EEE ir Norvegijos finansiniai mechanizmai

Tarptautinė programa įnešė svarų indėlį į Lietuvos teisingumo sistemos tobulinimą – skirta daugiau nei 40 mln. eurų

2024 m. lapkričio 20 d.

Baigta ketverius metus trukusi Europos ekonominės erdvės (EEE) ir Norvegijos finansinių mechanizmų programa „Teisingumas ir vidaus reikalai“. Jos rezultatai – 5 projektai, kurie svariai prisidėjo prie mūsų šalies teisingumo sistemos tobulinimo. Lapkričio 19 d. Kaune įvykusiame programos uždarymo renginyje pristatyti svarbiausi pasiekti rezultatai.

„Džiaugiuosi, kad ši programa prisidėjo prie Lietuvos visuomenės atsparumo stiprinimo. Skirtas dėmesys žmogaus teisėms, visuomenės poreikiams, kovai su smurtu artimoje aplinkoje, alternatyvioms bausmėms, kurios siejamos su didesniais nuteistųjų gebėjimais sugrįžti į visuomenę“, – konferencijoje sakė Norvegijos Karalystės ambasadorius Lietuvoje Atle Konta Midttun.

Ambasadoriui antrino ir teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska, akcentavusi, kad svarbių pokyčių teisingumo srityje pavyko pasiekti nepaisant Covid-19 pandemijos, Baltarusijos hibridinės atakos, rusijos karo Ukrainoje ir kitų neeilinių iššūkių.

„Šiandien simboliškai pažymime svarbaus, tačiau nelengvo kelio pabaigą. Nepaisant iššūkių, sugebėjome pasiekti puikių rezultatų, perimti Norvegijos patirtį ir ją adaptuoti“, – kalbėjo ministrė ir pridūrė, kad ir kitame finansiniame periode teisingumas ir vidaus reikalai išliks tarp prioritetinių sričių.

Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) direktorės pavaduotoja Sandra Remeikienė teigė, kad įgyvendinant programą, daug dėmesio skirta teisėsaugos institucijų efektyvumui ir skaidrumui, taip pat jų darbuotojų kompetencijų stiprinimui, tačiau svarbiausias šių investicijų naudos gavėjas – visuomenė.

„Esame stipri teisinė valstybė tiek, kiek yra stiprios mūsų teisėsaugos institucijos. Tikiu, kad ši programa reikšmingai prie to prisidėjo, ir rezultatai, kurių pavyko pasiekti, dar ilgai išliks ir bus pavyzdys tolesniems reikalingiems pokyčiams“, – teigė S. Remeikienė.

Konferenciją organizavo šios programos operatorė CPVA, atsakinga už tinkamą programos įgyvendinimą ir atsiskaitymą donorams. Nuo 2020 m. įgyvendinamai programai skirta daugiau nei 40 milijonų eurų.

Įgyvendinti projektai:

  • Lietuvos bausmių vykdymo sistemos gerinimas. Šio projekto metu stiprintos kalėjimų ir probacijos personalo kompetencijos. Sukurtas bendradarbiavimo modelis, kuris užtikrins, kad nuteistasis kiekvienoje grandyje gautų sėkmingai integracijai į visuomenę reikalingas paslaugas. Diegtos reintegracijos priemonės nuteistiesiems, pavyzdžiui, elgesį keičiančios programos, TOG programa, skirta pakartotinai nusikalsti linkusiems asmenims. Daug dėmesio skirta alternatyvioms sankcijoms ir ypač elektroniniam stebėjimui. Projektas prisidėjo ir prie Lietuvos pusiaukelės namų tinklo plėtros – nauji pusiaukelės namai atidaryti Šiauliuose, Tauragėje, Kaune, netrukus – ir Plungėje.
  • Kova su smurtu artimoje aplinkoje. Šis projektas buvo skirtas teisingumo grandinės darbo kokybės gerinimui ir kompetencijų stiprinimui, siekiant apsaugoti smurto šeimoje ir dėl lyties aukas. Projekto metu vykdyti pareigūnų mokymai, kurie apėmė temas nuo nuostatų keitimo iki praktinių patarimų, kaip fiksuoti smurto artimoje aplinkoje atvejus. Parengta teisinio reguliavimo smurto artimoje aplinkoje studija, taip pat praktinis vadovas pareigūnams, teisėjams ir prokurorams dėl efektyvaus įrodymų rinkimo ir vieningo jų vertinimo, sukurtas IT įrankis, leidžiantis identifikuoti asmenis, keliančius didžiausią smurto artimoje aplinkoje riziką, pareigūnams nupirktos kūno kameros.
  • Kova su organizuotu nusikalstamumu. Projektu buvo siekiama sustiprinti Lietuvos ir Norvegijos policijos gebėjimus ir tarptautinį bendradarbiavimą, pasidalyti gerąja patirtimi, kovojant su nusikalstamumu. Projekto metu vykdyti policijos pareigūnų mokymai. Įsigyta įranga, skirta kovoti su organizuotu ir sunkių formų nusikalstamumu bei efektyviai rinkti, saugoti ir analizuoti tyrimams reikšmingą informaciją, taip pat programinė įranga rankų pėdsakų vaizdams gerinti, moderni laboratorinė įranga, skirta kriminalistiniams (DNR, daktiloskopiniams, IT, narkotinių medžiagų, balistiniams ir sprogmenų) tyrimams atlikti.
  • Lietuvos teismų tobulinimas. Šio projekto metu modernizuoti du Lietuvos teismai (Kauno apylinkės ir Vilniaus miesto apylinkės), pritaikant teismų viešąsias erdves prie teismo lankytojų poreikių ir gerinant fizinį jų saugumą, atnaujintos viešosios erdvės (teismo posėdžių salės, liudytojų laukiamieji, teismo savanorių kambariai, žurnalistams skirti kambariai, įrengta srautų valdymo sistema, pritaikytos patalpos žmonėms su negalia). Taip pat teismai aprūpinti techninėmis saugumo priemonėmis, tobulintas teisėjų atrankos ir vertinimo modelis bei įdiegta teisėjų atrankos IT sistema, užtikrintas spartesnis teismo procesas, vykdyti mokymai.
  • Moderni prokuratūra. Projektu buvo siekiama kurti modernią, atvirą prokuratūrą ir dar labiau sustiprinti baudžiamojo persekiojimo efektyvumą. Projekto metu atlikta baudžiamojo proceso esamo reglamentavimo analizė, prokuratūros procesinės veiklos kokybės vertinimas, ekonominių ir finansinių veikų baudžiamojo persekiojimo efektyvumo vertinimas, sukurtas nusikalstamų veikų ikiteisminio tyrimo veiksmų algoritmo ir jo taikymo metodinis vadovas, prokurorų ir prokuratūros darbo krūvio vertinimo metodika. Organizuoti mokymai, stiprinantys personalo darbines kompetencijas, bendruosius gebėjimus bei komunikacijos įgūdžius.

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.