Centrinė projektų valdymo agentūra (Toliau – CPVA) sėkmingai įgyvendino projektą, kurio tikslas – padėti Ukrainos atstatymo agentūros veiklai pasiekti Europos Sąjungos (ES) standartus. Ukrainai artėjant prie narystės ES, „Ukrainos atstatymo agentūros administracinių gebėjimų stiprinimo“ projektas siekė padėti Ukrainos atstatymo agentūrai efektyviai valdyti tarptautinę finansinę pagalbą ir atkurti karo metu nuniokotą šalies infrastruktūrą. Daugiausia dėmesio buvo skiriama agentūros vidaus kontrolės sistemoms ir viešiesiems pirkimams tobulinti, užtikrinant skaidrius ir tvarius procesus šalies atkūrimo pastangose.
Projekto metu CPVA teikė specialiai pritaikytas metodines rekomendacijas ir praktines priemones bei mokymus, skirtus agentūros gebėjimams stiprinti vidaus kontrolės srityje ir padėti agentūrai valdyti sudėtingus atkūrimo projektus. Ryškiausias pokytis vidaus kontrolės srityje – pagrindinės vidaus kontrolės sistemos sukūrimas, skiriant ypatingą dėmesį strateginiam planavimui, stebėsenai ir ataskaitų teikimui.
Ukrainos atstatymo agentūros darbuotojai teigia, kad pagrindinis bendradarbiavimo su CPVA rezultatas – praktiniai agentūros politikos pokyčiai. Agentūros ir jos regioninių biurų veiklą stebės vidaus kontrolės skyrius, naudodamas ES standartus atitinkančius rodiklius. Pagrindinis rezultatas viešųjų pirkimų srityje – rekomendacijos tobulinti Viešųjų pirkimų įstatymą ir bendros agentūros, bendradarbiaujant su Ukrainos Ekonomikos ministerija, pastangos siekiant užtikrinti suderinamumą su tarptautiniais standartais. Taip pat minimas ir agentūros gairių dėl platesnio rinkos dalyvavimo ir techninės priežiūros bei inžinierių konsultantų paslaugų pirkimo parengimas.
„Manome, kad šis projektas yra labai aktualus. Ukrainiečiams reikia ES ir tarptautinės paramos, kad jie galėtų atlikti milžinišką darbą – atstatyti savo šalį. Sutelkdamos dėmesį į skaidrumą ir veiksmingą partnerių skiriamų lėšų panaudojimą, Ukrainos institucijos gali greitai, organizuotai ir skaidriai atkurti šalį. Šis projektas leido mums nustatyti aiškias ir atviras viešųjų pirkimų, vidaus kontrolės procedūras, pasidalinti per 20 metų sukaupta patirtimi“, – teigia CPVA direktorės pavaduotoja Rasa Suraučienė.
Kyjive ir Vilniuje vyko praktiniai mokymai, kuriuose dalyvavo ekspertai iš Lietuvos ir Ukrainos. Apsilankymai tokiuose ES finansuojamuose infrastruktūros objektuose Lietuvoje kaip „Stasys Museum“ ir vizito metu įgytos žinios bus panaudotos ir rekonstruojant tragišką istoriją turintį Yahidne kaimą (Černihivo sritis) – okupacijos metu Rusijos pajėgos vietos mokyklos rūsyje įkalino 200 vietos gyventojų, kaimas buvo smarkiai nuniokotas.
Ukrainos atstatymo agentūros Černihivo biuro vadovas Romanas Smiianenko teigia, kad vizitų metu įgijo daug vertingų žinių.
„Mane sužavėjo su tokiais projektais susijęs ES reglamentavimo lygis. Tai patyręs tiesiogiai, geriau supratau, kokio detalaus planavimo ir struktūros reikia sėkmingai integracijai į ES. Tai buvo įspėjimas apie iššūkius, su kuriais susidursime pritaikydami savo sistemas, tačiau taip pat išryškino kruopštaus planavimo ir atitikties reikalavimų svarbą siekiant sėkmingai įgyvendinti šalies atkūrimo procesus.
Apsilankymas „Stasys Museum“ ir kūrybiškumo centre „Pragiedruliai“ buvo ypač įkvepiantis dėl bendruomenės įsitraukimo. Jis suteikė naujų idėjų darbui su Yahidne bendruomene, kurioje planai įrengti memorialą po deokupacijos sukėlė dideles diskusijas“, – teigia R. Smiianenko.
Projektas „Ukrainos atstatymo agentūros administracinių gebėjimų stiprinimas“ finansuojamas Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo lėšomis.