Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) su Kauno miesto savivaldybės administracija pasirašė Kauno sporto halės išvystymo į daugiafunkcinį centrą visuomenės poreikiams projekto sutartį. Iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų projektui įgyvendinti skirta daugiau nei 4,6 mln. eurų. Bendra projekto finansavimo suma siekia virš 8,5 mln. eurų.
Atgaus autentiškus bruožus
Prieš 80 metų Kaune iškilusi istorinė Sporto halė po rekonstrukcijos ne tik atgaus autentiškus bruožus, bet taps modernia ir universalia erdve įvairiems visuomenės poreikiams. Joje galės vykti ir koncertai, konferencijos, sveikatinimo renginiai, mugės ir parodos, neformalaus ugdymo veiklos, bendruomenių šventės.
Pastačius universalią Žalgirio areną, į ją persikėlė ir didieji sporto renginiai bei koncertai. Todėl istorinei Kauno sporto halei po atgimimo numatyta kitokia misija – tarnauti vietos bendruomenių, jaunimo, nevyriausybinių ir kitų organizacijų poreikiams.
Kaip sako Sporto halės atnaujinimo projektą parengęs architektas Marijus Preisas, svarbiausias rekonstrukcijos principas yra išsaugoti pastato vertingąsias savybes – tūrinę erdvinę kompoziciją, laikančiąsias konstrukcijas ir fasadus, tuo pačiu gerokai išplečiant funkcines erdvės galimybes. Pasitelkus 1938 metų projektą ir ikonografinę medžiagą, bus atkurtos ir kitos autentiškos detalės: langai, įėjimai, stogas.
Saugomas kultūros paveldo objektas bus apvalytas nuo svetimkūnių – viršutinio antstato su švieslangiais, vakarinio įėjimo tambūro, gelžbetoninių tribūnų, suprojektuotų ir įrengtų, rekonstruojant halę 1958-1962 metais.
Universali salė ir mobilios tribūnos
Naujoji universali salė bus transformuojama ir pertvaromis dalinama į 4 lygias dalis, todėl vienu metu čia galės vykti įvairios treniruotės, užsiėmimai ir kitos veiklos. Atkuriant istorinės salės erdvės principą, tribūnos bus išdėstytos U forma. Pirmajame aukšte bus įrengtos mobilios tribūnos, o antrajame jos bus stacionarios. Įvairių renginių metu halėje galės būti nuo 2000 iki 3000 tūkst. sėdimų vietų.
Antrajame halės aukšte, į kurį bus įrengti laiptai ir liftas, numatytos įvairioms veikloms skirtos stacionarios ir transformuojamos patalpos, kurios pagal poreikį galės būti naudojamos susirinkimams, konferencijoms, laikinoms ekspozicijoms.
Bus atnaujinta visa inžinerinė pastato infrastruktūra, iš išorės jis bus apšiltintas. Užbaigti projektą numatoma iki 2021 metų sausio 31 dienos.
Statė specialiai Europos krepšinio čempionatui
Sporto halė Kauno Ąžuolyne iškilo specialiai Europos krepšinio čempionatui, 1939 m. vykusiam Kaune. Po to, kai 1937 metais Rygoje lietuviai tapo Senojo Žemyno čempionais, pagal tuometinę tradiciją jie turėjo tapti kitų pirmenybių šeimininkais.
Pastatą suprojektavo statybos inžinierius-konstruktorius Anatolijus Rozenbliumas. Nepaisant pinigų stygiaus ir laiko trūkumo, halė buvo sėkmingai pastatyta. Tuo metu statinys neturėjo jokios inžinerinės infrastruktūros. Salėje tebuvo apie 3,5 tūkst. vietų medinės tribūnos, o likusios vietos buvo stovimos. Nors iš pažiūros arena panašėjo į angarą su dviem patalpomis persirengimui, Europos mastu anuomet ji buvo laikoma viena geriausių erdvių, skirtų specialiai krepšiniui.