ES fondų investicijos 2014-2020 m.

Visuomenei atvertas kiekvienas M. Oginskio rūmų Plungėje kampelis

2021 m. spalio 19 d.
Visuomenei atvertas kiekvienas M. Oginskio rūmų Plungėje kampelis

„Džiaugiamės, kad pagaliau rūmuose neliko uždarytų durų ir nenaudojamų patalpų. Visuomenei atvertas kiekvienas kampelis,“ – sako Danutė Rimeikytė, rūmuose įsikūrusio Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus pavaduotoja.   

Visą dvaro ansamblį sudaro dešimt XIX a. pastatų ir statinių. Pagrindinis ansamblio pastatas – neorenesansinio stiliaus rūmai su dviem oficinomis ir rūmų stogą puošiančiomis antikinio stiliaus skulptūromis. Pastatus supa vienas didžiausių (58,3 ha) ir gražiausių mišraus stiliaus parkų Lietuvoje.

Eksponuojamos pasaulinio garso parodos

Etapais vykdomi visos dvaro sodybos restauravimo ir tvarkybos darbai, finansuojami Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis, trunka jau 15 metų. Per tą laiką ne tik atkurti dvaro rūmai, bet ir išvalyti parko tvenkiniai, rekonstruotos užtvankos ir sutvarkyti tiltai, rekonstruoti ir nutiesti nauji takai, laiptai, baliustrada su vazomis, atstatyti vakariniai parko vartai, pradėti žirgyno pastato pritaikymo kultūros ir rekreacijos reikmėms darbai.  

Įgyvendinus Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) administruotą baigiamųjų darbų projektą „Plungės dvaro sodybos Mykolo Oginskio rūmų rekonstravimas ir modernizavimas, kuriant aukštesnę kultūros paslaugų kokybę”, kurio bendra vertė siekė 1,23 mln. eurų, rūmai pasipildė naujomis ekspozicijų erdvėmis, įrengtos dvi edukacinės klasės.     

D. Rimeikytė pasakoja, kad atsiradus naujoms erdvėms, į rūmus sugrįžo autentiški M. Oginskio rūmų paveikslai, baldai, vazos bei kiti daiktai, saugomi Nacionaliniame M.K. Čiurlionio dailės muziejuje. Anksčiau jų eksponavimui rūmuose nebuvo tinkamų sąlygų, o dabar paroda rūmuose veiks dvejus metus.  

Rūmų erdvės dabar tapo tinkamos net ir pasaulinio garso parodoms: pirmą kartą Lietuvos ir Olandijos bendradarbiavimo istorijoje Žemaičių dailės muziejuje vyko šiuolaikinių Olandijos menininkų paroda, apkeliavusi tokias pasaulinio lygio meno galerijas ir muziejus, kaip  MoMa Niujorke, Booijmans van Beuningen Roterdame, Noord Brabant Museum Den Bosche, CAC šiuolaikinio meno centras Malagoje.   

Rūmai kvepia pyragais ir „kafija“

Erdvės ekspozicijoms įrengtos ir rūsyje, kuriame taip pat yra ir pagalbinės patalpos bei edukacinė klasė su virtuve.

„Norime, kad rūmai, kaip kadaise M. Oginskių laikais, kvepėtų pyragais”, – sako ji apie muziejaus rengiamas edukacijas moksleiviams. Jų metu pasakojama apie XIX a. maisto gamybos, kulinarijos tradicijas dvare, rūmuose vykusius priėmimus ir vaišes, taip pat pagal  senovinius receptus kepami pyragai ir vaišinamasi iš cikorijos gaminama „kafija“.   

Rūmuose nuo 1994 veikiantis muziejus saugo ir puoselėja ir kitas buvusio šeimininko kunigaikščio M. Oginskio dvaro tradicijas. Čia veikė M. Oginskio įsteigta orkestro mokykla, kurioje ketverius metus mokėsi dailininkas bei kompozitorius M. K. Čiurlionis.  

Dabar M.K. Čiurlionio salę rūmuose papildė projekto metu įsigyti interaktyvūs stendai, kuriuose – pasakojimai apie pirmuosius šio didžiojo menininko žingsnius Plungėje.  

Vietoj sporto salės – didžioji koncertų salė

Savo valandos sulaukė ir kitas ne mažiau įspūdingas ir reikšmingas dvaro ansamblio statinys – buvęs kunigaikščio M. Oginskio žirgynas. Pastato pritaikymui kultūros ir rekreacijos reikmėms (I  etapui) iš ES struktūrinių fondų lėšų skirta beveik 388 tūkst. eurų. Projektą taip pat administravo CPVA.

Raudonų plytų neogotikinio stiliaus pastate, stovinčiame priešais rūmus, ilgą laiką veikė sporto mokykla, o buvusiame žirgyno manieže buvo įrengta sporto salė. Po rekonstrukcijos ši salė virto  didžiąja koncertų sale, kurioje šią vasarą ir rudenį jau vyko Tarptautinio M. Oginskio festivalio renginiai, įvairūs koncertai ir spektakliai, „Santaros-Šviesos“ organizacijos suvažiavimas-konferencija. ES lėšomis taip pat sutvarkytas salės balkonas, įrengta šildymo ir vėdinimo sistema, suremontuota stogo dalis.     

Plungės rajono savivaldybės ir Valstybės investicijų programos (VIP) lėšomis toliau restauruojamas buvusio žirgyno fasadų plytų mūras, dekoro elementai. Atnaujintose buvusio žirgyno patalpose dar numatoma įkurti kino salę, patalpas parodoms, mugėms bei kitiems renginiams. Planuojama, kad atnaujintame žirgyne tilps ir nuolatinė Plungės miesto bei jo krašto istorijos ekspozicija, kuriai eksponatai jau yra sukaupti.

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.