ES fondų investicijos 2014-2020 m.

CPVA administruojamiems projektams – „Europos burių 2022“ apdovanojimai

2022 m. spalio 28 d.
CPVA administruojamiems projektams – „Europos burių 2022“ apdovanojimai

Kauno valstybiniame muzikiniame teatre spalio 27 dieną paskelbti geriausi Europos Sąjungos investicijų  Lietuvoje projektai – „Europos burių 2022” apdovanojimų laimėtojai.

Iš daugiau nei 60-ties apdovanojimams pasiūlytų projektų ekspertų komisija atrinko 7 geriausius, iš kurių 2 – Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) administruojami projektai.

Didžiausią vertę kuriančios investicijos      

Kategorijoje „Už investicijas į ateities mokyklą” laimėtoju tapo Nacionalinės švietimo agentūros vykdomas ir CPVA administruojamas „Mokyklų aprūpinimo gamtos ir technologinių mokslų priemonėmis“ projektas. Jo metu 690 Lietuvos mokyklų buvo aprūpintos gamtos mokslų, technologijų dalyko (STEAM) priemonėmis, skirtomis 1-8 klasių mokinių ugdymui.

Alytuje, Marijampolėje, Panevėžyje, Šiauliuose, Tauragėje, Telšiuose ir Utenoje buvo įkurti 7 regioniniai STEAM atviros prieigos centrai, o kitais metais bus atidaryti ir metodiniai centrai didžiuosiuose šalies miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.  

Tokiu būdu Lietuva, nors ir kelis dešimtmečius vėluodama, stojo į vieną gretą su Vakarų valstybėmis,  kuriose gamtos mokslus, technologijų ir inžinerijos, matematikos disciplinas, meninę raišką integruojančiam mokinių ugdymui (STEAM – angl. Science, Technology, Engineering, Art (Creative activities), Mathematics) skiriamas ypatingas dėmesys ir ištekliai, o vaikai jau nuo darželio mokomi tyrinėti, eksperimentuoti, kritiškai mąstyti ir kurti.   

Mūsų šalyje kuriami STEAM centrai orientuoti į 7-12 klasių mokinius, kuriems teikiamos formaliojo ugdymo programas papildančios praktinio ugdymo paslaugos. Neformaliojo ugdymo užsiėmimai taip pat organizuojami įvairaus amžiaus vaikams, tarp jų – ir pradinukams.

Kiekviename regioniniame STEAM centre yra įrengtos standartizuotos biologijos-chemijos, fizikos-inžinerijos, robotikos-IT laboratorijos, kai kuriuose iš jų – ir po specializuotą laboratoriją, įkurtą, atsižvelgiant į konkretaus regiono specifiką.

Laboratorijose mokiniai gali atlikti įvairiausius tiriamuosius bei brandos darbus, ruoštis konkursams ir olimpiadoms. Moderniuose technologijų centruose mokytojams rengiami kompetencijų tobulinimo seminarai.

Nauji ginklai prieš genetines ligas

Kategorijoje „Už efektyvumą medicinoje” apdovanotas CPVA administruojamas Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos instituto vykdomas projektas, kuriuo siekiama sukurti tiksliausią ir jautriausią dvigrandžių DNR trūkių nustatymo metodą, skirtą efektyviam genomo redagavimui, gydant genetines ligas. 

Pasak šio projekto mokslinio vadovo dr. Mindaugo Zarembos, CRISPR/Cas technologija, prie kurios atradimo daug prisidėjo Vilniaus universiteto prof. Virginijus Šikšnys, sukėlė tikrą revoliuciją genomo redagavimo srityje. Dabar ši technologija pritaikoma žmogaus genų terapijai, pavyzdžiui, gydant genetines ligas, kurias sukelia atitinkamų genų mutacijos.

„Genų terapijos metu “blogas” genas, turintis mutaciją, yra pakeičiamas “geru” genu be mutacijos, ir tokiu būdu genetinė liga yra išgydoma. CRISPR/Cas fermentai veikia kaip itin specifinės molekulinės žirklės, kurios visame žmogaus genome perkerpa vienintelį mutavusį geną, kuris vėliau yra ištaisomas. Tačiau CRISPR/Cas nukleazės taip pat gali perkirpti DNR nenumatytose vietose, sukeldamos ląstelių žūtį ar net jų virtimą vėžinėmis ląstelėmis. Todėl, siekdami genomo redagavimo technologiją padaryti saugesnę, mes kuriame metodą, vadinamą CLEAVE-seq, kad kiekvienu konkrečiu atveju būtų galima įvertinti pasirinktos CRISPR/Cas nukleazės specifiškumą, ir personalizuota medicina taptų realybe,” – sako M. Zaremba.

Nuo lietuviško autobuso iki emocinio klubo

„Europos burių 2022” apdovanojimą kategorijoje už inovatyviausius sprendimus taip pat pelnė „Delta Biosciences“ įgyvendintas projektas, kurio metu sukurta naujos kartos integruota biotechnologinė tyrimų platforma žymiai spartesniam vaistų kūrimui.

Už darnios aplinkos kūrimą apdovanota bendrovė „Elektrinio transporto sistemos, sukūrusi modulinio elektrinio miesto autobuso prototipą ir pagaminusį lietuvišką elektrinį autobusą „DANCER”.    

Už bendruomeniškumą įvertintas viešosios įstaigos „Namai visiems“ projektas, skirtas mažinti senyvo amžiaus asmenų socialinę atskirtį dienos centre, kai rūpinamasi ne tik senolių sveikata ir gerove, bet ir paslaugomis, užsiėmimais, kurie kuria ryšius su kitais žmonėmis. 

Įdomiausiu smulkiojo verslo projektu išrinktas „MB Dok Inovacija“ sukurtas ant kelio stulpelių montuojamas išmaniųjų technologijų įrenginys, skirtas vairuotojams ir laukiniams gyvūnams  apsaugoti nuo susidūrimų keliuose.

Už investicijas į žmogų apdovanotas savo veiklą pandemijos metu pradėjęs „Mindletic“ emocinis sporto klubas, skirtas gerinti emocinei darbuotojų sveikatai. Jų sukurta virtuali terapija padeda žmogui indentifikuoti savo emocinę būklę ir pamankštinti protą. Remdamasi surinktais anoniminiais duomenimis, „Mindletic“ specialistų komanda teikia darbuotojams pagalbą ir padeda jiems subalansuoti emocines audras.     

LR Finansų ministerija geriausių ES investicijų projektų apdovanojimus „Europos burės“ šiemet surengė jau 14-tą kartą.    

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.