Kalifornijos sliekų auginimas ir biohumuso gavyba, sodininkystės ir daržininkystės veikla, skalbimo, aplinkos tvarkymo ir kapų priežiūros paslaugos, muilo gamyba, siuvimas, lyginimas, drabužių taisymas, vėlimas, vaistažolių, vaisių džiovinimas – tai tik kelios veiklos, kuriomis užsiims suaugę darbingo amžiaus žmonės su proto ir / ar psichikos negalia visoje Lietuvoje kuriamose socialinėse dirbtuvėse.
Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA), įgyvendindama Europos Sąjungos struktūrinių ir investicijų fondų lėšomis finansuojamos priemonės „Institucinės globos pertvarka: investicijos į infrastruktūrą“ veiklą „Socialinių paslaugų infrastruktūros tinklo kūrimas ir plėtra asmenims, turintiems proto ir (arba) psichikos negalią“, su projektų vykdytojais pasirašė 29 projektų finansavimo sutartis, kurių bendra vertė beveik 38,7 mln. eurų, iš kurių ES lėšos – daugiau nei 29,2 mln. eurų.
Lietuvoje jau keletą metų vyksta pertvarka, kuria siekiama neįgalių asmenų globą didelėje institucijoje pakeisti šeimoje ir bendruomenėje teikiamomis apgyvendinimo ir užimtumo paslaugomis. Didelėse socialinės globos įstaigose dažniausiai gyvena nuo keliasdešimties iki kelių šimtų asmenų su negalia, todėl natūralu, kad šių asmenų galimybės aktyviai dalyvauti bendruomenės gyvenime yra ribotos, o įstaigos neturi reikiamų sąlygų kiekvienam globotiniui užtikrinti kokybiško ir individualaus dėmesio.
Žmonės pagal jų negalios lygį apgyvendinami skirtingo tipo bendruomeninio gyvenimo namuose. Vieni (iki 10 asmenų, nuolat prižiūrimų socialinių darbuotojų) apgyvendinami grupinio gyvenimo namuose, savarankiško gyvenimo namuose. Kiti, turintys lengvesnę negalią, apgyvendinami apsaugotame būste, kur gyvena savarankiškai su minimalia individualizuota socialine pagalba. Sunkios negalios žmonėms kuriami mažesni ir jaukesni iki 40 vietų specializuotos slaugos ir globos namai, kur teikiama nuolatinė slauga ir globa.
Projektuose ne tik perkami arba statomi gyvenamosios paskirties objektai, tačiau taip pat kuriami dienos centrai, dienos užimtumo centrai, socialinės dirbtuvės, siekiant užtikrinti asmenų su proto ir / ar psichikos negalia užimtumą ir įvairiapusišką dalyvavimą bendruomenėje.
„Socialinės dirbtuvės pakankamai nauja socialinės veiklos sritis. Jų Lietuvoje jau turime, bet – tai tik pradžia. Pagrindinis socialinių dirbtuvių tikslas – didinti žmonių su negalia įsidarbinimo atviroje darbo rinkoje galimybes, ugdyti, lavinti ir palaikyti tiek bendruosius, tiek darbinius įgūdžius”, – sako CPVA ES fondų programos Socialinės apsaugos projektų skyriaus vadovė Vaida Lisauskienė.
Pasak jos, projektuose numatytos labai įvairios socialinių dirbtuvių veiklos, tačiau egzotiškiausią veiklą savo socialinėse dirbtuvėse planuoja Vilniaus Valakampių socialinių paslaugų namai. Tai – Kalifornijos sliekų auginimo ir biohumuso gavyba. Vertinant projektą, specialistams teko pasigilinti į šią veiklos sritį ir gerokai nustebti, sužinojus, kad Kalifornijos sliekas gyvena net iki 16 metų ir per metus pasidaugina iki 1500 sliekų.
Iš 29 finansuojamų projektų socialinių dirbtuvių veikla numatyta 22.