Tarptautinis bendradarbiavimas

Lietuvos pagalba – Moldovai: naujas ES projektas padės stiprinti teisėsaugą

2025 m. liepos 2 d.

Liepos 1-ąją Moldovos sostinėje Kišiniove oficialiai paskelbta apie Europos Sąjungos (ES) finansuojamo projekto „Europos Sąjungos parama teisėsaugai Moldovoje“ (EU4LEM) įgyvendinimo pradžią. Šiuo projektu siekiama sustiprinti Moldovos teisėsaugos institucijų gebėjimus kovoti su tarpvalstybiniu ir organizuotu nusikalstamumu, didinant jų atitiktį ES standartams bei skatinant tarptautinį bendradarbiavimą vidaus saugumo srityje. Viena iš projekto įgyvendintojų – Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA).

Trejų metų trukmės projekto bendra vertė siekia 6 mln. eurų. Iš jų daugiau nei 2,3 mln. eurų skiriami CPVA koordinuojamoms veikloms. Projektą kartu su CPVA įgyvendina Prancūzijos vystomojo bendradarbiavimo agentūra CIVIPOL. 

Projektas apima tris komponentus: teisės aktų ir teisėsaugos praktikų derinimą su ES teisine sistema, Moldovos teisėsaugos institucijų gebėjimų stiprinimą bei tarpinstitucinio bendradarbiavimo vidaus saugumo srityje plėtrą. Nuo šių metų vasario, pradiniame projekto etape, buvo atlikta Moldovos teisėsaugos institucijų poreikių analizė, kuri tapo pagrindu projekto darbo planui. Šiame etape taip pat buvo vertintos pagrindinės rizikos, galinčios turėti įtakos projekto įgyvendinimui. 

CPVA atsakinga už pirmojo ir antrojo komponentų veiklas. Viena svarbiausių užduočių – įdiegti teisėkūros stebėsenos ir atskaitomybės sistemą, paremtą ES teisine sistema. Moldovos Vidaus reikalų ministerijos ir jai pavaldžių institucijų darbuotojams bus teikiami praktiniai mokymai teisėkūros, nacionalinės ir ES teisės derinimo ir poveikio vertinimo temomis. Taip pat bus užtikrinta nuolatinė konsultacinė pagalba. Tikimasi, kad tai padės ne tik gerinti teisinę atitiktį ES reikalavimams, bet ir stiprinti viešųjų paslaugų kokybę. 

Kita CPVA kuruojama kryptis – teisėsaugos institucijų organizacinės aplinkos modernizavimas: nuo žmogiškųjų išteklių valdymo iki techninės infrastruktūros ir IT sprendimų. Bus kuriama integruota Vidaus reikalų ministerijos IT sistema, skirta incidentų registravimui, planavimui ir analizei. Taip pat numatyta modernizuoti policijos greitojo reagavimo sistemą ir ją integruoti su nacionaline 112 tarnyba. 

Projekte taip pat numatyta stiprinti operatyvinės žvalgybos gebėjimus bei tobulinti tarpinstitucinio bendradarbiavimo procedūras. Siekiant skatinti tarptautinį bendradarbiavimą, planuojami seminarai su ES agentūromis, tokiomis kaip EUROPOL ar FRONTEX. Dėmesys bus skiriamas kovai su pagrindinėmis organizuoto nusikalstamumo formomis – kibernetiniais nusikaltimais, prekyba žmonėmis, narkotikų kontrabanda, finansiniais nusikaltimais. 

Pasak projekto įgyvendintojų, EU4LEM turėtų padėti Moldovai ne tik stiprinti teisėsaugos pajėgumus, bet ir pasirengti glaudesniam instituciniam bendradarbiavimui su ES vidaus saugumo sistemomis.  

„EU4LEM“ – tai jau ketvirtasis ES projektas Moldovoje, kurį įgyvendina CPVA. Tarp kitų CPVA įgyvendinamų europinių iniciatyvų – teisėsaugos modernizavimo, ginkluotųjų pajėgų stiprinimo bei jaunimo užimtumo ir verslumo programos. 

Projektas įgyvendinamas netiesioginio valdymo būdu. Teisę įgyvendinti netiesioginio valdymo Europos Sąjungos projektus ir programas CPVA įgijo dar 2009 m., atitikusi Europos Komisijos nustatytus standartus. CPVA buvo pirmoji agentūra Baltijos šalyse įgijusi tokiam projektų įgyvendinimui reikalingą akreditaciją (angl. Pillar Assessment). Šiuo metu CPVA įgyvendina 27 netiesioginio valdymo projektus ir programas Ukrainoje, Serbijoje, Armėnijoje, Angoloje, Karibų ir kitose šalyse. 

Asociatyvi nuotr. / pexels.com

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.