Kita

Iš karo griuvėsių prikeltą mokyklą lietuviai pavertė viena moderniausių Ukrainoje

2021 m. rugsėjo 1 d.
Iš karo griuvėsių prikeltą mokyklą lietuviai pavertė viena moderniausių Ukrainoje

Šių metų rugsėjo 1-ąją Avdijivkos mieste rytų Ukrainoje duris atvėrė ir vaikų šurmulio prisipildė iš karo griuvėsių prikelta viena moderniausių šios šalies mokyklų. Ukrainiečių atstatytą mokyklą lietuviai aprūpino moderniausia mokymosi ir laboratorijų įranga, taip pat šalia mokyklos įrengė daugiafunkcį sporto aikštyną.

Šiam Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos projektui iš Lietuvos valstybės biudžeto buvo skirtas milijonas eurų. Daugiau nei dvejus metus trukusį projektą įgyvendino Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA), administravo Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija. 

Šventinėje mokyklos atidarymo ceremonijoje sveikinimo žodį susirinkusiems Avdijivkos miestelio gyventojams tarusio Lietuvos Vyriausybės kanclerio pavaduotojo Almino Mačiulio teigimu, tai yra vienas ambicingiausių Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo projektų, įgyvendintų nepriklausomos Lietuvos istorijoje. „Glaudžiai bendradarbiaudami su Donecko regiono administracija, siekėme nuo karo veiksmų nukentėjusiame rytų Ukrainos mieste įrengti modernią mokyklos mokymo bazę bei sutvarkyti sporto aikštynus,“ – teigė A. Mačiulis. „Ši graži bei iškilminga mokyklos atidarymo šventė yra įprasminimas tos sėkmingos partnerystės tarp Lietuvos ir Ukrainos.“

Sėkmingai įgyvendintas projektas atneš ryškių pokyčių Avdijivkos bendruomenėje

Dar 2014 metų balandžio mėnesį nedidelis miestelis Avdijivka, esantis Ukrainos Donecko srityje, buvo okupuotas prorusiškų separatistų. Tų pačių metų liepos mėnesį Ukrainos karinės pajėgos jį atkovojo ir nuo tada Avdijivka yra karo tarp Ukrainos ir Rusijos rytinės fronto linijos zonoje.  

Langai išdaužyti, pastato sienos išvarpytos kulkų – tokį mokyklos vaizdą išvydo projekto dalyviai, atvykę į Advijivką. Įgyvendinti šį įkvepiantį modernios mokyklos projektą teko miestelyje aidint šūviams.  

„Tokių modernių mokyklų Ukrainoje tikrai nėra daug, todėl mokytis joje nori ne tik Avdijivkos miestelio, bet ir gretimų gyvenviečių gyventojų vaikai. Moderni įranga, specializuoti chemijos, fizikos, biologijos, darbų ir kiti kabinetai, valgykla, nauja sporto aikštelė bei treniruokliai – visa tai ženklas, kad nuo karo nukentėjęs rytų Ukrainos regionas atsigauna, atstato mokyklas ir rūpinasi svarbiausiais dalykais – vaikais ir jų ateitimi“, –   projekto sėkme džiaugiasi jo vadovas, CPVA Lietuvos ir tarptautinių investicijų departamento direktorius Artūras Žarnovskis.

Dabar atstatyta mokykla pilna vaikų juoko ir šurmulio – į ją rugsėjo 1-ąją atėjo maždaug 600 vaikų, kuriuos mokys apie 50 mokytojų kolektyvas. Tikimasi, kad mokinių dar daugės, nes moderni mokykla pajėgi priimti iki 1000 moksleivių. 

Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo prioritetu išlieka Rytų partnerystės valstybės

Atsižvelgdama į Ukrainos poreikius, Lietuva nuosekliai tęsia gerosios patirties perdavimą, įgyvendinant ES ir Ukrainos Asociacijos susitarimą, teikia paramą nuo Krymo aneksijos ir konflikto rytų Ukrainoje nukentėjusiems Ukrainos piliečiams, remia valstybės institucijų gebėjimų stiprinimą, švietimo ir sveikatos apsaugos reformų vykdymą ir verslumo skatinimą.

Projektas „Parama Ukrainos Donecko srities Avdijivkos mokyklos Nr. 2 įrengimui ir mokyklos aplinkos gerovės sutvarkymui” pradėtas dar 2019 m., jo vertė siekia 1 milijoną eurų. Tai didžiausias Užsienio reikalų ministerijos inicijuotas Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos projektas. Juo siekiama stiprinti dvišalį bendradarbiavimą, nuo karo nukentėjusioje rytų Ukrainoje sukurti šiuolaikinį mokymo centrą, kuris savo infrastruktūra, įranga ir švietimo proceso organizavimu taptų kompleksiniu pavyzdžiu ir pasitarnautų kaip viso regiono pilotinis Ukrainos mokyklos reformos projektas ir švietimo patirties sklaidos centras.

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.