Š. m. lapkričio 23–24 dienomis Briuselyje įvyko nacionalinių Dvynių programų koordinatorių susitikimas. Jame gyvai sulaukta per 100 dalyvių iš 51 pasaulio šalies, suorganizuotos 3 bendros ir 8 tematinės sesijos, atsakyta į daugiau nei 100 klausimų. Tarp 61 susitikime skaitytų pranešimų – ir Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA), kurios ekspertai dalyviams pristatė išskirtinę Lietuvos pažangą įgyvendinant Dvynių projektus. Paskutinius penkerius metus pagal laimimų ir įgyvendinamų Dvynių projektų skaičių Lietuva patenka į pirmąjį penketuką Europos Sąjungoje (ES).
Susitikimas buvo skirtas šalių patirčių, įgyvendinant tokias programas, kaip TAIEX ar Dvyniai, mainams, diskusijai apie kylančius iššūkius ir atsirandančias galimybes, kurias teikia tokio pobūdžio šalių bendradarbiavimas, taip pat idėjoms dėl tolesnio šalių bendradarbiavimo. Tokie ir panašūs tarpusavio mainai jau daugiau kaip 25 metus prisideda prie tobulėjančio viešojo sektoriaus ir tvarių pokyčių jame. Susitikime akcentuota viešojo sektoriaus ekspertinės vertė institucinei plėtrai.
„Dvynių projektuose bendradarbiauja tokias pačias funkcijas atliekančios skirtingų šalių institucijos. Tai vienintelė tarptautinė programa, suteikianti tokį lygiarangių organizacijų bendradarbiavimą. Projektų metu ne tik dalijamasi ES šalių kompetencijomis ir patirtimi, bet ir siekiama, kad šalys-naudos gavėjos po kiekvieno projekto nors mažu žingsneliu priartėtų prie ES. Lietuva taip pat prie to stipriai prisideda“, – sako pranešimą Briuselyje skaičiusi CPVA Tarptautinio vystomojo bendradarbiavimo skyriaus vadovės pavaduotoja Ugnė Chmeliauskaitė.
Dar prieš įstojant į ES, nuo 1999 metų, Lietuva dalyvavo Dvynių programoje kaip šalis paramos gavėja ir įgyvendino PHARE programos projektus, siekiant valstybės valdymo sistemą priderinti prie ES standartų ir įgyvendinti reformas. Tuomet CPVA jau administravo 125 Dvynių projektus. Nuo 2004-ųjų Dvynių projektuose Lietuva dalyvauja kaip šalis donorė ir savo reformų patirtį perduoda ES kaimyninėms šalims bei šalims, besiruošiančioms stojimui į ES. Nuo 2017 m. CPVA perėmė dalį nacionalinio Dvynių programos koordinatoriaus administravimo funkcijų. Iš viso per 18 metų CPVA sėkmingai įgyvendino virš 60 Dvynių projektų.
Taip pat CPVA yra vienintelė ES, organizuojanti Dvynių projektų mokymus, kuriuose dalyvauja užsienio ir Lietuvos viešojo sektoriaus organizacijos. Mokymuose dalyvavo jau daugiau kaip 700 dalyvių. Paskutiniuose mokymuose, įvykusiuose lapkričio 30–gruodžio 1 d., nuotoliniu būdu dalyvavo 20 asmenų iš Rumunijos, Italijos, Suomijos, Nyderlandų ir Lietuvos.
„Pastebime, kad auga susidomėjimas Dvynių programos mokymais. Jais domisi ne tik Lietuvos, bet ir užsienio institucijų atstovai. Vis daugiau mokymuose dalyvauja žmonių, kuriems juos rekomendavo buvę dalyviai. Tai mums – didžiausias įvertinimas ir motyvacija“, – sako U. Chmeliauskaitė.