Jau antrus metus iš eilės duris atveria tiek viešojo, tiek ir privataus sektoriaus atstovai, sėkmingai pasinaudoję ir besinaudojantys ES investicijų suteikiamomis galimybėmis: renginių ciklas „UžmESk akį“ šiemet kviečia aplankyti net 12 projektų! „UžmESk akį“ vyks gegužės 2–31 dienomis visoje Lietuvoje – lankytojai turės galimybę nemokamai sudalyvauti įtraukiančiose veiklose, edukacijose ir ekskursijose.
„Džiugu, kad vykstant sparčiai urbanizacijai, sugebame išlaikyti savitumą ir unikalumą. Tai parodo ir šiemet atveriami projektai“, – teigė VšĮ Centrinės projektų valdymo agentūros direktoriaus pavaduotoja, laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas, Ernesta Buckienė.
„Per 20 metų laikotarpį į Lietuvą buvo investuota daugiau kaip 16 mlrd. eurų. Struktūriniai fondai padėjo vystyti svarbias ekonomikai sritis, tačiau tuo pačiu leido įgyvendinti tokius projektus, kurie padėtų saugoti ir puoselėti mūsų, kaip tautos ir šalies, tapatumą“, – sakė E.Buckienė.
Anot jos, praėjusiais metais sėkmingai užbaigta 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų programa bei pradėta nauja (2021–2027) orientavosi į daug sričių, tačiau, iš tiesų, visos jos – investicijos į visapusiškai tvarią šalį.
Pirmasis renginys – Kretingoje
Šią dieną nemokamai atveriame Kretingos muziejaus erdves lankytojams. Kviečiame atvykti, pamatyti ir džiaugtis tuo, kas jau sukurta, pasidomėti, kokios permainos dar laukia. Vakare lankytojus pakviesime į visiškai naują patirtį – į Tyliąją diskoteką. Visiems linkime gerų emocijų mūsų žaliojoje oazėje ir pozityvaus žvilgsnio į aplinką, ateitį bei kultūrinio vyksmo“, – pristato Kretingos muziejaus kultūros komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vedėja Dalia Grikšaitė.
ES investicijos: atnaujinta infrastruktūra, koplyčia-mauzoliejus, modernizuotas žiemos sodas
D.Grikšaitė akcentuoja, kad pastarojo dešimtmečio ES investicijos Kretingos muziejui suteikė galimybę atnaujinti infrastruktūros objektus. 2018 metais išplėtotos Tradicinių amatų centro veiklos: šalia centro pastato įrengta aikštelė, pastatyti 3 mediniai nameliai amatams demonstruoti, tautinio paveldo produktams realizuoti, tradicinių amatų šventėms ir mugėms organizuoti.
Pasak D.Grikšaitės, ES lėšomis taip pat atnaujinta grafų Tiškevičių šeimos amžinojo poilsio vieta. 2018 m. renovuotas ir edukacinei veiklai bei kultūriniam turizmui pritaikytas Tiškevičių koplyčia-mauzoliejus: atlikti istorinio pastato paveldo tvarkybos ir remonto darbai, sutvarkytos prieigos, kriptoje (rūsyje) išeksponuoti restauruoti grafų Tiškevičių sarkofagai, įkapės bei istorinė medžiaga.
„Vienas iš didesnių projektų, kuriam panaudotos ir ES lėšos, – grafų Tiškevičių sukurto Žiemos sodo modernizavimas, sodą pritaikant ir neįgaliųjų reikmėms. Kretingą iki šių dienų garsinančio Žiemos sodo modernizavimo projektas iš esmės pagerino statinio inžinerinių tinklų būklę, pastato išorės bei vidaus estetinį vaizdą, augalų priežiūros sąlygas, botaninės ekspozicijos kokybę bei prieinamumą lankytojams“, – teigia Kultūros komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vedėja.
Ateityje dideli pokyčiai suteiks impulsą turizmo plėtrai
Muziejuje vykstančias permainas D.Grikšaitė apibendrina keliais žodžiais – pokyčiai tik įsibėgėja: „Kretingos muziejaus ekspozicijų turinys, Žiemos sodo galimybės atsinaujins ir maksimaliai išsiskleis 2027-aisiais, kuomet bus baigti du didžiuliai su ES institucijų investicijomis dar tik pradedami įgyvendinti projektai.“
Pagal vieną iš šių projektų pasipildys Kretingos muziejaus Žiemos sodo veiklų įvairovė ir interaktyvumas. „Tai suteiks galimybę unikalų istorinį statinį, kultūros paveldo objektą praturtinti naujomis technologijomis, kuriančiomis audiovizualinius potyrius, bei veiklomis, kurios leis tikėtis didesnių lankytojų srautų, spręs sezoniškumo problemą ir taps impulsu turizmo plėtrai regione“, – pasakoja skyriaus vedėja.
Atnaujintoje ekspozicijoje – grafų Tiškevičių istorija, įgyvendinamas žirgų turizmas
D.Grikšaitės teigimu, kitas projektas, kurio biudžetas siekia kone milijoną, suteiks galimybę iš esmės atnaujinti dabartinį Kretingos rūmų muziejinės ekspozicijos turinį: „Tai ne tik leis pagal universalaus dizaino principus ekspozicijas pritaikyti įvairioms socialinėms grupėms, bet svarbiausia – leis keisti paties muziejaus konceptą, kad tai nebūtų vien pasyvi ekspozicija, o patrauklūs, įdomūs susitikimų ir įkvėpimo namai, į kuriuos sugrįš ir dvarą bei rūmus plačiai išgarsinusių grafų Tiškevičių istorija.“
Taip pat kartu su muziejaus steigėju – Kretingos rajono savivaldybės administracija ir partneriais iš Lenkijos, Vokietijos, Švedijos bei Danijos, įgyvendindamas su ES investicijomis tvaraus turizmo plėtrai priskiriamas žirgų turizmo projektas.
Unikali patirtis – tylioji diskoteka, apjungianti istoriją, muziką ir gamtą
Pirmą kartą Kretingos muziejaus Žiemos sode vykstantis renginys kviečia į naują nuotykį su draugų būriu ar po vieną „Tyliojoje diskotekoje“! Nuo 18:30 val. publika judės skirtingu ritmu tuo pat metu ir galės rinktis labiausiai patinkantį kanalą iš trijų. Įspūdingiausių augalų apsupty galėsite klausytis tiek puikiai pažįstamų hitų, tiek M.K.Čiurlionio kūrinių. Keisdami kanalus ausinėse, kiekvienas turės galimybę atrasti savo asmeninį santykį su pasauliu, gamta bei, žinoma, atrasti ryšį su kitu žmogumi per žvilgsnį ir muziką. Tai nepakartojama patirtis, kurioje susilieja istorija, muzika, estetika, gamtos grožis ir individualumas.
Visi renginiai nemokami, tačiau dėl riboto vietų skaičiaus registracija yra būtina. Visą informaciją apie registracijas bei pačius renginius rasite čia.
Atvirų durų dienų renginių ciklą inicijuoja VšĮ Centrinė projektų valdymo agentūra, renginiai finansuojami Europos Sąjungos. Renginių tikslas – aktualizuoti ES investicijų teikiamas galimybes.
15min.lt ir CPVA informacija
Kretingos muziejaus nuotr.