D. Mikaliūnaitės nuotr.
Lietuvių įmonė kuria unikalią dirbtiniu intelektu paremtą socialinę svetainę apie plastikos chirurgijos paslaugas visame pasaulyje. Joje savo patirtimis dalinsis pacientai, bus skelbiama pacientų realia patirtimi paremta informacija apie šias paslaugas bei siekiama padėti nuo plastikos chirurgijos jau nukentėjusiems asmenims.
„Gyvename grožio kulto laikais, kai plastinių operacijų ir kitų estetinių procedūrų paklausa stulbinančiai auga visame pasaulyje. Tačiau dauguma žmonių net nesusimąsto apie galimus ir neigiamus plastinių operacijų padarinius, kurie yra skaudūs, traumuojantys ir vedantys net į savižudybę. Todėl, kurdami šią svetainę, norime atkreipti dėmesį į šias problemas pasauliniu mastu ir padėti pacientams, kurie dėl to susiduria su komplikacijomis ar psichologiniais sunkumais. Taip pat norime padėti žmonėms rasti patikimus ir atsakingus specialistus, kurie rūpinasi paciento gerove, o ne vien materialine nauda. Mūsų tikslas padėti atskirti tikrus profesionalus nuo tų, kurie naudojasi pacientų baimėmis ir nenoru viešai kalbėti apie patirtas traumas bei sunkumus“, – sako svetainę kuriančios mažosios bendrijos „Vera aegis“ įkūrėja Dovilė Mikaliūnaitė.
Įdėją subrandino asmeninė patirtis
Ji neslepia, kad šio projekto idėja, kaip ir daugelis verslo ar kitų veiklų idėjų, gimė iš asmeninės patirties. Po nosies pertvaros traumos D. Mikaliūnaitei buvo reikalinga operacija, kuri pašalintų kvėpavimo sutrikimus ir sumažintų nuolatinį galvos skausmą. Tačiau nutiko taip, kad operaciją atlikęs gydytojas, be pacientės sutikimo nusprendė jai patrumpinti nosį, nes, jo asmeniniu įsitikinimu, nosis neatitiko grožio standartų.
„Šis įvykis bei jo sukeltos pasekmės mane neabejotinai sukrėtė bei neplanuotai įtraukė į estetinės chirurgijos sritį. Teko sutikti ir bendrauti su daugybę pacientų iš viso pasaulio, kurių dalis turėjo panašių ir dar sudėtingesnių pasekmių nei aš, kas rodo, kad problema yra itin didelė, susiduriama su informacijos bei pagalbos stoka. Be abejo, yra gerų istorijų, kurios dažniausiai ir yra skelbiamos, tačiau nutylimos nesėkmingos istorijos, kurios yra nulemtos ne medicininės rizikos, nuo kurios nei vienas nėra apsaugotas, bet to, kad buvo netinkamai suteiktos paslaugos“, – sako D. Mikaliūnaitė.
Anot jos, realybė tokia, kad plastinių operacijų skaičius visame pasaulyje kasmet ženkliai auga, o pacientai jaunėja. JAV estetinės plastinės chirurgijos nacionalinio duomenų banko duomenimis, plastinių operacijų ir kitų estetinių procedūrų paklausa nuo 2019 iki 2021 metų padidėjo net 42,82 proc., o jų vertė siekė daugiau nei 10 mlrd. dolerių. Atlikus tyrimus Norvegijoje – šalyje, kurioje statistiškai atliekama mažiausiai plastinių operacijų, paaiškėjo, kad net 38 proc. merginų ir 16 proc. vaikinų jau yra galvoję apie plastinę operaciją. Ir dauguma jų net nesusimąsto apie galimus neigiamus plastinių operacijų padarinius.
Blizgi reklama ir nuvilianti realybė
Esant tokiai plastinių operacijų paklausai, daugėja ir šių paslaugų teikėjų – gydytojų. Tačiau ne visi jie prioritetu laiko kokybiškų, saugių ir net legalių paslaugų suteikimą. Medicininio turizmo klestėjimo laikais dalis plastikos chirurgų prioritetą teikia būtent materialinei naudai.
„Kai kurie pacientai po atliktos chirurginės operacijos net negauna tinkamos pooperacinės priežiūros: nėra tinkamai apžiūrimos pjūvių vietos, pašalinami siūlai, nevaldoma infekcija ar nekrozė, dėl ko žūsta audiniai. Netinkamai atliktos procedūros gali pažeisti kūno audinius taip, kad sekančios operacijos tampa itin sudėtingos ar net neįmanomos dėl trūkstamų audinių. Negana to, įprastai šios operacijos kainuoja gerokai brangiau nei pirminės, o žmonės jau visas savo santaupas būna išleidę pirminei operacijai“, – pasakoja svetainės kūrėja.
Pasitaiko atvejų, kad pacientai po operacijų net negauna jokių dokumentų apie atliktą operaciją, dėl ko vėliau net negali įrodyti, kad tam tikroje klinikoje ir tam tikras gydytojas atliko operaciją bei ginti savo pažeistų teisių.
Dalis plastikos chirurgų, pasitelkdami marketingo priemones, sėkmingai save reklamuoja, kaip aukščiausio lygio profesionalus, tačiau realiai net neturi atitinkamos kvalifikacijos ir patirties. Be to, kai kurie chirurgai naudoja melagingą reklamą, netikrus reitingus, samdo nuomonės formuotojus, kurie skelbia melagingą informaciją ir kelia realybes neatitinkančias nuotraukas.
Blogiausia, kad nėra nei tinkamo teisinio reguliavimo dėl tokios reklamos sklaidos, nei gydytojų kontrolės dėl teisingos informacijos apie savo teikiamas paslaugas, jų kokybę bei savo kompetenciją teikimo. Tuo tarpu, paciento galimybės gauti objektyvią informacijos apie gydytojų kompetenciją, atliktų operacijų tikruosius rezultatus yra itin ribotos arba neįmanomos, o iš viešai skleidžiamos informacijos sunku atsirinkti, kuri informacija teisinga.
Išskirtinis dėmesys – asmens privatumo saugumui
„Mūsų svetainė bus išskirtinė tuo, kad mes nereklamuosime gydytojų, kaip tai daro daugelis kitų platformų, ir negausime iš to jokių pajamų. Mūsų prioritetas yra pacientų gerovė ir objektyvi informacija, o ne pelnas iš gydytojų reklamos. Tokiu būdu siekiame užtikrinti visišką nepriklausomumą ir skaidrumą, kad pacientai galėtų gauti kiek įmanoma objektyvesnę informaciją ir priimti pagrįstus sprendimus, t.y., tiek apie atsakingus, profesionalius gydytojus, tiek ir apie tuos nuo kurių žmonės nukentėjo dėl netinkamai suteiktų paslaugų. Be to, svetainėje bus galima rasti ir kitos informacijos bei paslaugų, kurių pacientams reikia tiek prieš operaciją, tiek po jos. Noriu pabrėžti, kad žmonių privatumas ir gerovė yra mūsų prioritetas, todėl vartotojai svetainėje galės saugiai dalintis savo patirtimi ir nuotraukomis be asmeninės informacijos paviešinimo. Visi duomenys bus apsaugoti ir tvarkomi atsakingai, siekiant užtikrinti maksimalų konfidencialumą ir saugumą“, – pabrėžia D. Mikaliūnaitė.
Šios unikalios svetainės sukūrimo projektas įgyvendinamas pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą „Naujos kartos Lietuva“, finansuojamą Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės „NextGenerationES“ lėšomis. Projektą administruoja Centrinė projektų valdymo agentūra.