Uncategorized

Lietuvių startuolio sukurta interaktyvi smėlio dėžė įtraukia žaisti visus

2025 m. balandžio 1 d.

Lietuvių technologijų kūrimo startuolis „LithuaniaTech“, dirbtinį intelektą  „apgyvendinęs“  smėlio dėžėje, sukūrė unikalią įvairiapusiam vaikų ugdymui skirtą priemonę – papildytosios realybės smėlio dėžę IMSAND. Žaisdami su interaktyviu smėliu ar taktilinėmis kaladėlėmis, vaikai ne tik lavina motorinius įgūdžius, kalbą, rašymą, ugdo kūrybiškumą, bet ir gerina socialinį bei emocinį sąmoningumą, vaduojasi nuo įtampų ir streso.

Nusprendė išplėsti DI galimybes

Agnė Janušaitytė, „LithuaniaTech“ vadovė, pasakoja, kad prieš trejus metus įkurta įmonė, sukūrusi šios inovatyvios smėlio dėžės prototipą su dviem skirtingomis edukacinėmis veiklomis (interaktyviu smėliu ir taktilinėmis kaladėlėmis su simboliais), nusprendė toliau jį tobulinti, įgalinant atpažinti įvairius rašmenis, papildomus simbolius, kad edukacines veiklas būtų galima atlikti įvairiausiomis kalbomis ir taip išplėsti tiek paties produkto, tiek  startuolio galimybes.

„Kuriamu sprendimu taip pat siekėme spręsti visame pasaulyje aktualią itraukiojo mokymo problemą. Kaip rodo tyrimai, įtraukųjį mokymą reikia pradėti nuo ankstyvojo amžiaus – jei vaikai auga kartu, jie išmoksta priimti skirtumus. Tačiau įtraukusis ugdymas skirtingose šalyse suprantamas skirtingai, sunku sukurti pedagogams tinkamus įrankius, kurie leistų lavinti vaikus, nepaisant jų skirtumų plačiąja prasme: nepriklausomai nuo amžiaus, lyties, rasės, socialinės ar etninės kilmės, kalbos, religijos, gyvenamosios vietos.

O mūsų sukurta IMSAND atitinka universalaus dizaino principus: ją gali naudoti ribotų funkcinių gebėjimų žmonės, ji pritaikoma individualiems poreikiams, toleruoja klaidas ir skatina kūrybiškumą. Čia nėra teisingų ar klaidingų naudojimo scenarijų. Jos dizainas ir pritaikomumas grindžiamas plačiąja įtraukties koncepcija – smėlio dėžė įtraukia žaisti visus”, – sako A. Janušaitytė.

Modernūs ir paprasti dalykai viename   

Pasak jos, pasaulyje yra sukurta nemažai interaktyvių smėlio dėžių, tačiau IMSAND yra kur kas daugiau nei tiesiog interaktyvi smėlio dėžė. Tai yra unikali papildytosios realybės smėlio dėžė, kurioje kartu su naujausia technologija yra derinami realūs, vaikus supantys fiziniai objektai, tokie, kaip smėlis ar medinės kaladėlės su raidėmis, skaičiais ir simboliais.

Iš smėlio kurdami interaktyvius vandenynus, kalnus ir ugnikalnius, stebėdami jų išsiveržimus ar  žaisdami su taktilinėmis kaladėlėmis, vaikai ne tik atsipalaiduoja nuo įtampų ir streso, bet ir lavina savo motorinius įgūdžius, kalbą ir kalbėjimą, rašymą, ugdo kūrybiškumą, gerina socialinį bei emocinį sąmoningumą.

„IMSAND yra daugiaformatė švietimo, mokymosi ir terapijos priemonė, pagrįsta įvairovės, psichologinės gerovės ir kalbinės įtraukties gerinimo principais. Ji apima rašymą, kalbėjimą ir taktilinį suvokimą. Vaikai nespaudžia mygtukų, kaip planšetėse ar kompiuteriuose, o atlieka užduotis lietimo būdu. Tai –  vienintelis pasaulyje tokio tipo produktas su dirbtinio intelekto galia“, – teigia A. Janušaitytė.

Geriausias įvertinimas kūrėjams – vaikų emocijos 

Lietuvoje ir užsienyje jau parduota daugiau kaip 150 smėlio dėžių, o jų poreikis tik auga.
Geriausias įvertinimas kūrėjams – tai, kokį įspūdį mažiems ir dideliems palieka IMSAND. Kai kiekvienos parodos pabaigoje jie mato mažuosius lankytojus, kurie tik su ašaromis akyse palieka pradėtą žaidimą smėlio dėžėje, žino, kad eina teisingu keliu ir nori kurti dar geriau.

Šį projektą, administruojamą Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA),  įmonė sėkmingai įgyvendino, pasinaudojusi Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ investicijomis.

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.