2021–2027 m. Europos Sąjungos fondų investicijos, Komunikacijos kampanija

Kviečia į žygį Kuršių nerijoje: žygeiviai keliaus moderniausiu Lietuvoje pėsčiųjų ir dviračių taku

2025 m. gegužės 7 d.

Antrus metus lankytojams duris atveria viešojo ir privataus sektoriaus atstovai, sėkmingai pasinaudoję ir besinaudojantys ES investicijų suteikiamomis galimybėmis. Renginių ciklas „UžmESk akį“ šiemet kviečia aplankyti net 12 projektų. Gegužės 2–31 d. visoje Lietuvoje vyks nemokamos ekskursijos, edukacijos, žygiai ir kiti renginiai. Vienas tokių – ir gražiojoje Kuršių nerijoje.

Pernai Kuršių nerijoje atidarytas naujasis Smiltynė-Nida takas, kuris kviečia visus gamtos ir pasivaikščiojimų mėgėjus. Tai moderniausias takas Lietuvoje, kurio atnaujinimui panaudoti draugiški aplinkai sprendimai. Gegužės 18 dieną kviečiame jį išbandyti masiniame pėsčiųjų žygyje Smiltynės-Nidos ruože. Registruotis į renginį galima jau dabar paspaudus čia.

Išskirtinei vietai – unikalus projektas 

Smiltynė-Nida pėsčiųjų ir dviračių tako atnaujinimo projektas – ilgai lauktas ir sulaukė didelio dėmesio iš vietinių gyventojų bei atvykstančių svečių. Šis takas pripažintas vienu iš svarbiausių praėjusių metų darnaus judumo projektų šalyje. Dėl projekto įgyvendinimui pasitelktų sprendimų, jis taip pat įvertintas kaip moderniausias Lietuvoje bei aukščiausius standartus atitinkantis pėsčiųjų bei dviračių takas.

Visas šio tako ilgis siekia maždaug 50 km. Didžioji jo dalis – maždaug 35 km nuo Smiltynės iki Juodkrantės ir nuo Juodkrantės iki Pervalkos – priklauso akcinei bendrovei „Via Lietuva“. Ruožas nuo Preilos iki Nidos – Neringos savivaldybei.

Kaip teigė „Via Lietuva“ generalinio direktoriaus pareigas laikinai einantis Martynas Gedaminskas, takas pradėtas tvarkyti 2023 m. pavasarį – šio etapo metu nutiesta 13,5 km ilgio atkarpa nuo Smiltynės link Juodkrantės. Dviračių eismas atidarytas tų pačių metų liepą. 2024 m. pradžioje pradėta rekonstruoti pėsčiųjų ir dviračių tako nuo Smiltynė-Nida atkarpa pro Juodkrantę link Pervalkos, Preilos ir jūros link. Šios atkarpos ilgis – beveik 22 km. Bendra projekto vertė siekia apie 15 mln. eurų, iš kurių maždaug 10 mln. yra ES struktūrinių fondų lėšos.

Atnaujinto pėsčiųjų ir dviračių tako vieta išskirtinė – Kuršių nerija, kuri 2000 m. gruodį įrašyta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Pasak „Via Lietuva“ vadovo, tai iš dalies lėmė tam tikrų sprendimų paiešką ir didesnę projekto kainą.

„Įgyvendinant projektą ypatingas dėmesys buvo skiriamas gamtos išsaugojimui, stengėmės kuo mažiau „įsikišti“ į gamtą. Medžius, kurių negalėjome išsaugoti, kirtome tik tuomet, kai baigėsi paukščių perėjimo laikotarpis. Taip pat turėjome išskirtinę situaciją, kada viename iš medžių perėjo jūrinis erelis. Šioje atkarpoje teko atidėti darbus iki tol, kol paukštis išperėjo jauniklius ir paliko lizdą“, – kalbėjo „Via Lietuva“ vadovas.

Rekonstruotas pėsčiųjų ir dviračių takas Smiltynė–Nida yra vienas iš intensyviausiai Lietuvoje naudojamų takų. Jo ir kitų takų išplatinimas būtinas ir kitiems svarbiems regiono poreikiams tenkinti: augančio turizmo, ekologinio transporto plėtros, taip pat geresnio susisiekimo Kuršių nerijos gyventojams su Klaipėda.

Pasak M. Gedaminsko, rekonstruotas takas skatins darbų judumą Kuršių nerijoje ir ne tik joje: tako Smiltynė–Nida ruožai sutampa su Lietuvos nacionalinės dviračių trasos Nr. 10 „Pajūrio dviračių trasa“, Europos dviračių trasos Nr. R1 atkarpomis. Kita dalis ruožų sutampa su tarptautinių dviračių trasų „EuroVelo 10“ (Baltijos jūros trasa) /„EuroVelo 13“ (Geležinės uždangos takas) atkarpomis. Taigi, šis takas sujungs darnaus judumo entuziastus su visa Europa.

„Projektas ženkliai prisideda prie dviračių infrastruktūros tinklo plėtros, gerina sąlygas gamtiniu ir kultūriniu požiūriu vertingas teritorijas pasiekti bevarikliu transportu, t. y. dviračiu ar pėsčiomis“, – kalbėjo M. Gedaminskas, pridūręs, kad vienas iš asmeninių jo šios vasaros tikslų – pačiam dviračiu išbandyti atnaujintą taką Kuršių nerijoje.

