ES fondų investicijos 2014-2020 m.

Atsinaujinę savivaldybių darželiai skatins vaikus tyrinėti

2018 m. kovo 30 d.
Atsinaujinę savivaldybių darželiai skatins vaikus tyrinėti

Per artimiausius trejus metus planuojama atnaujinti apie 50 savivaldybių darželių įvairiuose Lietuvos miestuose. Darbai vyks pagal architektų jau parengtus projektus, kuriuose svarbiausia  vaikams sukurtos sąlygos žaisti, aktyviai judėti ir taip mokytis. Darželiams modernizuoti skirta apie 20,3 mln. eurų iš ES struktūrinių fondų ir Lietuvos biudžeto.

„Investicijos darželiams atnaujinti buvo skirtos ir anksčiau, tačiau pastebėjome, kad dažniausiai buvo atliekami euroremontai. To nepakanka. Šiandieninio vaikų darželio erdvės turėtų būti mobilios, sudarančios galimybes jas transformuoti pagal poreikį ir tikslus, stiprinančios vaikų smalsumą, lavinančios fantaziją“, – sako Laimutė Jankauskienė, Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriaus vedėja.

Pasak L. Jankauskienės, mūsų savivaldybių beveik visi darželiai statyti sovietmečiu, prieš maždaug 50 ar 40 metų, kada darželis, visų pirma, buvo skirtas vaikų priežiūrai, o ne ugdymui. „Buvo ugdomas pasyvus vaikas, todėl vaikai mokėsi vienoje erdvėje visiems kartu sėdėdami prie staliukų ir atliekant tą pačią užduotėlę, o pastato erdvės buvo griežtai suskirstytos pagal paskirtį ir pritaikomos dažniausiai tik vienai funkcijai. Požiūris į vaiką, į jo mokymąsi dabar labai pasikeitė. Šiuolaikinis vaikas yra smalsus, gabus, jis geriausiai mokosi pats tyrinėdamas, eksperimentuodamas“, – sako L. Jankauskienė, globojusi darželių projektų parengimo idėją.

Šiuo metu jau pasirašinėjamos pirmosios ES struktūrinių fondų projektų sutartys, kurių būtina sąlyga – naudotis parengtomis darželių atnaujinimo rekomendacijomis. Jose suprojektuotos multifunkcinės erdvės, nišos, dideli langai, terasos, numatyta naudoti natūralias medžiagas ir kt. Planuojama, kad kai kuriose savivaldybėse bus atnaujinamos viso darželio patalpos, o kitose – jų dalis arba kompleksiniam atnaujinimui, tikimasi, savivaldybės suras papildomų finansavimo šaltinių.

Projektus darželių atnaujinimui parengė profesionalūs architektai kartu su Vilniaus dailės akademijos studentais. Prieš tai vyko forumai – diskusijos su Lietuvos ir užsienio ugdymo specialistais bei architektais, vėliau – kūrybinės dirbtuvės su pasirinktų darželių vaikais, jų tėvais, darželio ugdymo specialistais.

„Savivaldybių darželiai turi labai didelį kūrybinį potencialą, nes jie gali pasigirti didelėmis grupių patalpomis, dydžiu prabangiais kiemais, o pastato sienų konstrukcijos nesunkiai modifikuojamos“, –sako Rokas Kilčiauskas, Vilniaus dailės akademijos Interjero dizaino katedros vedėjas, architektas, vadovavęs darželio projektų parengimui.

Išanalizavus Lietuvos darželių architektūrą parengti 5 tipiniai projektai, kurie tiesiogiai ar adaptavus galės būti pritaikomi kiekviename darželyje. Daugiau – www.projektas-aikstele.lt

Darželiai modernizuojami pagal ES investicijų priemonę „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skatinimas”, kurią administruoja Centrinė projektų valdymo agentūra.

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.