Tarptautinis bendradarbiavimas

Ukraina prisijungė prie Bendrojo tranzito konvencijos: prie to reikšmingai prisidėjo Lietuva

2022 m. spalio 5 d.
Ukraina prisijungė prie Bendrojo tranzito konvencijos: prie to reikšmingai prisidėjo Lietuva

Šių metų spalio 1 d. Ukraina prisijungė prie Bendrojo tranzito konvencijos, o šis faktas šiandien oficialiai paminėtas renginyje Kyjive. Tai palengvins prekių judėjimą tarp Ukrainos ir šalių-konvencijos dalyvių – ES šalių, Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino, Šveicarijos, Jungtinės Karalystės, Turkijos, Serbijos ir Šiaurės Makedonijos. Prie šio Ukrainos prisijungimo reikšmingai prisidėjo ir Lietuva.

Politinė valia ir suinteresuotumas prisijungti prie Bendrojo tranzito konvencijos Ukrainoje buvo ryškus ne vienerius metus, 2019-aisiais metais Ukrainoje priimti konvenciją atitinkantys nacionaliniai įstatymai. Tolesniame procese Ukrainai ieškant būdų, kaip šalies mastu įsidiegti elektroninę Nacionalinės tranzito kontrolės sistemą, reikšmingas vaidmuo teko Lietuvai. Mūsų šalies Muitinės departamentas padovanojo Ukrainai lietuviškąją šios elektroninės sistemos versiją, kurią adaptavus pagal Ukrainos poreikius tikėtasi sutaupyti laiko.

Procesą dar labiau paspartino Europos Sąjungos (ES) finansuojama programa „Parama viešųjų finansų valdymui Ukrainoje“ (EU4PFM), skirta padėti Ukrainai pagerinti viešųjų finansų valdymą, užtikrinant kokybišką viešųjų paslaugų teikimą bei patrauklią aplinką verslui. Programai iš viso skirta 50,5 mln. eurų, iš kurių 0,5 mln. eurų skyrė Lietuva. Didžiąją dalį jos įgyvendina Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA).

„Džiaugiamės, kad kartu su kitais Lietuvos partneriais turime galimybę įgyvendinti prasmingus projektus ir padėti Ukrainai žengti didesnės eurointegracijos link. Mums tai svarbu ne tik projektų tikslų pasiekimo prasme, bet ir kuriant stipresnius dvišalius santykius“, – sako CPVA direktorės pavaduotoja Rasa Suraučienė.

CPVA atsakinga už trijų programos komponentų (37 mln. eurų), susijusių su biudžeto procesų modernizavimu, modernios, efektyvios ir teisingos mokesčių surinkimo sistemos kūrimu bei su viešųjų finansų institucijų organizacinių gebėjimų stiprinimu, įgyvendinimą, bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos finansų ministerija, Muitinės departamentu ir Valstybine mokesčių inspekcija.

Pasak EU4PFM programos eksperto Vytenio Ališausko, konvencijos dalyvių plėtra teigiamai atsiliepia Lietuvos verslams. „Nors bendros sienos su Ukraina ir neturime, tačiau tie lietuvių verslininkai, kurie palaiko prekybinius santykius su Ukraina, o tokių turime nemažai, palengvinimus tikrai pajus. Šis prisijungimas supaprastina mutininės kontrolės procedūras, daug jų panaikina“, – teigia ekspertas.

Tai, kad Ukraina šių metų spalio 1 d. prisijungė prie Bendrojo tranzito konvencijos, V. Ališausko teigimu, yra tarytum Ukrainos repeticija prieš stojant į ES. Prisijungimas prie Bendrojo tranzito konvencijos – tik vienas iš daugelio ES šalims kandidatėms keliamų reikalavimų, tačiau, kaip pabrėžia ekspertas, pagal apimtis ir trukmę – vienas sudėtingiausių.

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.