Vis daugiau jaunų žmonių sulaukę pilnametystės nusprendžia įsidarbinti restorane. Vieni į tai žiūri tik kaip į sezoninę veiklą, tuo tarpu kiti bando tai derinti su studijomis ir dirba ištisus metus. Restorano vadovė teigia, kad darbas restorane nėra toks romantiškas, kaip vaizduojama filmuose – tai reikalauja organizuotumo, atsakingumo ir greičio, kurio savaime neišmokstama.
Pasak restorano „Pupelė“ vadovės Lauros Viduolytės-Pupelienės, vienos iš svarbiausių savybių dirbant restorane – atsakingumas, greitis ir organizuotumas.
„Dažnai žmonės idealizuoja darbą restorane, įvairiuose filmuose jis būna pateikiamas gana romantiškai, tačiau iš tiesų šis darbas nėra lengvas. Jame visuomet svarbus komandinis darbas, noras tobulėti, mokytis. Kita vertus, šioje rinkoje įsidarbinti gali net ir žmogus, visai neturintis patirties, arba jos turintis labai mažai“, – sako pašnekovė.
Jos teigimu, restorane šiuo metu dirba didelis skaičius žmonių, atėjusių su minimalia arba be darbinės patirties.
„Kartais su tokiais žmonėmis dirbti būna lengviau negu su didelę patirtį sukaupusiais asmenimis. Atėjusius darbuotojus apmokome, tačiau tiems, kurie turi daug patirties, dažnai būna sunku perimti naujoves ir kitokį darbo pobūdį. Su tais, kurie patirties neturi, lengviau, nes apmokome dirbti taip, kaip mums reikia“, – pasakoja vadovė.
Vertina norą tobulėti
Rokiškio profesinio mokymo centro direktoriaus pavaduotoja ugdymui Aida Stainienė sako, kad paskutiniu metu itin išpopuliarėjo virėjo specialybė – šios mokymų krypties grupės visuomet užpildomos akimirksniu.
„Teorijos šiuose moksluose yra labai nedaug, kadangi visos virtuvės subtilybės turi būti įgyjamos per praktinius įgūdžius. Be to, tai „skani“ profesija – žmogus, kuris mėgsta įvairius skonius ir domisi maisto gamyba, noriai imasi šio amato“, – teigia ji.
Pašnekovė priduria, kad praktika mokinių negąsdina, priešingai – teorijos pritaikymas įmonėse yra vienas labiausiai laukiamų mokymosi etapų.
„Moksleiviai turi galimybę praktiką atlikti ne tik Lietuvos, bet ir užsienio įmonėse. Šiuolaikinis jaunimas apskritai labai palankiai vertina tokias galimybes ir visais įmanomais būdais siekia įgyti neįprastų patirčių bei išmokti naujų įgūdžių“, – dalinasi A. Stainienė.
Kad šiuolaikinis jaunimas pasižymi išskirtiniu smalsumu sutinka ir L. Viduolytė-Pupelienė. Pašnekovė pasakoja, kad šiuo metu restorane dirba 6 žmonės, kurie yra baigę profesinį mokymą. Paklausta apie labiausiai vertinamas profesinių mokyklų specialistų savybes, pašnekovė pamini norą tobulėti ir iniciatyvumą.
„Profesines mokyklas baigusių specialistų turime beveik visose pozicijose – yra barmenų, padavėjų, virėjų ir pagalbinių darbuotojų. Jau aštuntus metus, nuo pat restorano įkūrimo, bendradarbiaujame kartu su Rokiškio profesinio rengimo centru, į kurį visada kreipiamės, kai pastebime darbuotojų poreikį“, – dalinasi ji.
Restorano vadovė tikina, kad šie specialistai ateina į darbo vietą turėdami išsamias teorines žinias, o geriausiai jiems sekasi orientuotis naujoje darbo aplinkoje.
„Labai didelis profesinių mokyklų indėlis yra teorinių žinių suteikimas mokiniams. Tai reiškia, kad atėję dirbti jie puikiai išmano higienos, technologinius ir kitus reikalavimus, ko dažniausiai nežino asmenys, nedirbę ir nesimokę šioje sferoje“, – teigia L. Viduolytė-Pupelienė.
Pašnekovės teigimu, į naują darbo vietą atėjusiems specialistams kartais užtrunka laiko apsiprasti, todėl labai svarbu rodyti jiems išskirtinį dėmesį ir padėti išspręsti kilusius neaiškumus.
„Naujiems darbuotojams pirmiausia pabrėžiu, kad nebijotų klausti ir klysti, nes klaidos, jei iš jų pasimokoma, gelbėja ateityje. Restorane labai svarbu palaikyti gerą tarpusavio ryšį, todėl dažnai rengiame bendrus sekmadienio pusryčius, vakarėlius ir išvykas, pasikviečiame specialistus, kurie praveda mums mokymus“, – reziumuoja ji.
„Aš be Tavęs kaip…“ – VšĮ Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) inicijuota komunikacijos kampanija, kuria siekiama skatinti aktyvesnį verslo įmonių ir profesinių mokymo įstaigų bendradarbiavimą, plečiant partnerysčių tinklą bei didinti profesinių mokymo įstaigų patrauklumą ir jų absolventų įsidarbinimo galimybes. Taip pat dalinamasi geraisiais profesinių mokymo įstaigų ir verslo įmonių bendradarbiavimo pavyzdžiais. Europos Sąjungos investicijomis nuolat modernizuojamos profesinio mokymo įstaigos ir gerinama jų infrastruktūra visoje Lietuvoje. Kampanija finansuojama Europos socialinio fondo lėšomis.