Tarptautinis bendradarbiavimas

Mokykla Avdijivkoje – didžiausias Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo projektas

2021 m. gruodžio 1 d.
Mokykla Avdijivkoje – didžiausias Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo projektas

Daugiau nei dvejus metus trukusio Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai projekto Donecko srityje rezultatas – ukrainiečių atstatytą mokyklą lietuviai pavertė viena moderniausių mokymosi įstaigų šalyje. Šalia fronto linijos įsikūrusio nedidelio miestelio – Avdijivkos – bendruomenė nuo šio rudens pradėjo naują gyvenimo etapą. Projekto rezultatai ir jo įtaka regiono gyventojams pristatomi video reportaže: 

Šių metų rugsėjo 1-osios šventė rytų Ukrainoje esančiame Avdijivkos miestelyje buvo išskirtinė.  Šventiškai pasipuošę, Lietuvos ir Ukrainos vėliavėlėmis mojuojantys vaikai, lydimi tėvų bei mokytojų, nekantriai laukė akimirkos, kai galės įžengti į naujai atstatytą, Lietuvos lėšomis įrengtą mokyklą, kuri 2014 metais buvo nuniokota nuožmių karo veiksmų Ukrainos kariuomenei kovojant su prorusiškais separatistais. Nors ukrainiečiams pavyko atkovoti ir perimti Avdijivkos miesto kontrolę, tačiau gyventojų kasdienybėje liko daug karo randų. Artilerijos sviedinių apgriauti pastatai ir užminuotų laukų grėsmę žymintys ženklai primena apie praūžusius susirėmimus.

„2019 metais sužinojome, kad imsimės šito projekto atstatinėti mokyklą Avdijivkoje. Nuvykus vaizdas buvo niūrokas – viskas apšaudyta, griuvėsiai, pastatų langai išdaužyti. Atrodė, kad tikrai bus sunku kažką padaryti“ – pirmaisiais įspūdžiais apie laukiantį iššūkį dalinosi projekto vadovas Artūras Žarnovskis, „tačiau šįkart, kai dalyvavau Rugsėjo 1-osios šventėje, man pasirodė, kad kažkas pasikeitė – ne tik atsirado gražus vienas pastatas, bet atsirado vilties, džiugesio, tikėjimo. Ypač, kai gerėja sąlygos vaikams. Tai tėra tik pastatas, bet kartu tai yra ir simbolis, kad gyvenimas gerėja, jis taisosi.“

Dabar atstatyta mokykla tarsi atgijo iš naujo – nuo šių metų rudens čia mokosi jau maždaug 600 vaikų, dirba apie 50 mokytojų kolektyvas. Tikimasi, kad mokinių dar daugės, nes moderni mokykla pajėgi priimti iki 1000 moksleivių. 

Lietuvos ambasadoriaus Ukrainoje Valdemaro Serapino teigimu, Lietuvai Ukraina ir ukrainiečiai yra tikrai daugiau nei užsienio valstybė, o dvišalė parama yra reikšminga įvairiomis formomis. Žodžiais remti labai svarbu, tačiau konkretūs projektai ir konkretūs darbai – labiau apčiuopiami ir dar labiau vertinami. „Tikrai neabejoju, kad ir ateityje mes juos tęsime“, – pažymėjo ambasadorius.

Avdijivkos karinės-civilinės administracijos vadovas Vitalij Barabaš džiaugėsi, kad šis projektas atnešė tikrų ir apčiuopiamų rezultatų. Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimas yra labiau reikšmingas ir labiau jaučiamas čia – mažame, prie fronto linijos esančiame Avdjivkos miestelyje, kur dar vakar vyko apšaudymai. „Mano nuomone, nėra nieko nuostabesnio nei parodyti visam pasauliui, jog pagalba yra jaučiama konkrečių darbų dėka. Jei tiksliau – mokyklos atstatymas, kurioje randasi konkreti moderni įranga, kuria naudosis mažieji ukrainiečiai. Tai buvo labai svarbi pagalba ir už ją labai norisi padėkoti.“ – teigė Avdijivkos meras.

Nors Avdijivkos mokyklos atstatymo projektas buvo pradėtas dar 2019 metais, jo įgyvendinimas ilgą laiką strigo dėl įvairių techninių kliūčių. 2020 metais įprastą gyvenimo ritmą Lietuvoje ir visame pasaulyje priverstinai sustabdžiusi COVID-19 pandemija taip pat atnešė nenumatytų trukdžių įgyvendinant šį projektą. Visgi, Centrinės projektų valdymo agentūros ekspertų pastangų bei atkaklaus darbo dėka visos kliūtys buvo įveiktos, o įgyvendinto projekto rezultatais šiandien džiaugiasi ne tik mokyklos, bet ir viso miestelio bendruomenė. „Ši mokykla ir jos atstatymas yra svarbus ir žiūrint iš psichologinės pusės. Tiek mokinių, pedagogų, tiek ir visų gyventojų moralė buvo pakelta. Mokykloje, kurios nebuvo nuo 2014 metų, jau yra, ir vaikai turi galimybę gauti tai, apie ką prieš kelis metus negalėjo net pasvajoti.“ – atstatytos mokyklos svarbą Avdijivkos miestui pabrėžė Donecko gubernatorius Pavlo Kirilenko.

Ukraina – viena iš svarbiausių Lietuvos partnerių įgyvendinant vystomojo bendradarbiavimo projektus

Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo veikla yra neatsiejama nuo stiprių dvišalių santykių, tad nenuostabu, jog Ukraina – viena iš svarbiausių Lietuvos šalių partnerių įgyvendinant vystomojo bendradarbiavimo projektus. 2014 metais rytų Ukrainoje įsiliepsnojęs ginkluotas konfliktas su prorusiškais separatistais paskatino Lietuvą šiam regionui ir jo gyventojams skirti dar didesnį dėmesį bei teikiamą paramą – nuo humanitarinės pagalbos nuo konflikto nukentėjusiems ukrainiečiams iki pilietinės visuomenės bei švietimo projektų Donecke bei Luhanske.

Projektas „Parama Ukrainos Donecko srities Avdijivkos mokyklos Nr. 2 įrengimui ir mokyklos aplinkos gerovės sutvarkymui” buvo pradėtas dar 2019 m., jo vertė siekia 1 milijoną eurų. Tai didžiausias Užsienio reikalų ministerijos inicijuotas Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos projektas, kuriuo siekta stiprinti dvišalį bendradarbiavimą, nuo karo nukentėjusioje rytų Ukrainoje sukurti šiuolaikinį mokymo centrą, kuris savo infrastruktūra, įranga ir švietimo proceso organizavimu taptų kompleksiniu pavyzdžiu ir pasitarnautų kaip viso regiono pilotinis Ukrainos mokyklos reformos projektas ir švietimo patirties sklaidos centras.

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.