Pradedamas įgyvendinti Europos Sąjungos finansuojamas projektas „Europos komandos iniciatyva – skaitmeninis ryšys Centrinėje Azijoje“. Šis ketverių metų trukmės projektas skirtas skatinti informacinių ir ryšių technologijų (IRT) plėtrą, inovacijas ir skaitmeninį ryšį penkiose Centrinės Azijos šalyse: Kazachstane, Kirgizijoje, Uzbekistane, Tadžikistane ir Turkmėnijoje.
Projekte dalyvauja Lietuvos Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) ekspertai, kurie kartu su partneriais iš Prancūzijos, Latvijos, Estijos ir Suomijos dalinsis patirtimi bei gerąja praktika. Lietuvai šiame projekte paskirtas ypatingas vaidmuo – būti 1-ojo komponento lydere. Šio komponento tikslas – padėti rengti strateginius dokumentus ir teisės aktus, skatinančius IRT plėtrą ir naudojimą.
„Malonu, kad Lietuvos progresas ir ekspertų patirtis IRT srityje yra pastebimi. Šiame projekte galėsime dalintis savo žiniomis su Centrinės Azijos šalimis, padėdami tobulinti strateginius dokumentus ir teisės aktus, taip prisidėdami prie IRT plėtros šiuose regionuose. Tikimės, kad bendros ES ekspertų pastangos padės Centrinės Azijos šalims gerinti IRT srities konkurencinę aplinką, o technologijos ir paslaugos teiks maksimalią naudą žmonėms. Be to, norėtųsi stebėti kaip Centrinės Azijos šalys artimiausiu metu stiprina savo pozicijas tarptautiniuose reitinguose, susijusiuose su e. valdžia, IRT konkurencingu ir inovacijų plėtra“, – sako Paulius Vaina, Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) pagrindinis projekto ekspertas.
Lietuvos ekspertai taip pat dalyvaus 2-ojo komponento įgyvendinime, kuris siekia užtikrinti skaidresnę ir įtraukesnę prieigą prie viešųjų ir privačių ryšio paslaugų, ypatingą dėmesį skiriant kaimo vietovėms, lyčių lygybei ir marginalizuotoms grupėms. Šio komponento lyderė yra Latvija.
Projekte bus sprendžiami ir kiti aktualūs klausimai, tokie kaip palydovinių technologijų taikymas vietos inovacijoms skatinti bei kibernetinio saugumo infrastruktūros stiprinimas.
Projektą koordinuoja Prancūzijos tarptautinio ir vystomojo bendradarbiavimo agentūra „Expertise France“, o jo bendras biudžetas siekia 20 mln. eurų. Visą projektą finansuoja Europos Komisija, o Lietuvai skirta dalis sudaro apie 3,2 mln. eurų. Lietuvos veiklų įgyvendinimą koordinuoja Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA), kuri 2025 m. sausį kartu su RRT pasirašė bendradarbiavimo susitarimą.
Iki 2025 m. liepos 1 d. RRT ekspertai atliks išsamią Centrinės Azijos šalių IRT srities analizę bei, bendradarbiaudami su vietos institucijomis, parengs rekomendacijas dėl strateginių dokumentų ir teisės aktų tobulinimo. Šių priemonių įgyvendinimas prasidės antroje metų pusėje.