Išeivis iš Lietuvos Laurynas Radziukynas, praturtėjęs Amerikoje, daugiau nei prieš 80 metų savo gimtojo Kurnėnų kaimo Alytaus rajone vaikams padovanojo modernią mokyklą, kuri vietos bendruomenės, rajono savivaldybės pastangomis dabar atgimė naujam gyvenimui.
Prie šio išskirtinio projekto prisidėjo ir Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA), administravusi Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis finansuojamą Kurnėnų mokyklos pritaikymo kultūrinėms ir turistinėms veikloms projektą. Šiam projektui skirta beveik 200 tūkst. eurų iš Europos regioninės plėtros fondo lėšų.
L. Radziukynas (g. 1881 m.) buvo eilinis berniokas iš Kurnėnų, kuris, avėdamas klumpėmis, apie dešimt kilometrų pėsčiomis eidavo į mokyklą Miroslave, nes savame kaime jos nebuvo. Ši varginanti kelionė mažam berniukui įsirėžė atmintin visam gyvenimui, todėl prasigyvenęs Amerikoje, nusprendė gimtojo kaimo vaikams pastatyti mokyklą – pačią geriausią, moderniausią, amerikonišką.
1934 metų vasarą Kurnėnuose buvo pradėta statyti pradinė mokykla, kuriai statybinės medžiagos ir įranga laivais buvo plukdomos iš Amerikos. Iš už Atlanto atkeliavo langai, durys, baltojo ąžuolo parketas, mokykliniai suolai, iš skalūnų pagamintos mokyklinės lentos per visą klasės sieną, radiatoriai, santechninė įranga, vėjo turbina.
Pilį ar bažnyčią su bokštu primenančios mokyklos projektas taip pat buvo sukurtas Amerikoje. 1936 metais atidarytoje mokykloje veikė centrinis šildymas, biologiniu būdu tvarkoma kanalizacija, buvo įrengti dušai, vonia. Joje buvo dvi erdvios klasės, gimnastikos salė, taip pat įrengti butai mokytojams.
Šalia mokyklos pastato buvo pastatyta vėjo jėgainė-siurblys, vandenį iš artezinio šulinio pumpuojantis į rezervuarą vandens bokšte. Mokyklos bokštas buvo dekoruotas keraminiu Lietuvos herbu – Vyčiu, o prie mokyklos rengta sporto aikštelė, įveistas didžiulis sodas.
1990 metais Kurnėnų mokykla, kaip unikalus ir reikšmingas tarpukario švietimo architektūros paveldo objektas, buvo įrašyta į Kultūros vertybių registrą, 1992 m. jai suteiktas mecenato vardas. Tačiau mažėjant mokinių, 2008 metais mokykla buvo uždaryta ir beveik dešimtmetį stovėjo apleista. Kalbama, kad buvo ketinimų šį išskirtinį pastatą netoli Alytaus paversti baru ar restoranu.
Tačiau šviesus mokyklos mecenato pavyzdys vietos bendruomenei, rajono savivaldybei neleido nuleisti rankų. Buvo aktyviai ieškoma, kaip antram gyvenimui prikelti mokyklą ir pritaikyti ją naujai kultūrinei bei švietimo veiklai. Rūpindamiesi unikalios mokyklos likimu ir siekdami ją išsaugoti ateities kartoms, bendruomenės atstovai net susibūrė į Kurnėnų Lauryno Radziukyno mokyklos draugiją.
Entuziastai kartu su rajono savivaldybe sugebėjo įgyvendinti net 4 projektus, kurie leido naujam gyvenimui prikelti visą mokyklos pastatų kompleksą.
Įdomu, kad restauratoriai mokykloje rado puikiai išsilaikiusias autentiškas interjero detales, pagamintas daugiau nei prieš 80 metų, – mokyklinius suolus, santechnikos įrangą, parketą, natūralų linoleumą. Mecenatas savo gimtojo kaimo vaikams mokyklą statė iš pačių moderniausių to laikmečio medžiagų, rinkosi amerikietiškos kokybės technologijas ir įrangą!
Naujam gyvenimui prikeltame pastatų komplekse numatoma plėtoti kultūrinę edukacinę veiklą. Planuojama rengti konferencijas, menininkų plenerus bei kitus kultūrinius edukacinius užsiėmimus bei mokymus.
Kaip sako ilgametė šios mokyklos direktorė Antanina Urmanavičienė: „Dabar mokykla dar kartą padovanota Lietuvai“.