Pilietiškumo idėjos vakar sugrįžo į Vilniaus Lukiškių aikštę – čia oficialiai paskelbta apie Šveicarijos ir Lietuvos bendradarbiavimo programos „Pilietinis įsitraukimas“ įgyvendinimo pradžią. Ši daugiau nei 10 mln. eurų vertės programa per artimiausius penkerius metus padės stiprinti Lietuvos pilietinę visuomenę: prisidės prie nevyriausybinių organizacijų (NVO) veiklos plėtros, skatins savanorystę ir jaunimo pilietinį aktyvumą bei padės gerinti migrantų ir pabėgėlių integraciją.
Renginys tapo tikra pilietiškumo švente – į aikštę susirinko sostinės gyventojai, miesto svečiai, NVO atstovai, savanoriai ir bendruomenių lyderiai. Dalyviai galėjo iš arčiau susipažinti su NVO veikla, dalyvauti diskusijose, žiūrėti filmą po atviru dangumi, o vakare jų laukė gyvos muzikos koncertas – scenoje pasirodė atlikėja Petunija su grupe.
Šiuo metu Lietuvoje savanoriauja apie 16 proc. gyventojų. Tai dar gana nedidelis skaičius, tačiau pastarųjų metų patirtis rodo, kad potencialas – išties didelis. Vien karo Ukrainoje kontekste daugiau nei 150 tūkst. žmonių savanoriškai prisidėjo prie pagalbos ukrainiečiams iniciatyvų. Tikimasi, kad naujos programos priemonės padės šį potencialą išnaudoti ir iki 2030 metų pasiekti tikslą – kad bent 22 proc. šalies gyventojų aktyviai dalyvautų savanoriškoje veikloje.
„Kartu su Šveicarijos partneriais žengiame žingsnį stipresnės, jautresnės ir atviresnės visuomenės link. Suteikiame galimybes NVO augti, savanorystei – plėstis, jaunimui – būti išgirstam, o migrantams – jaustis mūsų bendruomenės dalimi”, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė.
Programos įgyvendinimas remsis gerąja Šveicarijos patirtimi, kur pilietinis įsitraukimas jau seniai yra neatsiejama visuomenės kultūros dalis. Ši šalis dažnai minima kaip viena sėkmingiausių pasaulyje pagal visuomenės aktyvumą ir bendruomeniškumą.
„Šveicarijoje savanorystė yra tarsi įrašyta į mūsų DNR. Daugiau nei trečdalis šalies gyventojų nuolat įsitraukia į nevyriausybinių organizacijų, bendruomenines veiklas. Pilietinis įsitraukimas nėra tik skambus žodis – tai sveikos ir klestinčios visuomenės šerdis. Savanoriai ir nevyriausybinės organizacijos veikia ne dėl atlygio, o iš pašaukimo. Jie atlieka unikalų vaidmenį – tampa tiltu tarp žmonių poreikių ir sprendimų“, – kalbėjo Šveicarijos ambasadoriaus Lietuvai Martin Michelet.
Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) direktoriaus pavaduotoja Sandra Remeikienė džiaugėsi, kad programa neapsiribos vien praktine pagalba pažeidžiamoms grupėms – ji taip pat skatins pasitikėjimą vieni kitais ir stiprins solidarumo jausmą, be kurio neįmanoma atspari, krizes atlaikyti pasiruošusi demokratinė visuomenė.
„Tai – ne tik dar viena programa. Tai – investicija į mus visus: į visuomenės stiprybę, bendrystę ir demokratiją. Dėkoju Šveicarijai už draugystę, paramą ir už tai, kad jau ne pirmą kartą padedate mums augti“, – sakė S. Remeikienė.
Šventę organizavo Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA), Šveicarijos ambasada Lietuvoje ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Programai „Pilietinis įsitraukimas“ įgyvendinti skirta 10,36 mln. eurų suma, prie kurios Lietuva papildomai prisidės 15 proc. bendrojo finansavimo lėšomis. Programos operatoriumi paskirta Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA), kuri bus atsakinga už tinkamą programos įgyvendinimą ir atsiskaitymą donorams.
Nuotraukų autorius Vaidas Garla.