Sveikatinimo sektoriuje geras masažo specialistas yra labai vertinamas. Masažo amatas reikalauja ne tik rankų miklumo ir įgytų įgūdžių, bet ir vidinės motyvacijos, o svarbiausia – meilės žmogui.
Kvalifikuotų ir užsidegusių darbuotojų dažnai pasigenda ir verslo atstovai. Dėl šios priežasties mokymosi įstaigos ir verslas ieško sąlyčio taškų, kurie ne tik motyvuotų specialistus, stiprintų jų gebėjimus, bet ir parodytų jiems patrauklias darbovietes, supažindintų su vidine verslo įmonės kultūra. Tokiai misijai pasirengęs Panevėžio profesinio rengimo centras ir poilsio kompleksas „Via Unica“.
Situaciją sunkina specialistų trūkumas
VšĮ Panevėžio profesinio rengimo centras ruošia įvairaus profilio specialistus, o viena iš specifinių sričių – masažuotojai. Šios mokyklos paslaugų profesinio mokymo skyriaus vedėja Daiva Vareikaitė išskiria pagrindinius aspektus, kurie turi neigiamos įtakos masažuotojų bendruomenės Lietuvoje augimui. „Masažo meistrams tenka pakankamai sunkus fizinis krūvis, kuris neretai atbaido besirenkančiuosius šį profesinį kelią. Situaciją sunkina ir gana ribotos šių specialistų įsidarbinimo galimybės, siūlomos nekonkurencingos darbo sąlygos. Prie viso to prisideda dar ir jaunų žmonių emigracija bei paruoštų specialistų „nutekėjimas“ į užsienio rinkas“, – pasakoja D. Vareikaitė, pabrėždama, jog šioms problemoms spręsti būtinas intensyvesnis bendradarbiavimas tarp potencialių darbdavių – reabilitacijos centrų, įvairių SPA ar mokyklų, kurios ruošia masažuotojus.
Žvelgiant iš verslo perspektyvos, poilsio komplekso „Via Unica“ vadovė Dalia Remeikaitė pasakoja, kad juntamas ne tik labai didelis šios srities kvalifikuotų darbuotojų trūkumas, bet ir jiems reikalingos motyvacijos stygius, o geriausias to įrodymas – viešbutyje „Romantica“ dirbantys 3 filipiniečiai ir nė vieno lietuvio.
„Tenka pripažinti, jog į profesines mokyklas ne visada susirenka motyvuoti ir tikrai šį amatą gebantys dirbti žmonės. Galbūt ir pačioms mokykloms trūksta motyvacijos rūpinantis mokinių įdarbinimu? Pavyzdžiui, galėtų būti sudarytos atsakingos mandatinės komisijos, kurios tinkamai atrinktų paruoštus specialistus ir įdarbintų. Manau, jog siekiant tikrai motyvuotų specialistų, būtų naudingas ir privalomas profesinių mokyklų mokinių darbas po studijų, mokant valstybei mokesčius“, – įžvalgomis ir pasiūlymais dalijasi D. Remeikaitė.
Svarbiausia – meilė žmogui
Pasak D. Remeikaitės, klientų srautas sveikatinimo sektoriuje priklauso nuo to, kaip yra išpildomi aukšti žmonių standartai ir lūkesčiai. Klientai susimoka už malonumą, todėl ir tikisi gauti aukščiausią paslaugos kokybę. Pirmiausia, geram masažo meistrui turi rūpėti kliento savijauta ir jo pasitenkinimas gautos paslaugos kokybe. „Kai žmogus ateina į SPA centrą, jis nori gauti aukščiausios kokybės paslaugą. Ir neužtenka tik rankų miklumo ir įgūdžių – būsimas masažuotojas privalo mylėti žmogų. Jeigu nemylės jo kaip gyvo sutvėrimo – nieko ir neišeis. Klientai tai labai jaučia. Mes dovanojame gyvenimo geismą, ne tik sveikatą. Masažuotojas turi būti mielas, tvarkingas ir atsidavęs žmogui. Bent menkiausia smulkmena gali sugadinti procedūrą. Tai atsakingas darbas“, – pabrėžia D. Remeikaitė. Profesinio rengimo centro masažuotojų profesijos mokytoja Dalia Ajauskienė papildo, kad paruošti ir paleisti gerą specialistą į rinką sunku, jis turi ne tik profesionaliai, atsakingai ir efektyviai dirbti, bet turi būti korektiškas, taktiškas, malonus, atidus, draugiškas, dėmesingas ir neprarandantis savitvardos, bendraudamas su klientais ar pacientais.
