Viešojo ir privataus sektorių partnerystė

EIB konsultuos NATO pajėgoms skirtos karinės bazės Rūdninkuose kūrimą 

2025 m. gegužės 8 d.

Gegužės 8 d. Finansų ministras Rimantas Šadžius, Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė ir Europos investicijų banko (EIB) viceprezidentas Thomas Östrosas pasirašė susitarimą dėl bendradarbiavimo vystant Rūdninkų karinę bazę netoli sienos su Baltarusija. EIB teiks konsultavimo paslaugas siekdamas užtikrinti, kad projekto viešojo ir privataus sektorių partnerystės (VPSP) susitarimai atitiktų rinkos standartus. EIB taip pat vertina galimybes suteikti finansavimą ir paties projekto įgyvendinimui.  

„Rūdninkų karinio miestelio projektas yra labai svarbus žingsnis didinant Lietuvos atsparumą išorės grėsmėms, tačiau kartu ir nemažas iššūkis mūsų šaliai, – tiek finansinis, tiek ir techninis. Džiaugiuosi, kad nuo pat pirmųjų projekto etapų turime patikimų partnerių, kuriais galime pasikliauti. Jau matome aiškius mūsų finansinės diplomatijos rezultatus ir galime drąsiai konstatuoti, kad EIB dalyvavimas šiam projektui suteiks dar didesnį pagreitį. Be to, projektas prisidės prie milijardinės vertės projekto finansavimo rizikos mažinimo, dėl ko tikėtina, kad Valstybės biudžeto išlaidos bus mažesnės“, – sakė finansų ministras Rimantas Šadžius. 

Konsultacinis susitarimas yra neseniai padidinto EIB įsipareigojimo saugumo ir gynybos srityje dalis, išplečiant jo taikymo sritį, kad jis apimtų karines investicijas, atitinkančias Europos Sąjungos tikslus stiprinti gynybinį pasirengimą ir krizių valdymą. Be to, EIB šiuo metu vertina galimą karinės bazės projekto finansavimą, kuris, kaip numatoma, kainuos apie 1,2 mlrd. eurų. 

„EIB konsultacinės paramos Rūdninkų karinės bazės projekto vykdymui yra mūsų tvirto įsipareigojimo Europos saugumui ir gynybai pavyzdys“, – sakė EIB viceprezidentas Thomas Östrosas, pridurdamas, kad „taip yra siekiama užtikrinti, kad šis projektas būtų ne tik gerai struktūruotas ir finansiškai perspektyvus, bet ir stiprinantis Europos gynybos infrastruktūrą bei skatinantis ekonomikos augimą.“ 

Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija planuoja sudaryti tris VPSP sutartis dėl karinės bazės įkūrimo Rūdninkuose, esančiuose maždaug už 23 km į pietus nuo Vilniaus, kur planuojamas NATO Vokietijos karinės brigados dislokavimas. Šioje bazėje įsikurs iki 4 tūkst. karių ir civilių, įskaitant infrastruktūrą, skirtą aptarnauti Vokietijos brigadą, kurią sudarys iki 500 darbuotojų. Rūdninkų bazės statybas planuojama pradėti 2026 m., o bazė turėtų pradėti veikti 2028 m. pradžioje.  

EIB teiks konsultacinę paramą sutarčių projektų peržiūrai, siekiant užtikrinti, kad jie atitiktų tarptautinius standartus ir būtų patrauklūs bankų finansavimui. Šios konsultacinės paslaugos bus teikiamos ir visais viešųjų pirkimų etapais.  

„Šis susitarimas su Europos investicijų banku suteikia daugiau galimybių verslui dalyvauti įrengiant Rūdninkų karinį miestelį. Tai – prioritetinis Krašto apsaugos ministerijos projektas, kurio spartus įgyvendinimas leis laiku ir pilna apimtimi Lietuvoje dislokuoti Vokietijos brigados karius“, – sakė krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė. 

EIB grupė tikisi, kad artimiausiais mėnesiais bus patvirtintas gynybos projektų sąrašas, įskaitant planuojamą finansavimą Rūdninkų karinio miestelio projektui.  

Susitarimo pasirašymo ceremonijoje dalyvavo ir Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) Viešosios ir privačios partnerystės skyriaus vadovė Neringa Pažūsienė. CPVA glaudžiai bendradarbiauja ne tik su Krašto apsaugos ministerija, kuriai nuo pat Rūdininkų VPSP projekto rengimo pradžios teikia teisinę, finansinę ir techninę ekspertinę pagalbą, tačiau aktyviai dirba ir su EIB, jam atliekant Rūdininkų VPSP sutarties peržiūrą bei vertinant galimybę finansuoti projektą. 

CPVA iki šiol teikia konsultacinę pagalbą Krašto apsaugos ministerijai įgyvendinant jau pasirašytas VPSP sutarties dėl karinių miestelių sukūrimo Rokantiškių km. (Vilniaus raj.), Pajūrio mst. (Šilalės raj.). ir Šiaulių raj.  

Apie EIB: 
Europos investicijų bankas (EIB) yra Europos Sąjungos ilgalaikio skolinimo institucija, priklausanti jos valstybėms narėms. EIB teikia investicijas į 8 pagrindinius ES prioritetus: klimato politikos veiksmai ir aplinka, skaitmeninimas ir technologinės inovacijos, saugumas ir gynyba, sanglauda, žemės ūkis ir bioekonomika, socialinė infrastruktūra, kapitalo rinkų sąjunga ir stipresnė Europa taikesniame ir klestinčiame pasaulyje. 

EIB grupės finansavimas Lietuvoje praėjusiais metais sudarė 449 mln. eurų, o tai paskatino verslo investicijas ir paspartino šalies žaliąją pertvarką. Visi EIB grupės finansuojami projektai yra suderinti su Paryžiaus klimato susitarimu, kaip nustatyta mūsų Klimato banko veiksmų gairėse. Beveik 60 proc. EIB grupės metinio finansavimo skiriama projektams, kuriais tiesiogiai prisidedama prie klimato kaitos švelninimo, prisitaikymo prie jos ir sveikesnės aplinkos.    

Be finansavimo, EIB teikia konsultacines paslaugas, kurios padeda viešojo ir privataus sektorių partneriams rengti ir įgyvendinti kokybiškus, investicijoms parengtus projektus. Vien 2024 m. EIB konsultavimo komandos padėjo sutelkti daugiau kaip 200 mlrd. eurų investicijų visoje Europoje ir už jos ribų. 

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.