Tarptautinis bendradarbiavimas

Lietuvos medikai talkino savo kolegoms Kroatijoje optimizuojant ankstyvosios vėžio diagnostikos programas

2017 m. kovo 28 d.
Lietuvos medikai talkino savo kolegoms Kroatijoje optimizuojant ankstyvosios vėžio diagnostikos programas

Lietuvos Nacionaliniame vėžio instituto (NVI) ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) specialistai drauge su Kroatijos kolegomis sėkmingai užbaigė nacionalinės Kroatijos vėžio kontrolės programos tobulinimo projektą. Beveik metus trukusio bendro Lietuvos ir Kroatijos ekspertų darbo metu buvo pasiekti visi užsibrėžti tikslai  – padidinta Kroatijos Nacionalinės vėžio kontrolės programos įgyvendinimo kokybė, optimizuota prevencinės atrankinės patikros programos įgyvendinimo tvarka,  parengtos konkrečios rekomendacijos dėl  reikalingų infrastruktūros bei teisinės bazės pokyčių įgyvendinimo. 

“Lietuvos ekspertų bendruomenė gali pagrįstai didžiuotis projekto metu atliktu didžiuliu darbu nes čia pasiekti rezultatai reikšmingai sustiprins kovos su vėžio susirgimais galimybes“, – kalbėjo projekto vadovas, vyriausiasis Lietuvos Respublikos onkologas, Nacionalinio vėžio instituto Onkochirurgijos centro vadovas prof. Narimantas Evaldas Samalavičius pabrėždamas, jog Lietuvos specialistai ir toliau yra pasirengę bendradarbiauti su kolegomis kroatais. Prof. N. E. Samalavičius taip pat akcentavo šio dvynių projekto Kroatijoje svarbą Lietuvai: “Labai svarbu, kad projekte dalyvavome kartu su Kauno kolegomis, su kuriais, pasinaudodami bendro darbo dvynių projekte patirtimi, galėtume darniai dirbti įgyvendindami vėžio kontrolę Lietuvoje”.

„Sėkmingas šio projekto įgyvendinimas – tai dar vienas ryškus stiprėjančio Lietuvos ir Kroatijos bendradarbiavimo įvairiose gyvenimo srityse pavyzdys“, – dėkodamas projekto dalyviams už atliktą darbą pabrėžė Lietuvos ambasados Austrijoje Zagrebo skyriaus vadovas Donatas Žiugžda. Jis pabrėžė, kad būtina, jog šio projekto naudą kuo greičiau patirtų Kroatijos žmonės. Lietuvos diplomatas pastebėjo, jog dalyvavimas šiame projekte buvo taip pat naudinga ir Lietuvos ekspertams ir išreiškė viltį, kad bendro lietuvių ir kroato darbo metu sukaupta nauja patirtis ir originalūs sprendimai ras pritaikymą ir Lietuvos vėžio prevencijos sistemoje.

Nuolatinis ES dvynių programos patarėjas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto prof. Giedrius Vanagas pažymėjo, kad projekto įgyvendinimo laikotarpiu buvo parengtos rekomendacijos, įvykdyti specialistų mokymai bei atnaujintas skryningo programų registras, tai iš esmės turėtų užtikrinti kokybiškesnį vėžio ankstyvosios diagnostikos programų įgyvendinimą, tačiau taip pat labai svarbu yra ir įgyvendinti esmines Europos Sąjungos ekspertų parengtas konkrečias rekomendacijas, nuo to priklauso ir nauda kurią gaus Kroatijos žmonės. Jis taip pat padėkojo jaunesniesiems projekto partneriams iš Slovėnijos, kroatų kolegoms kurie taip pat prisidėjo prie bendros projekto sėkmės.

Lietuvos Nacionalinio vėžio instituto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ekspertų komanda Kroatijoje dirbo 12 mėnesių ir padėjo  Kroatijai efektyviau taikyti vėžio patikros programas sveikatos apsaugos sistemoje, ypač ankstyvosios diagnostikos srityje, siekiant mažinti šalies gyventojų sergamumą ir mirtingumą nuo vėžio. Projekto metu taip pat buvo atliktas didelis darbas parengiant teisinę ir institucinę patikros programų įgyvendinimo galimybių analizę. Lietuvos specialistai taip pat bendradarbiavo ir su Slovėnijos onkologais, kurie projekte dalyvavo jaunesniųjų partnerių teisėmis.

Projekto sklandų įgyvendinimą užtikrino Centrinė projektų valdymo agentūra, kuri Kroatijoje jau yra laimėjusi 18 ES Dvynių programos projektų. Metų trukmės projektui  įgyvendinti Europos Komisija skyrė apie 640 000 eurų.

Informacijos šaltinis: urm.lt

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.