Ilgametę ir unikalią CPVA patirtį bei kompetencijas, administruojant ir įgyvendinant Europos Sąjungos ir kitų donorų finansuojamas programas ir projektus, būtina tinkamai išnaudoti, po karo iš griuvėsių atstatant Ukrainą.
Tuo įsitikinęs Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta, kuris praėjusią savaitę lankėsi agentūroje ir abipusį bendradarbiavimą aptarė su CPVA direktore Lidija Kašubiene, direktorės pavaduotoja Rasa Suraučiene ir Lietuvos ir tarptautinių investicijų departamento direktoriumi Artūru Žarnovskiu.
Teko išmokti dirbti karo sąlygomis
Šių metų sausio mėnesį į ambasadoriaus postą paskirtam P.Beštai buvo pristatyta įvairiapusė agentūros veikla, istorija, o daugiausia dėmesio skirta CPVA įgyvendinamiems projektams Ukrainoje.
„Pasakojome apie savo projektus Ukrainoje: ką jau esame padarę, ką dar įgyvendiname ir kas numatyta ateityje. Mūsų įvairiapusė patirtis, darbo su donorais geroji praktika ukrainiečiams labai įdomi ir, anot ambasadoriaus, tikrai jiems pasitarnautų, atstatant Ukrainą po karo”, – sako L. Kašubienė.
Jau dabar CPVA ir Ukrainos ambasados Lietuvoje bendradarbiavimą, įgyvendinant Europos Taikos priemonės projektą Ukrainoje, galima laikyti vienu geriausiu bendradarbiavimo ir efektyvumo pavyzdžiu. Per septynis mėnesius jau pavyko įgyvendinti 70 proc. projekto veiklų. O tai turėjo būti įprastas projektas su planavimo periodu, nuosekliu dokumentų derinimu, sklandžiu ir aiškiu procesu, neskubant ir pagal procedūras turint projekto įgyvendinimui 36 mėnesius.
Tęsiami ir pradedami nauji projektai
Kovojančiai Ukrainai perkama ir tiekiama ligoninių įrangą, greitosios pagalbos automobiliai, išminavimo įranga, sunkvežimiai. Tam iš viso skirta 27,9 mln. eurų. Nors vyksta nuožmi Rusijos agresija, CPVA tęsia ir pradeda naujus projektus Ukrainoje. Toliau įgyvendinamas Europos Sąjungos kartu su Lietuvos kofinansavimu finansuojamas daugiau nei 36 mln. eurų vertės projektas „Parama viešųjų finansų valdymui Ukrainoje“.
Taip pat CPVA patikėta įgyvendinti ir tris mūsų šalies Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo lėšomis finansuojamus skubius Ukrainos atstatymo projektus. Šiuo metu jau pradėti įgyvendinti mokyklos Borodiankoje (skirta daugiau nei 5 mln. eurų) ir darželio Irpinėje (3,7 mln. eurų) atstatymo projektai. Dėl trečiojo projekto dar vyksta diskusijos.
Agentūra jau turi tokio pobūdžio atstatymo projektų Ukrainoje patirties – prieš prasidedant 2022 metų karui, Avdijivkoje buvo atstatyta dar 2014 metais sugriauta mokykla, kurios atstatymui ir įrengimui Lietuva skyrė milijoną eurų. Šį projektą įgyvendino CPVA. Dabar mokykla Avdijivkoje vėl suniokota karo. Bet ji būtinai bus atstatyta! Nuosekliai dirbame, teikdami paramą ir pagalbą Ukrainai, ir tą darysime iki galutinės pergalės. Ir visada.