Spalio 5-6 d. Centrinėje projektų valdymo agentūroje (CPVA) architektūros ir švietimo ekspertai iš Ukrainos ir Lietuvos kartu su dalyviais iš valstybinių institucijų ir nevyriausybinių organizacijų susirinks į kūrybines dirbtuves, kurios pažymės pasirengimo ilgai laukto atviro tarptautinio architektūrinio konkursui pradžią.
Dirbtuvių tikslas – parengti projekto „Ateities mokykla Ukrainoje” architektūrinio konkurso užduotį ir rekomendacijas dėl vertinimo kriterijų. Atviras tarptautinis konkursas skirtas sukurti ir išrinkti geriausią projekto „Ateities mokykla Ukrainoje” techninį projektą, kuriuo galės naudotis tiek Ukrainos institucijos, tiek tarptautiniai partneriai, aktyviai dalyvaujantys Ukrainos atkūrimo ir atstatymo procese. Konkurso metu taip pat bus sukurtas ir išbandytas įtraukus, skaidrus ir demokratiškas procesas, skirtas geriausiam Ukrainos visuomeninio pastato architektūriniam projektui gauti.
„Ateities mokykla Ukrainoje” yra novatoriška Lietuvos Vyriausybės iniciatyva, kurios pagalba siekiama rasti praktinį sprendimą, padėsiantį atkurti Ukrainos švietimo infrastruktūrą. Įgyvendinant programą „Kurkime Ukrainos ateitį“ bus sukurtas aukštos kokybės standartinis techninis mokyklos projektas. Tai ne tik sutaupys laiko, kai statybos turi vykti greitai, mažins išlaidas, bet ir padės sukurti Ukrainos vaikams geriausią ir inovatyviausią Ateities mokyklą.
Projektui vadovauja CPVA, o jį įgyvendins kartu su Ukrainos atstatymo ir infrastruktūros plėtos agentūra ir Lietuvos architektų sąjunga.
„Prieš sudarant architektūrinio konkurso užduotį, turime žinoti, kokios mokyklos nori ir kokios reikia Ukrainai – tam aptarti pasitelkiame kūrybinių dirbtuvių formatą,“ – sako Rūta Leitanaitė, Lietuvos architektų sąjungos valdybos narė ir projekto „Ateities mokykla Ukrainoje“ koordinatorė.
Dvi dienas truksiančių dirbtuvių dalyviai aptars architektūrinius, edukacinius, socialinius, aplinkosauginius, ekonominius naujos Ukrainos mokyklos koncepcijos aspektus. Pagal seminaro įžvalgas bus parengta architektūrinio konkurso užduotis ir rekomendacijos dėl vertinimo kriterijų.
„Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondui skyrus 500 000 eurų, Ukrainos ir Lietuvos ekspertams atsirado galimybė sukurti inovatyvų „Ateities mokykla Ukrainoje” projektą. Šis standartinis techninis projektas leis sutaupyti lėšų ir laiko Ukrainos vaikų ugdymo procesui atkurti. Ukrainoje dirbame nuo 2014 m., tad panaudosime savo patirtį kurdami geriausius veikiančius sprendimus šiame sektoriuje,” – teigia Artūras Žarnovskis, CPVA patarėjas, programos „Co Create Future of Ukraine” vadovas.
Atvirą tarptautinį architektūrinį konkursą tikimasi paskelbti 2023 m. pabaigoje.