„Galimi iššūkiai neatbaido motyvuotų ir sunkumų nebijančių žmonių. Masažuotojų sritį renkasi tie, kurie nori pasitelkę fizinę mediciną padėti žmogui arba turi giminingą išsilavinimą, todėl siekia pagilinti savo žinias, įgyti daugiau kompetencijų. Mokytis ateina ir tie, kurie ką tik baigė mokyklą arba kardinaliai pasiryžę keisti profesiją“, – teigia D. Ajauskienė.
Ieškoma geriausių partnerystės būdų
Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) projektas „Profesijos, pritaikytos verslui“ paskatino profesinės Panevėžio mokyklos ir poilsio komplekso „Via Unica“ bendradarbiavimą. Pagrindinė bendradarbiavimo kryptis – praktikų vykdymas ir susipažinimas su darbo aplinka. „Ši partnerystė naudinga tuo, kad mokiniai susipažįsta su realiomis darbo sąlygomis, masažuotojo darbo specifika ir galbūt būsima darbo vieta. Atlikdami praktikas jie tobulina mokykloje įgytus praktinius įgūdžius, tobulina ir lavina bendrąsias kompetencijas, mokosi bendrauti su klientais bei susipažįsta su darbo kolektyvo specifika“, – komentuoja D. Vareikaitė. Profesinės mokyklos atstovė taip pat pabrėžia, kad toks bendradarbiavimas atneša abipusę naudą: „Partnerytės padeda geriau suprasti verslo, mokymo įstaigos ir būsimų specialistų poreikius. Mokymas realioje darbo vietoje suteikia galimybę geriau pažinti profesiją ir labiau priartina būsimą specialistą prie jo tikslo. Pačios mokymo įstaigos turi galimybę pasitikrinti vykdomų profesinio mokymo programų tikslingumą ir atitikimą darbo rinkos poreikiams, įgyvendinimo efektyvumą ir mokymo kokybės lygį. Na, o darbdaviai gali padėti paruošti sau tokį specialistą, kokio jiems reikia šiandienai“, – sako D. Vareikaitė.
Anot D. Remeikaitės, verslo užmojai dideli, tikimasi, kad šis bendradarbiavimas bus pirmas ryžtingesnis žingsnis, sprendžiant šių kvalifikuotų darbuotojų problemas rinkoje.
„Tikiuosi, kad pavyks rasti vis daugiau bendrystės taškų, kad galėtume drauge kurti pokytį. Noriu, kad pas mus ateitų tikrai motyvuoti žmonės, kurie geba būti masažuotojais. Juk žmogus be balso negali būti dainininkas, taip ir čia yra. Kol kas „Via Unica“ komplekse surengėme ekskursiją po darbo aplinką, bet su mokymo centru jau planuojame ir daugiau partnerystės galimybių. Norisi užmegzti glaudų ryšį – aš tikrai esu pasiryžusi skirti savo laiką tiems, kurie yra tikrai suinteresuoti“, – sako D. Remeikaitė.
„Profesijos, pritaikytos verslui“ – VšĮ Centrinės projektų valdymo agentūros inicijuota komunikacijos kampanija, kuria skatinamas Lietuvos profesinio mokymo įstaigų ir verslo įmonių bendradarbiavimas. Kampanijos metu sukurta į verslą orientuota elektroninė platforma – profesinių mokyklų kontaktų žemėlapis, taip pat dalinamasi geraisiais profesinių mokyklų ir verslo bendradarbiavimo pavyzdžiais. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis. Europos Sąjungos investicijomis kasmet modernizuojamos profesinio mokymo įstaigos ir gerinama jų infrastruktūra visoje Lietuvoje.