Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondas

Lietuvių dovana – beveik pusantro šimto naujų langų mokyklai Snihurivkoje

2024 m. balandžio 15 d.

Ukrainos miestelyje Snihurivkoje, Mykolajivo srityje, vienintelėje po rusų atakų išlikusioje mokykloje baigti montuoti langai, kuriuos ukrainiečiams padovanojo lietuviai. Projektas gimė langų gamintojos bendrovės „Ltintus“ iniciatyva, o įgyvendinti jį padėjo panašių atstatymo projektų Ukrainoje patirties jau turinti Ekonomikos ir inovacijų ministerija bei Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA).

„Kiekvienas Ukrainoje įgyvendintas rekonstrukcijos projektas yra dar vienas žingsnis link ukrainiečių pergalės ir šviesesnės šalies ateities. Ukrainą remiame ne tik atstatydami jos miestus, bet ir teikdami karinę paramą, kitą Ukrainos kariams ir žmonėms reikalingą įrangą. Visa Lietuvos parama jau siekia daugiau kaip 1 mlrd. eurų, tad ir toliau turime sutelkti jėgas ir parodyti Ukrainai, kad Rusijos sukelto karo akivaizdoje ji nėra viena“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Pasak Artūro Žarnovskio, CPVA „Co-create Future of Ukraine“ programos vadovo, kai bendrovė „LTintus“, siūlydama savo gaminamus langus kaip pagalbą Ukrainai, kreipėsi į  Ekonomikos ir inovacijų ministeriją, CPVA susisiekė su partneriais Ukrainoje ir sužinojo, kad langų kaip tik reikia šiai mokyklai Snihurivkoje. „Mokykla jau metus stovėjo išdaužytais langais, todėl ją buvo būtina užsandarinti, apsaugoti nuo aplinkos poveikio ir sudaryti sąlygas 300 mokinių sugrįžti į mokyklą. Šiuo projektu parodėme viešojo sektoriaus gebėjimą dirbti kartu su privačiu verslu, siekiant geriausio rezultato“, – sako A. Žarnovskis. 

Snihurivkos miestelį Ukrainos ginkluotosios pajėgos išvadavo 2022 metų lapkritį – rusų okupacija čia truko 8 mėnesius. Žmonėms teko gyventi be vandens, elektros, dujų, okupantai  sunaikino ir daugumą miestelio švietimo įstaigų. Tik licėjus Nr.3 išliko nesugriautas ir stovėjo išdaužytais langais. 

CPVA organizavo ir koordinavo langų transportavimą į Ukrainą, rūpinosi jų sumontavimu, langų apdaila ir žaliuzių pietinėje pastato pusėje įrengimu.

Šiauliuose įsikūrusi „Ltintus“ yra antrinė JAV polimerinių langų gamintojos „Intus Windows“ bendrovė, kurios gamykla, praėjusiais metais atidaryta Šiaulių pramoniniame parke yra viena didžiausių Baltijos šalyse.

Įmonė  Snihurivkos miestelio mokyklai pagamino ir padovanojo 145 langus, kurių vertė siekia maždaug 44 tūkst. eurų. Visa iš Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo finansuojamo projekto vertė  – 64 tūkst. eurų.

Pasak bendrovės „Ltintus“ vadovo Karolio Grigaliaus, langai Snihurivkos mokyklai nėra vienintelis įmonės paramos Ukrainai projektas. Prasidėjus karui, įmonė aukojo „Blue/Yellow“ organizacijai, taip pat kvietė įmonės darbuotojus aukoti ir padvigubino jų surinktus pinigus, vėliau įmonėje įdarbino ir nuo karo pabėgusius 8 ukrainiečius.

„Labai svarbu kiekvienam pradėti nuo savęs ir prisidėti prie kovojančios Ukrainos ne tik žodžiais, bet ir darbais. Įgyvendindami šį projektą, surėmėme pečius su viešojo sektoriaus institucijomis ir tikimės, kad tai tikrai ne paskutinis mūsų bendras paramos Ukrainai projektas. Kartu iki pergalės!“, – pabrėžia K. Grigalius. 

Apie CPVA: Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) Ukrainoje aktyviai veikia nuo 2017 metų. Pernai agentūra įgyvendino vaikų darželio „Rūta“ Irpinėje atstatymo projektą, o šį mėnesį – ir karo nuniokotos mokyklos Borodyankoje projektą, kuriuos finansavo Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondas. Šiuo metu  CPVA taip pat rūpinasi JAV nevyriausybinės organizacijos „Hope Foundation“ lėšomis  rekonstruoto darželio Borodyankoje aprūpinimu baldais, kita vidaus įranga bei aplinkos sutvarkymu, vaikų darželyje Irpinėje įgyvendina antiradiacinės slėptuvės įrengimo projektą. Ilgametę ES ir tarptautinių donorų programų valdymo patirtį turinčios agentūros portfelio vertė šiuo metu siekia 16,6 mlrd. eurų, iš kurių 125 mln. eurų skirta Ukrainai.

Apie Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondą: Jo tikslas – padėti įgyvendinti lanksčią, gebančią greitai reaguoti, į tęstinius rezultatus nukreiptą vystomojo bendradarbiavimo politiką ir įgalinti Lietuvos viešojo bei privataus sektoriaus institucijas įgyvendinti didelės apimties, reikšmingą pridėtinę vertę generuojančius projektus šalyse partnerėse. Fondo tarybos darbą organizuoja Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija. CPVA atlieka fondo administratoriaus ir sekretoriato funkciją.

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.