ES fondų investicijos 2014-2020 m.

Skaitmeninę atskirtį įveikti padės bendruomenių lyderiai ir e. skautai

2019 m. kovo 19 d.
Skaitmeninę atskirtį įveikti padės bendruomenių lyderiai ir e. skautai

Siekiant sumažinti skaitmeninę atskirtį ir paskatinti kuo daugiau gyventojų išmaniai naudotis internetu, Lietuvoje atnaujinamas viešųjų interneto prieigos taškų bibliotekose tinklas ir buriama skaitmeninė bendruomenė. 

Nors Lietuva pagal informacinių ir ryšių technologijų aprėptį, prieinamumą ir kainą pirmauja Europos Sąjungoje, vartotojų skaičiumi (75 proc.) vis dar nesiekia ES vidurkio (81 proc.) ir pagal šį rodiklį užima tik 21 vietą. 

Būtent į žmones, kurie vis dar nesinaudoja internetu arba kurių skaitmeniniai įgūdžiai yra nepakankami, ir yra orientuoti šiuo metu įgyvendinami ES lėšomis finansuojami projektai „Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje viešosios interneto prieigos infrastruktūroje“ bei „Prisijungusi Lietuva: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“. 

Pirmąjį projektą, kuriam skirta 10,7 mln. eurų, įgyvendina Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Lietuvos respublikos kultūros ministerija, o antrąjį – Informacinės visuomenės plėtros komitetas kartu su partneriais: asociacija „Langas į ateitį“, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija. Šio projekto vertė – beveik 6 mln. eurų. 

Abu projektus administruoja Centrinė projektų valdymo agentūra.

Dėmesys – kaimo bibliotekoms

Vykdant pirmąjį projektą, bus atnaujinta kompiuterinė ir programinė įranga 1200 viešosios interneto prieigos taškų Lietuvos viešosiose bibliotekose. Iš jų apie 1000 yra kaimo bibliotekų filialuose. Naudotis įranga bus apmokyti apie 3 tūkst. viešųjų bibliotekų darbuotojų, taip pat bus modernizuota lankytojų, kurie naudojasi viešomis darbo vietomis bibliotekose, registravimo ir statistikos sistema.  

Viešieji interneto prieigos taškai bus aprūpinti naujais kompiuteriais su programine įranga audio, video ar garso medžiagai redaguoti, taip pat programuoti, maketuoti ar modeliuoti, o sukurtą turinį bus galima ir atsispausdinti 3D spausdintuvu.

Bus galima naudotis įvairiais robotikos rinkiniais, leidžiančiais suvokti bazinius programavimo dalykus, numatytos priemonės, suteikiančios galimybę visapusiškai ir išmaniai naudotis internetu, balsu bendraujant su dirbtiniu intelektu virtualioje realybėje. Atnaujinus įrangą ir interneto prieigą, interneto greitis viešosiose bibliotekose vidutiniškai padidės iki 30 Mb/s.  

Buria skaitmeninę bendruomenę     

Praėjusiais metais startavęs antrasis projektas „Prisijungusi Lietuva: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“ jau buria skaitmeninių lyderių tinklą – aktyvius vietos bendruomenių atstovus, kurie padės savo bendruomenių žmonėms prisijaukinti informacines ir ryšio technologijas. 

Dalyvauti projekte iš viso buvo pakviesta daugiau nei 1900 vietos bendruomenių. Iš 750 bendruomenių, užsiregistravusių dalyvauti projekte, pagal projekto reikalavimus buvo atrinkta 691.  Bendruomenės išsirinko savo skaitmeninius lyderius, kurių tinklą šiuo metu sudaro 699 bendruomenių atstovai.    

Savanoriais e. skautais kviečiami tapti 14-29 metų jaunuoliai, kurie yra pasiryžę prisijungti prie projekto ir savo skaitmenine patirtimi pasidalinti su šių įgūdžių stokojančiais žmonėmis. Planuojama, kad bendrą skaitmeninių lyderių ir e. skautų tinklą sudarys ne mažiau kaip 2000 asmenų.   

Jų registracija vykdoma svetainėje „Prisijungusi Lietuva“ (https://www.epilietis.eu/prisijungusi-lietuva/).   

Su naujomis skaitmeninėmis technologijomis parengti dirbti bibliotekininkai, bendruomenių skaitmeniniai lyderiai ir e. skautai mokymus organizuos interneto naujokams ir ugdys jų gebėjimus visapusiškai, saugiai bei atsakingai naudotis internetu.   

Planuojama, kad įgyvendinus abu projektus, 2023 m. šalies gyventojų, nuolat besinaudojančių internetu dalis siektų 87 proc., 60 proc. gyventojų naudotųsi internetu teikiamomis viešosiomis ir administracinėmis paslaugomis, o 70 proc. gyventojų turėtų didesnius ir vidutinius įgūdžius naudotis internetu.          

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.