2021–2027 m. Europos Sąjungos fondų investicijos

„Mokslo sala“ atvėrė duris į atradimų pasaulį    

2024 m. gruodžio 13 d.

Kaune, Nemuno saloje, atidarytas išskirtinis objektas – mokslo ir inovacijų sklaidos centras „Mokslo sala“, kuriame – beveik pusantro šimto interaktyvių eksponatų ir moderniausias planetariumas Baltijos šalyse. Tai vienintelis šalyje mokslo muziejus, ne tik prilygstantis geriausiems tokių muziejų pavyzdžiams pasaulyje, bet ir lenkiantis juos savo išskirtinumu. 

„Per visą projekto įgyvendinimo laiką turėjome daug pirmų kartų ir galiu drąsiai teigti, kad esame vienas didesnių startuolių Lietuvoje. Surengtas pirmasis tarptautinis architektūrinis konkursas, pastatyta 27 metrų skersmens 250 tonų sverianti ir vos ant vienos sijos besilaikanti disko konstrukcija, įrengta 140 objektų ilgalaikė ekspozicija ir vienas moderniausių planetariumų Baltijos šalyse”, – sako „Mokslo salos“ vadovė Aistė Lukaševičiūtė.

Unikalioje ekspozicijoje „Žmogus. Gamta. Mašina“ – 140 eksponatų, pristatančių 7 temas: žmogaus kūnas ir sveikata, maistas, gamta ir aplinka, atliekos ir tarša, energija, transportas ir komunikacija. Viską galima liesti ir išbandyti.

Sukurta ir papildoma zona patiems mažiausiems lankytojams, 3–6 metų vaikams, dar nemokantiems skaityti ir rašyti, bet galintiems mokslą patirti per žaidimus, spalvas, garsus ir formas.

Muziejaus vadovė išskyria 3 ekspozicijos lygius – nuo atsakymų paieškų, technologijų ir skirtingų mokslo sričių susidūrimų iki moralinių klausimų bei sprendimų, formuojančių mūsų aplinką. Lankytojų elgseną ir pasirinkimus atspindės centrinis eksponatas – salos širdis – kinetinė šviesos skulptūra.

Nerti į kosmoso tyrinėjimus kviečia ir vienas moderniausių planetariumų Baltijos šalyse. Pažintinė programa  „Žvaigždėtas dangus“ lankytojams atvers tolimiausius žvaigždynus, kvies naujai atrasti mitines figūras, slypinčias už legendinių Oriono, Persėjo ar Andromedo vardų.

Taip pat dar kuriamas Gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, matematikos tyrimų ir eksperimentinės veiklos atviros prieigos centras (STEAM), kurį sudarys 4 mokiniams pritaikytos laboratorijos – informacinių technologijų bei robotikos laboratorija, Smart city (Sumanus miestas)  laboratorija, biologijos – chemijos laboratorija ir fizikos – inžinerijos laboratorija, skirtos formalaus ir neformalaus ugdymo veikloms.

Šio objekto statybai buvo organizuotas bene pirmas Lietuvoje tokio masto tarptautinis architektūrinis konkursas. Savo vizijas pateikė beveik pusantro šimto architektų komandų iš viso pasaulio. Laimėjo australų ir ispanų architektų komanda „SMAR Architecture Studio“, o projektą įgyvendino lietuviai – „G. Natkevičius ir partneriai“.

„Mokslo salos“ vizualinį identitetą ir koncepciją sukūrė dizaino ir architektūros studija „ACID“.  Anot jos architektų Juliaus Seniūno ir Roko Sutkaičio, koncepcijos pagrindu tapusį esminį grafinį elementą – taško motyvą įkvėpė pagrindinis objekto akcentas – virš pastato stogo pasviręs diskas. Apskritas grafinis ženklas atspindi ir žvaigždynus, planetas, atomus ir smulkiausias mikroorganizmų ląsteles.

Visas projektas, kurį administravo Centrinė projektų valdymo agentūra, kainavo beveik 38 milijonus eurų. Iš Europos regioninės plėtros fondo pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programą projektui skirta 18,19 mln. eurų. Dar 5 milijonus eurų skyrė valstybė, o likę 14 milijonų – iš savivaldybės biudžeto.

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.