Viešojo ir privataus sektorių partnerystė

Trejos įkurtuvės Kauno rajone

2023 m. vasario 10 d.
Trejos įkurtuvės Kauno rajone

2023 m. vasario 2 dieną atidarytas Mastaičių baseinas – tai paskutinis baigtas atnaujinti objektas, įgyvendinant projektą „Švietimo, sporto, laisvalaikio ir sveikatingumo paslaugų prieinamumo didinimas Kauno rajono savivaldybėje“. Projekto investicijų vertė – 13,6 mln. eurų.

Tai pirmasis Lietuvoje kompleksinis viešojo ir privataus sektorių partnerystės (VPSP) projektas vienu metu įgyvendintas trijose Kauno rajono savivaldybės teritorijose. Projekto metu buvo rekonstruotos Zapyškio pagrindinė ir Kačerginės pradinė mokyklos, atnaujintas Mastaičių baseinas, o šalia esančiame sklype pastatyta pradinė mokykla su darželiu. Į šiuos objektus investavo privatus partneris – fondas „Baltic Infrastructure Fund“, projektavo bendrovė „2L Architects“, statė – „Conres LT“, o pastatų priežiūra 13 metų rūpinsis bendrovė „SOL Baltics“.

Komandinio darbo rezultatas

„Šis projektas yra ne tik gerasis bendradarbiavimo tarp privataus ir viešojo partnerių pavyzdys. Tai ir komandinio darbo pavyzdys, kuomet visame projekto procese, pradedant nuo projekto inicijavimo ir baigiant derybų etapu,  dalyvauja ne tik suburta projekto komanda, bet ir politinė, ir vykdomoji valdžia“, – sako Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) Viešosios ir privačios partnerystės skyriaus ekspertė Ilona Budvytienė.

Projektu siekta pagerinti veikiančių mokyklų energetinį efektyvumą ir išplėsti bei modernizuoti sportui skirtą infrastruktūrą. Po atnaujinimo mokyklose papildomai iš apylinkių priimti 500 mokinių. Naujo pastato energinė klasė yra A++, rekonstruoto mokyklos pastato Kačerginėje energinė klasė padidėjo iki A, o Mastaičių baseino – nuo G iki C.

Įgyvendinant šį projektą, CPVA Viešosios ir privačios partnerystės skyriaus ekspertai Kauno rajono savivaldybei teikė finansinę ekspertinę pagalbą, dalyvavo derybose su privačiu investuotoju ir jose atstovavo viešąjį interesą. Taip pat padėjo spręsti iššūkius ir sutarties įgyvendinimo metu.

Kauno rajono savivaldybė rodo sektiną pavyzdį

Vienas iš pastarųjų metų iššūkių yra palyginus nedidelės VPSP projektų vertės, todėl geras sprendimas yra kelis objektus konsoliduoti į vieną projektą ir tokiu būdu didinti VPSP projektų patrauklumą investuotojams.

Kauno rajonas dar 2018 m. priėmė drąsų sprendimą konsoliduoti trijų skirtingų objektų įgyvendinimą. Projektas susidūrė su dideliais iššūkiais (reikėjo suderinti ne tik savivaldybės ir investuotojo interesus, bet taip pat ir trijų skirtingų mokyklų interesus bei poreikius; taip pat buvo paskelbtas karantinas, prasidėjo karas Ukrainoje, išaugo infliacija, kilo energetinė krizė), tačiau Kauno rajono savivaldybė tapo įrodymu, kad ir kompleksinių projektų iššūkiai gali būti sėkmingai įveikiami ir įgyvendinami nustatytais terminais bei suvaldant kylančias rizikas.

„Žvelgiant atgal, statybų pabaiga atrodo kaip koks stebuklas. Mums buvo labai sunku sutilpti (į biudžetą – VŽ), pasirašius sutartį pradėjo kilti infliacija, su rangovu buvo bėdų. Bet matėme platesnį projekto poveikį, todėl nusprendėme dėti maksimalias pastangas, kad jį įgyvendintume“, – „Verslo žinioms“ sakė Šarūnas Stepukonis, „BaltCap“ fondo partneris.

Jau anksčiau Eurostatas buvo patvirtinęs, kad visos rizikos tarp VPSP sutarties partnerių paskirstytos tinkamai, ir ši sutartis nedidins biudžeto deficito.

„Su privačiu partneriu buvo suderėta labai konservatyvi investicijų grąža. Tai patvirtino ir SEB banko atlikta viešosios ir privačios partnerystės projektų analizė, nustačiusi, kad šis projektas yra vienas mažiausiai viešajam sektoriui kainuosiančių projektų Baltijos šalyse“, – teigia CPVA ekspertė I. Budvytienė.

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.