Šiandien Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) baigė tris dienas trukusias medijų raštingumo dirbtuves, skirtas jaunimui iš Baltarusijos ir Ukrainos. Šios dirbtuvės, organizuotos įgyvendinant Europos Sąjungos ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos bendrai finansuojamą programą EU4Youth, siekė stiprinti jaunimo skaitmeninius įgūdžius ir atsparumą dezinformacijai. Renginyje dalyvavo 30 studentų – po 15 iš kiekvienos šalies.
Šios dirbtuvės tapo erdve, kurioje Ukrainos jaunimas, turintis vertingos patirties kovojant su nuolat besikeičiančiomis dezinformacijos taktikomis, galėjo pasidalinti savo žiniomis su Baltarusijos jaunimu. Rusijos agresija prieš Ukrainą, be kitų iššūkių, taip pat reiškia intensyvias informacines atakas, kurių tikslas – klaidinti, provokuoti ir destabilizuoti visuomenes. Dirbtuvėse buvo siekiama ugdyti kritinį mąstymą ir padėti jaunimui atpažinti manipuliacijas, kurios tampa vis labiau paplitusios ir pavojingos šiuolaikiniame pasaulyje.
Tris dienas dalyviai gilinosi į skaitmeninį saugumą, žiniasklaidos manipuliacijas ir dezinformacijos plitimo mechanizmus. Programa apėmė interaktyvias paskaitas, seminarus apie netikrų naujienų analizę ir informacijos tikrinimo įrankius. Taip pat vyko simuliaciniai žaidimai, atkuriantys realias informacinių atakų situacijas, per kuriuos dalyviai mokėsi greitai ir efektyviai tikrinti bei analizuoti informaciją.
Vienas iš mokymų lektorių Jevhenas Mahda pabrėžė: „Šiais laikais informacija nėra tik išteklius – ji tapo galingu įtakos įrankiu. Tie, kurie moka ją analizuoti, netaps kažkieno žaidimo marionetėmis.“ J. Mahda taip pat atkreipė dėmesį, kad melagienos plinta greičiau nei tiesa, nes jų tikslas – ne informuoti, o provokuoti ir manipuliuoti visuomenės nuomone.
Kita lektorė Tatsiana Lissovskaya teigė: „Medijų raštingumas nėra madingas terminas – tai būtinas įgūdis, padedantis nepakliūti į informacinio terorizmo spąstus. Kritinis mąstymas nėra vien tik skeptiškas požiūris – tai įprotis nuolat klausti ir tikrinti informaciją“.
Dirbtuvės buvo tik pirmasis žingsnis siekiant užtikrinti ilgalaikį jaunimo atsparumą dezinformacijai. 2025 metų kovą–birželį prasidės antra šios iniciatyvos fazė, kurioje du atrinkti studentai iš Baltarusijos ir Ukrainos, remiami EU4Youth, turės galimybę tapti trumpalaikiais ekspertais, kuriant medijų raštingumo įrankius, pritaikytus šių šalių poreikiams.