2021–2027 m. Europos Sąjungos fondų investicijos, Komunikacijos kampanija

Meironų pažintinis takas: „amerikietiškų kalnelių“ labirintai ir unikalūs gamtos stebuklai

2025 m. gegužės 16 d.

Seniausiame Lietuvoje Aukštaitijos nacionaliniame parke įsikūręs Meironų pažintinis takas kviečia patirti, pajausti ir pažinti. Kartu su gamtininkais pasivaikščioti atsinaujinusiu taku ir pamatyti unikalų kraštovaizdį bus galima gegužės 24 d. ir 31 d. vyksiančiuose atvirų durų dienos „UžmESk akį“ renginiuose, kuriuos organizuoja Centrinė projektų valdymo agentūra.

Europos Sąjungos investicijų pagalba finansuotas projektas „Saugomų teritorijų ir valstybinės reikšmės parkų tvarkymas, pritaikymas lankymui“ leido rekonstruoti Meironų pažintinį taką, kuris interaktyviomis naujovėmis bei vaizdingais maršrutais stebina jau nuo 2021 m.

„Mes seniai galvojome apie tako atnaujinimą, ypač informacijos ir infrastruktūros. O tuo metu kaip tik atsirado galimybė ES lėšomis padaryti ne tik tai, bet ir dar daugiau“, – teigia Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos Kraštovaizdžio apsaugos skyrius patarėjas Linas Stanaitis, prisidėjęs prie šio projekto įgyvendinimo.

Takas žavi unikaliu kraštovaizdžiu 

Takas buvo išplėstas – prailginta jo trasa. Dalis maršruto liko ta pati, bet didžioji dalis pasikeitė. Nors ilgis pakito nežymiai, bet atsirado daugiau atkarpų, kurios pristato skirtingas temas.

Pirmoji atkarpa, vadinama geltonuoju maršrutu, pristato reljefą – dalis maršruto lankytojus veda paežere, kitoje dalyje matomos kalvos, tad žygeiviai gali gyvai pajusti ir suprasti reljefą. Ši atkarpos dalis, kaip teigia L. Stanaitis, bene pati įdomiausia.

„Žaliasis maršrutas veda per mišką, supažindina su pušynais ir šlapynėmis (pelkėmis ir šaltinynais). Takas įsikūręs tokioje vietoje, kurioje yra daug šaltinių, versmių, jame yra pats didžiausias šaltinis visoje Aukštaitijoje – Taramos ežeras, „maitinamas“ šaltinių vandenų. Šio ežero dalis neužšąla netgi žiemą. Lankytojams pristatome, jog net smėlingoje vietovėje gali susidaryti pelkės (nuo žemapelkių iki aukštapelkių) ir specifinės buveinės. Labai įdomu, kad mažoje teritorijoje galima pamatyti visų tipų pelkes“, – pasakoja patarėjas.

Paskutinis, mėlynasis, maršrutas veda aplink Taramos ežerą. Jame galima pamatyti įvairių pievų augalų, bebrų veiklos požymių, pušyną ir upelį. Visi trys maršrutai yra labai skirtingi, tad lankytojams tikrai nebus nuobodu, o viso maršruto ilgis – 6 km.

L. Stanaitis pasakoja, jog take taip pat buvo atnaujinta medinė maršruto dalis, vedanti per pelkes: „Medinė maršruto dalis per pelkes įrengta labai seniai, ji buvo gerokai susidėvėjusi, medis supuvęs, dėl to reikėjo viską sutvarkyti, atnaujinti. Dabar ta dalis yra padaryta iš medieną imituojančio ekologiško ir aplinkai draugiško perdirbto plastiko, kuris yra atsparus temperatūros kaitai bei saulės spinduliams. Jis yra žymiai ilgaamžiškesnis nei mediena“.

Pramoga tiek mažiems, tiek dideliems 

Be visų šių naujovių take taip pat atsirado daug interaktyvių stendų ir papildomos informacijos lankytojams. Anksčiau poilsio stotelių su informaciniais stendais buvo nedaug – tik 5, pristatančios skirtingas gamtines buveines. Atnaujinus taką iš viso atsirado 16 stotelių, tad informacijos yra žymiai daugiau, ji įvairesnė, skirta ir suaugusiems, ir vaikams.

