Vilniaus mieste ir rajone gyvenančius žmones su negalia jų namuose jau porą mėnesių lanko mobilios odontologų brigados – pradėtas įgyvendinti pilotinis projektas, kurio metu pirmą kartą Lietuvoje bus sukurtas odontologinės pagalbos tiekimo pacientams su negalia modelis.
Dėl mobilumo apribojimų žmonės su sunkia negalia neturi galimybių atvykti pas specialistus ir gauti odontologinės priežiūros paslaugų. Todėl, kaip ir daugelyje Vakarų pasaulio šalių, Lietuvoje nuspręsta kurti pagalbos neįgaliesiems namuose sistemą, pirmiausia, pradedant ją kurti nuo modelio, o jam pasiteisinus, sistema būtų išplėtota ir visoje šalyje.
Dalyvauja dvi poliklinikos
Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuotą bandomąjį projektą, kuriam iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų skirta daugiau nei 954 tūkst. eurų, įgyvendina Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika kartu su partneriais – Vilniaus rajono centrine poliklinika, Naujininkų poliklinika bei Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijos centru. Projektą administruoja Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA).
Neįgaliuosius namuose lankančios dvi mobilios brigados suformuotos iš Vilniaus rajono centrinės poliklinikos ir Naujininkų poliklinikos specialistų. Kiekvienoje brigadoje – gydytojas-odontologas ir jo padėjėjas. Odontologinių paslaugų teikimui pacientų namuose buvo įsigyta speciali kilnojama medicinos įranga.
„Per mėnesį aplankome maždaug 45 pacientus. Lankome juos ir namuose, ir globos namuose ar dienos centruose. Šių žmonių burnos sveikata, dantų būklė – labai prasta. Daugiausia tenka teikti chirurginę pagalbą – šalinti ligų pažeistus dantis, atverti pūlinius, užsiimti burnos higiena, konsultuoti dėl protezavimo galimybių“, – sako pilotinio projekto brigadoje dirbantis Naujininkų poliklinikos gydytojas-odontologas Alfredas Kuzmickis.
Poreikis – milžiniškas
Statistikos duomenimis, Vilniaus mieste ir rajone gyvena beveik 10 tūkst. asmenų su sunkia negalia.14 mėnesių truksiančio bandomojo projekto metu numatyta aplankyti 800 asmenų su sunkia negalia, suteikti jiems pirminę ir antrinę pagalbą bei prevencinio pobūdžio žinių ir įgūdžių apie burnos sveikatą.
Pasak Žalgirio klinikos vadovės prof. Alinos Pūrienės, pirmieji projekto mėnesiai parodė didžiulį tokios odontologinės pagalbos namuose poreikį. „Ateityje kuriant sistemą visos šalies mastu, būtų gerai bent jau būtinąją odontologinę pagalbą teikti ne tik sunkiausią neįgalumą turintiems asmenims, bet ir kitiems neįgaliesiems. Šie žmonės taip pat jaučia didžiulę socialinę atskirtį ir susiduria su odontologinės priežiūros paslaugų prieinamumo problema“, – sako prof. A. Pūrienė.
Speciali operacinė neįgaliesiems
Pilotinio projekto metu taip pat bus rekonstruotos patalpos Žalgirio klinikoje ir pritaikytos neįgalių pacientų, kuriems namie nėra galimybių padėti, priėmimui. Bus rekonstruoti liftai, įrengta operacinė ir palata pooperacinei priežiūrai. Jau organizuojami ir nuotoliniai mokymai su neįgaliaisiais dirbantiems specialistams, numatyta parengti naujas mokymo programas burnos higienistams ir slaugytojams.
Užbaigus projektą, jo rezultatai bus įvertinti ir pateiktos rekomendacijos dėl modelio tobulinimo bei odontologinės priežiūros paslaugų neįgaliesiems organizavimo visoje šalyje.