Į darbus įsitraukė ir ekologas 

Neabejojama, kad rekonstravus taką pagerėjo ir eismo sauga. Pasirūpinta ir specialiojo transporto poreikiais. Atkarpa nuo Smiltynės iki Nidos yra 2,5–3,5 metrų pločio, su asfalto danga, kuri įrėminta bortais. Tai leidžia užtikrinti, kad esant poreikiui, specialusis transportas galėtų tinkamai naudotis susisiekimo infrastruktūra ir nepažeistų rekonstruoto tako konstrukcijos. Tuo metu atkarpoje ties Juodkrante 2,7 kilometro ilgio ruože įrengta 5,5 metrų pločio unikali atkarpa – dviračių gatvė su 2 metrų pločio sekcija pėstiesiems. Gatvės dalis, skirta dviračių judėjimui, pažymėta raudona spalva, todėl kitiems eismo dalyviams (motorinėms transporto priemonėms bei pėstiesiems) aišku, jog čia judama tik dviračiu nemotoriniu transportu. Apie tai informuoja ir specialūs kelio ženklai.

Atsižvelgiant į poilsiautojų bei vietos gyventojų poreikius, ties Juodkrante įrengta ir 37 vietų automobilių stovėjimo aikštelė, poilsio aikštelės su suoliukais bei dviračių stovais.

„Via Lietuva“ vyriausios projektų vadovės Gražinos Macevičienės teigimu, Kuršių nerijos gamta yra unikali, todėl vykdant projektą naudoti išskirtiniai sprendimai. Pvz., Naglių gamtinio rezervato teritorijoje dviračio takui naudota unikali pilko smėlio spalvos asfalto danga, kuri labiausiai dera prie gamtinės aplinkos.

„Šioje vietoje, siekiant išsaugoti teritorijos augmeniją, takas suformuotas siauresnis – 2,5 m pločio (tai – minimaliausias plotis pagal reikalavimus). Visur kitur, kur tik buvo galimybė, projektavome platesnį taką (iki 3,5 m pločio, kad dviratininkai, kurių srautas Kuršių Nerijoje didelis, saugiai judėtų ir sutilptų). Abipus tako Naglių rezervate įrengtos medinės tvorelės iš natūralių medžiagų – „tarsi iš kopų“, jos nedažytos ir kitaip neapdorotos. Tai buvo vienas iš Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos iniciatyvų – kuo labiau pritaikyti taką prie natūralios gamtinio rezervato aplinkos, kad išvengtume aplinkos triukšmo. Man regis, kad tikslą pasiekėme – įvažiavus į šią atkarpą, patys sprendiniai pasako, kad esame kitoje teritorijoje: takas susiaurėja, jo danga ir tvorelės susilieja su kopomis ir augmenija. Yra ir informaciniai ženklai, primenantys, ko nereikėtų daryti rezervate“, – pasakojo G. Macevičienė, pridūrusi, jog atliekant darbus konsultavo ir ekologas, užtikrinęs, kad būtų laikomasi visų aplinkosauginių reikalavimų.

Rekonstruojant taką daug dėmesio skirta tako dangos ilgaamžiškumui. „Siekiant apsaugoti tako konstrukciją buvo įrengta 80 cm gylio geomenbrana, stabdanti medžių šaknų plitimą. Tikimės, kad tai leis takui tarnauti žymiai ilgiau, nes tokioje jautrioje teritorijoje, nėra galimybės tvarkyti taką dažnai“, – sakė „Via Lietuva“ vyriausioji projektų vadovė.

Ji pabrėžė, kad šis projektas išskirtinis ir dėl sklandaus skirtingų institucijų bendradarbiavimo: „Net jei kažkur strigdavome, visi susėsdavome ir ieškodavome sprendimo. Niekas nesakė „tai neįmanoma“. Susitarti pavykdavo tiek derinančios institucijoms – Kuršių Nerijos nacionalinio parko administracijai, Lietuvos miškų urėdijai, tiek didelį indėlį įdėjusioms Aplinkos ministerijai, Susisiekimo ministerijai ir Neringos savivaldybei.“

Jai pritarė ir „Via Lietuva“ laikinai pareigas einantis generalinis direktorius M. Gedaminskas, pasak kurio, tai – išskirtinis projektas, įgyvendintas per itin trumpą laiką: „Tai tikrai yra gerasis pavyzdys, kai visos suinteresuotos pusės, sklandžiai bendradarbiaudamos, siekia vieno bendro tikslo – kad būtų sukurta alternatyvi infrastruktūra, kuria galėtų naudotis dviratininkai ir pėstieji ir taip kartu saugoti gamtą.“

Renginyje laukiama mažiausiai 300 dalyvių 

Išbandyti naująjį Smiltynė-Nida pėsčiųjų ir dviračių taką bus galima gegužės 18 d. Tądien naujajame take Smiltynės ruože vyks masinis pėsčiųjų žygis. Dalyviai galės pasirinkti dvi trasas: 5 km arba 15 km. Žygyje laukiami visi – pavienei žygeiviai, draugų kompanijos, šeimos (su vaikais, kurie jau yra pasiruošę įveikti 5 km trasą). Žygiuoti galima ir su keturkojais augintiniais. Žygio pabaigoje visų lauks medaliai. Renginį, kaip ir visą renginių ciklą „Užmesk akį“, organizuoja VšĮ Centrinė projektų valdymo agentūra.

Masinis pėsčiųjų žygis, kuriame laukiama apie 300 dalyvių, vyks nuo 10:00. Renginyje laukiami ir keturkojai. Renginys įvyks bet kokiu oru, todėl kviečiame pasirūpinti tinkama apranga bei patogia avalyne. Registruotis galima paspaudus čia.

Atvirų durų dienų renginių ciklą inicijuoja VšĮ Centrinė projektų valdymo agentūra, renginiai finansuojami Europos Sąjungos. Renginių tikslas – aktualizuoti ES investicijų teikiamas galimybes.

15min.lt ir CPVA informacija

Via Lietuva nuotr.

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.