Pirmuosius veiklos metus skaičiuojantis VILNIUS TECH Tvarumo centras – išskirtinis akademinis traukos objektas Baltijos šalyse. Naujasis centras ne tik prisideda prie aukštojo mokslo kokybės, tarptautinio konkurencingumo didinimo, bet ir prie tvarumo kultūros tiek universiteto bendruomenėje, tiek plačiojoje visuomenėje, kūrimo.
„Universitetas kuria naują, greitai besikeičiančią ir sumanią visuomenę, kurioje skaitmeninės ir kitos naujos technologijos orientuojamos į tvarumo užtikrinimą. Tvarumo centre ugdomas atsakingas VILNIUS TECH bendruomenės ir visuomenės mąstymas, siekiama neutralaus poveikio aplinkai. Džiaugiamės prisidėdami prie ateitį kuriančių sprendimų“, – sako centro vadovas Raimondas Grubliauskas.
Praėjusį birželį duris atvėrusiame Tvarumo centre veikia demonstracinių veiklų laboratorijos, taip pat mokymosi erdvės, kurios padeda plėsti teorines žinias, lavinti praktinius įgūdžius, susijusius su įvairiomis tvarumo veiklų ir technologijų sritimis.
„Centre veikia demonstracinių veiklų laboratorijos ir mokymosi erdvės, kuriose studentai gilina tiek teorines žinias, tiek praktinius įgūdžius, susijusius su įvairiomis tvarumo veiklų ir technologijų sritimis. Jie noriai įsijungia tiek sprendžiant ir nagrinėjant tvarumo iššūkius, tiek atliekant mokslinius tyrimus“, – pasakoja R. Grubliauskas.
Pasak jo, Tvarumo centre studentai gali eksperimentuoti Tvaraus vartojimo demonstracinėje laboratorijoje, kur vykdomi tyrimai siekiant sumažinti maisto sistemos aplinkosauginį pėdsaką bei poveikį klimatui. Taip pat galima išbandyti ir „vertikalų daržą“, kur auginamos maistinės kultūros, o susidariusios maisto ir virtuvės atliekos perdirbamos į biodujas bei kompostą.
„Tokio tipo technologijų demonstravimas, praktinių gebėjimų ugdymas ir tvaraus vartotojo elgsenos įpročių formavimas leidžia ugdyti beatliekio maisto gaminimo įpročius, kurie itin naudingi jaunajai kartai bei visuomenei“, – pažymi jis.
Taip pat projekto metu sukurtos ir abiturientams siūlomos rinktis naujos, perspektyvios tarpdisciplininės pirmosios ir antrosios pakopos studijų programos „Tvarumo technologijos“ ir „Tvarumo valdymas“.
Atviras visuomenei centras
VILNIUS TECH kviečia visas Tvarumo centro inovacijas pamatyti gyvai. Renginio „Užmesk akį“ metu visi norintys galės apžiūrėti tris centro laboratorijas: Tvaraus vartojimo eksperimentinę demonstracinę, Eko-dizaino ir Aplinkos duomenų modeliavimo.
„Tvaraus vartojimo eksperimentinėje demonstracinėje erdvėje supažindinsime, kaip galima sumažinti maisto sistemos aplinkosauginį pėdsaką ir poveikį klimatui. Duomenų modeliavimo laboratorijoje demonstruosime duomenų gavybos, apdorojimo ir prognozavimo pavyzdžius analizuojant tvarumo veiklų rezultatus. Eko dizaino laboratorijoje bus pristatomas antrinis ir daugkartinis medžiagų panaudojimas bei perdirbimas naujų produktų prototipų kūrimas, taip pat aplinkosauginiai sprendimai bei produktai, kurių gamybai naudojamas perdirbtas plastikas, tekstilė, 3D spausdinimo technologijos ir kita“, – sako R. Grubliauskas.
Jis atkreipia dėmesį, kad VILNIUS TECH įkurtos ne vien laboratorijos moksliniams tyrimams ir meistrystei – taip pat yra ir auditorijos paskaitoms bei atviros erdvės bendruomenei.
Pasak centro vadovo, steigti Tvarumo centrą paskatino dalyvavimas projekte „Integruoto tvarumo technologijų laboratorijos VILNIUS TECH įkūrimas“, kuris buvo finansuojamas Europos Sąjungos (ES) investicijomis bei Lietuvos valstybės biudžeto lėšomis.
Integruotas tvarumo technologijų centras įkurtas siekiant prisidėti prie Lietuvos aukštojo mokslo ir mokslo sistemos kokybės gerinimo, jos efektyvumo ir tarptautinio konkurencingumo didinimo. Bendra projekto tinkamų finansuoti išlaidų suma – kiek daugiau negu 2 mln. eurų, iš kurių didžioji dalis padengta ES, o likusi – beveik 265 tūkst. eurų – valstybės biudžeto lėšos.
Apie renginių ciklą „UžmESk akį“
Atvirų durų dienų „UžmESk akį“ organizatorius VšĮ „Centrinė projektų valdymo agentūra“ gegužės mėnesį kviečia aplankyti žalią ir europietišką Lietuvą. Šiemet lankytojų laukia net 12 įspūdingų objektų, reikšmingų ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai.
Renginio metu duris atvers tiek viešojo, tiek ir privataus sektorių įmonės, sėkmingai pasinaudojusios ir besinaudojančios ES investicijų suteikiamomis galimybėmis.
Renginių ciklas vyksta gegužės 2–31 dienomis. Lankytojai kviečiami ne tik „užmesti akį“ į projektus, bet ir sudalyvauti įtraukiančiose veiklose, edukacijose ir ekskursijose. Visi renginiai – nemokami, tačiau dėl riboto žmonių skaičiaus būtina registracija. Renginių ciklą finansuoja Europos Sąjunga.
Daugiau informacijos apie registraciją į renginį galite rasti čia.
15min.lt ir CPVA informacija