pripažinimo interaktyvų portalą;
- Numatoma atnaujinti Meistriškumo kvalifikacijų vertinimo procedūrų vadovą;
- Numatoma parengti analitinių veiklų dokumentus meistriškumo kvalifikacijų modelio pritaikymui;
- Numatoma parengti rekomendacijas dėl meistriškumo kvalifikacijų vertinimo ir pripažinimo Lietuvoje modelio įteisinimo;
- Numatoma parengti 3 Sektorinių profesinių standartų papildymus ir juos pateikti Sektoriniams profesiniams komitetams;
- Numatoma vykdyti projekto eigos ir rezultatų viešinimą organizuojant projekto rezultatų aptarimo renginius ir vykdant meistriškumo kvalifikacijų modelio pilotavimo viešinimo kampaniją.
Projekto rezultatai:
Projekto metu bus sukurta ir išbandyta darbo vietoje įgyjamų meistriškumo kvalifikacijų sistema, kuri sudarys sąlygas pripažinti asmens darbinėje veikloje sukauptas kompetencijas ir išlavintus įgūdžius.
Numatyta atlikti analitinius tyrimus, kurie padės pasirengti kvalifikacijų modelio pilotavimui ir plėtrai, taip pat parengti 16 meistriškumo kvalifikacijų aprašų bei atnaujinti 3 meistriškumo kvalifikacijų aprašymo metodinius dokumentus. Bus rengiamos prisimokymo programos, informacinė ir metodinė medžiaga, o vertinimo proceso metu planuojama įvertinti 80 asmenų, siekiant pripažinti jų meistriškumo kompetencijas. Taip pat bus sukurta interaktyvi platforma meistriškumo kvalifikacijų vertinimui ir pripažinimui, atnaujintas vertinimo procedūrų vadovas ir parengti dokumentai modelio taikymui.
Šios priemonės padės įtvirtinti darbo vietoje įgyjamų meistriškumo kvalifikacijų pripažinimą, susiejant jas su Lietuvos kvalifikacijų sistema, ir sustiprins mokymosi visą gyvenimą kultūrą.