„Vaikams yra stendų, kurie pateikiami lyg žaidimo forma – yra ką paliesti, pasukti. Taip pat yra stendų, skirtų vyresniems ir suaugusiems, tad informacija tikrai pateikiama įvairioms amžiaus grupėms“, – dalijasi L. Stanaitis.

Tako atnaujinimas padėjo ne tik padidinti lankytojų skaičių. 2016 m. šalia pažintinio tako buvo įkurta Gamtos mokykla, tad takas gana stipriai naudojamas gamtos mokyklos lankytojų. Atvykę moksleiviai turi ką pamatyti ir patyrinėti.

Taip pat projekto „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti (II)“ įgyvendinimo metu yra atnaujintas Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centras, kurį bus galima pamatyti gegužės 24 d. ir 31 d. vyksiančioje nemokamoje atvirų durų dienoje.

Gegužės mėnesio renginiai 

„Gegužės mėnesį du savaitgalius vyks žygiai. Abu renginiai bus pradėti Aukštaitijos nacionalinio parko Lankytojų centre. Praeitais metais buvo atidaryta nauja ekspozicija, tad pirmiausia lankytojai susipažins su ja, o vėliau keliaus į gamtą kartu su gamtininkais“, – renginių detalėmis dalinasi Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos Lankytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Marija Garejeva.

Vedėja teigia, jog nacionaliniame parke yra svarbi ne tik gamta, bet ir kultūra, tad ekspozicija susideda iš dviejų dalių. Pirmoji skirta gamtai ir jos vertybėms: pristatomas reljefas, miškai, pievos, ežerai. Antroji – skirta kultūrai. Joje lankytojai susipažins su pilkapiais, piliakalnių gynybine linija, tradicine architektūra, vandens malūnais bei nematerialiuoju paveldu, kurie buvo šiuose kraštuose. Taip pat didelė dalis ekspozicijos skirta ežerų temai.

M. Garejeva taip pat teigia, jog vieną savaitgalį vyks žygis, kurio tema bus apie išgyvenimą gamtoje. Edukacijos metu lankytojai sužinos kiek daug gamta gali duoti, kaip išgyventi neturint maisto ir ką reikia žinoti atsidūrus laukinėje gamtoje.

Antrąjį savaitgalį, anot M. Garejevos, lankytojų lauks žygis, kuriame gamtininkas pristatys Meironų pažintinį taką, supažindins su unikalia vietos gamta, retais augalais, grybais, įvairiais biotopais. Tai edukacija apie laukinės gamtos pažinimą, stebėjimą, čiupinėjimą ir klausymąsi: „Bus tikrai labai įdomu tiek susipažinti su Lankytojų centru, tiek pasivaikščioti, pasigrožėti ir daugiau sužinoti apie Meironų pažintinį taką“.

Atvirų durų dienų „UžmESk akį“ organizatorius VŠĮ Centrinė projektų valdymo agentūra kviečia gegužės mėnesį aplankyti žalią ir europietišką Lietuvą. Meironų pažintinis takas yra vienas iš 12 įspūdingų projektų, kurie reikšmingi ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai. Savo įmonių ir įstaigų duris atveria tiek viešojo, tiek privataus sektorių atstovai, sėkmingai pasinaudoję ir besinaudojantys ES investicijų suteikiamomis galimybėmis. Renginių ciklas vyksta gegužės 2-31 dienomis.

Kviečiame ne tik „užmesti akį“ į projektus, bet ir sudalyvauti įtraukiančiose veiklose, edukacijose ir ekskursijose. Visi renginiai – nemokami, tačiau dėl riboto žmonių skaičiaus būtina registracija, tad prašome įsivertinti savo dalyvavimo galimybes, o jeigu dalyvauti nebegalėsite – informuokite apie tai kontaktu, nurodytu registracijos formoje.

Daugiau informacijos apie renginius ir registraciją galite rasti čia.

Renginių ciklą finansuoja Europos Sąjunga. 

15min.lt ir CPVA informacija

Aukštaitijos nacionalinio parko direkcijos nuotraukos

Dalintis

Kitos naujienos

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.