Santariškių medicinos miestelyje duris atvėrė Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų infekcinių ligų korpusas – moderniausias infekcinių ligų padalinys Baltijos regione. Pacientams iš visos Lietuvos joje teikiamos aukščiausio lygio infekcinių ligų ir pulmonologijos stacionarinės bei ambulatorinės paslaugos.
Šis projektas – didžiausias iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuojamos jungtinės priemonės projektų, skirtų tuberkuliozės profilaktikos, diagnostikos, gydymo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimui šalyje.
Įgyvendinant šiuos projektus, ne tik atnaujinamos ir modernia medicinine įranga aprūpinamos tuberkuliozės ligoninės ir skyriai visoje šalyje, bet ir organizuojami mokymai gydytojams, slaugytojams, visuomenės sveikatos specialistams, vykdomi tuberkulioze sergančių pacientų ir jų šeimos narių mokymai.
Bendra šios priemonės projektų vertė – 19,5 mln. eurų, iš ES struktūrinių fondų lėšų skirta 16,6 mln. eurų. Projektus administruoja Centrinė projektų valdymo agentūra.
Liūdna ligos statistika
„Tuberkuliozės epidemiologinė situacija Lietuvoje yra ypatingai sudėtinga – per metus diagnozuojama 900 naujų atvejų, iš kurių 20 proc. yra vaistams atsparios tuberkuliozės atvejų. Kartu su tokiomis šalimis kaip Rumunija, kaimyninė Latvija esame didžiausios tuberkuliozės rizikos šalių grupės lyderiai Europos regione“, – sako Santaros klinikos Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovas prof. Evaldas Danila.
Jis džiaugiasi, kad dabar Vilnuje, vienoje vietoje sutelkus aukščiausios kvalifikacijos medikus, mokslininkus ir pažangiausią medicininę įrangą kovoti su šia ir kitomis infekcinėmis ligomis bus galima kur kas efektyviau.
Ypatingas dėmesys – vėdinimui
Naujasis Infekcinių ligų korpusas iškilo rekonstravus šioje vietoje buvusią Tuberkuliozės ligoninę ir iš skirtingų trijų miesto vietų į naują modernų pastatą perkėlus infekcinių ligų bei tuberkuliozės padalinius. Į rekonstrukciją investuota 14,5 mln. eurų, dar 2 mln. eurų skirti įrangai.
Beveik 8 tūkst. kv. m. ploto pastate tuberkuliozei gydyti įrengta 100 lovų, kitomis infekcinėmis ligomis sergantiems – 50. Pastatas atitinka visus šiuolaikinius infekcinių ligų kontrolės reikalavimus. Jo statyboms naudotos naujausios technologijos, ypatingas dėmesys skirtas vėdinimo ir kitoms inžinierinėms sistemoms bei žmonių srautams atskirti ir sureguliuoti.
Galinga vėdinimo sistema visą patalpų vidaus orą gali pakeisti net 12 kartų per valandą. Ji užtikrina, kad užkratai ar virusai neplistų ne tik viduje, bet ir kad per ventiliacijos angas nepatektų į išorę.
Ligoninę sudaro du atskirus įėjimus turintys korpusai, kurių viename įkurtas tuberkuliozės ligų skyrius, kitame – infekcinių ligų skyriai, zonuojami pagal infekcinių ligų pobūdį, o centre – infekcinių ligų poliklinika ir diagnostikos centras. Jis aptarnauja abiejų korpusų pacientus.
Antrojo aukšto centre įkurtos dvi laboratorijos – tuberkuliozės ligų ir infekcijų.
Griežta pacientų kontrolė
Ligoninėje griežtai kontroliuojama, kad infekcinėmis ligomis sergantys ligoniai nesusitiktų su sergančiais tuberkulioze, o sergantys vaistams atsparia tuberkulioze – su vaistams jautrios tuberkuliozės skyriaus ligoniais.
Tuberkuliozės korpusas nuo viso pastato iš lauko atskirtas tvora, o vidiniame kieme tuberkulioze sergantiems pacientams suformuota izoliuota erdvė pasivaikščiojimams su specialiai projekto architektų sukurto dizaino pavėsinėmis ir suoliukais. Šie ligoniai taip pat gali išeiti ir į balkonines terasas. Tačiau visos tuberkuliozės ligų korpuso durys turi įeigos kontrolę ir sprendimą išleisti ligonius į lauko erdvę priima tik medicinos personalas.
Lankytojų priėmimui įrengti specialūs susitikimų kambariai, kuriuose bendraujama per stiklą.
Naująją ligoninę projektavo Projektų rengimo centro architektai Lina Šantaraitė, Ramūnas Buitkus, Justas Vaičius, Paulius Armonas ir Jolanta Jazukevičiūtė.