Tarptautinis bendradarbiavimas

Lietuvos ekspertai padeda Moldovai stiprinti teisėsaugą: perduodama DNR tyrimų patirtis  

2025 m. gegužės 26 d.

Kišiniove, Moldovoje, gegužės 23 dieną vykusi tarptautinė konferencija išryškino svarbų DNR tyrimų vaidmenį, tiriant nusikaltimus. Renginyje, kuriame dalyvavo apie 140 teisėsaugos, kriminalistikos ir teismo ekspertų, ypatingas dėmesys buvo skirtas ES ir Lietuvos patirčiai – ekspertai su Moldovos kolegomis dalijosi praktinėmis įžvalgomis bei gerąja patirtimi. 

Konferencija buvo organizuota kaip dalis Europos Sąjungos (ES) finansuojamo EU4REFORMS-DNR projekto, kurį Moldovoje įgyvendina Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA). Projektu siekiama stiprinti Moldovos teisėsaugos institucijų gebėjimus atlikti DNR tyrimus ir pasirengti keistis DNR duomenimis su ES valstybėmis. 

Sveikinimo žodį taręs ES delegacijos Moldovos Respublikoje vadovas, ambasadorius Jānis Mažeiks pabrėžė Moldovos, kaip ES šalies kandidatės, pažangą eurointegracijos kelyje.  

„Sustiprinta teisėsaugos sritis, ypač naudojant kriminalistinius DNR tyrimus sunkių nusikaltimų bylose, prisideda prie nusikaltimų išaiškinimo ir prie Moldovos bei visos ES piliečių saugumo“, – kalbėjo jis.  

Ambasadorius taip pat patikino, kad ES ir toliau rems Moldovą, tiek per šį projektą, tiek per kitas ES finansuojamas iniciatyvas, tokias kaip EU4LEA, kurią įgyvendina CIVIPOL ir CPVA. Šios pastangos, anot J. Mažeiks, padės užtikrinti EU4REFORMS-DNR projekto rezultatų tvarumą. 

Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro atstovai konferencijoje pristatė, kaip mūsų šalyje vystėsi DNR tyrimų taikymas, kokie standartai galioja keitimuisi duomenimis su ES valstybėmis. Taip pat aptartas vadinamasis Prumo sprendimas – ES teisinis mechanizmas, reglamentuojantis automatinį keitimąsi DNR profiliais, pirštų atspaudais bei transporto priemonių registracijos duomenimis tarp valstybių narių. 

Didelis dėmesys skirtas ir duomenų apsaugos reikalavimams bei duomenų patikimumo užtikrinimui. Moldovos ekspertai gilinosi į kraujo modelių analizės praktikas, nacionalinės DNR duomenų bazės kūrimą bei pagrindinius iššūkius – ypač susijusius su kryžminės taršos rizika nusikaltimo vietose ir laboratorijose. 

Projektas jau atnešė apčiuopiamų rezultatų – Moldovoje jau veikia pagal tarptautinius standartus įrengta DNR tyrimų laboratorija, kurios specialistai buvo apmokyti, bendradarbiaujant su Lietuvos ekspertais. Laboratorija padės tiksliau ir greičiau tirti sudėtingas bylas, didinti nusikaltimų išaiškinamumo lygį ir prisidės prie efektyvios nacionalinės DNR duomenų bazės kūrimo. 

„Šiandienos DNR technologijos Moldovos teisėsaugos modernizavimo procese tampa ne abstrakčia vizija, o realia, apčiuopiama pagalba. Lietuva, būdama šio bendradarbiavimo dalimi, siūlo ne vien teorinius modelius, bet ir praktikoje sėkmingai pritaikytus sprendimus“, – pabrėžė CPVA Tarptautinių vystomojo bendradarbiavimo projektų skyriaus vadovo pavaduotoja Ugnė Chmeliauskaitė, akcentuodama Lietuvos indėlio konkretumą ir praktinę vertę. 

Projektas truks iki 2025 m. spalio 31 d., o jo vertė – 1 mln. eurų. Tai ne pirmas CPVA bendradarbiavimo su Moldova projektas – agentūra šalyje veikia jau daugiau nei dešimtmetį. Be šio projekto, šiuo metu taip pat įgyvendinamas Europos taikos priemonės projektas, skirtas Moldovos ginkluotųjų pajėgų stiprinimui, EU4LEA projektas teisėsaugos stiprinimo srityje bei  „EU4Youth“ programa, skatinanti jaunimo užimtumą ir verslumą regione.  

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.