Priklausomybės ligų reabilitacijos bendruomenė „Sugrįžimas”, įsikūrusi Kauno rajone, teikia pagalbą turintiems priklausomybes nuo narkotinių medžiagų, vaistų, alkoholio. Tai yra 20 – 40 m. asmenys, dažniau vyrai, kurie apsisprendę gydytis bendruomenėje iki metų ar ilgiau. Tačiau pagalba jiems ir jų artimiesiems reikalinga ne tik reabilitacijos metu, bet ir po jos, kada reabilituotam asmeniui reikia adaptuotis aplinkoje už bendruomenės ribų – pradėti mokytis, susirasti darbą, gyvenamąją vietą ir taip susikurti naują vietą ir atrasti padėtį visuomenėje.
Pasak VšĮ „Sugrįžimas“ direktoriaus Valdo Šiškaus, Lietuvoje dar nėra teikiamos nuo priklausomybių reabilituotų asmenų adaptacijos paslaugos. „Po reabilitacijos būtina stebėsena. Norvegijos patirtis rodo, kad ilgalaikė adaptacija po reabilitacijos smarkiai padidina rezultatą. Kolegų iš Norvegijos duomenimis, po ilgalaikės adaptacijos iki 92 proc. asmenų neatkrito ir šis „neatkritusiųjų“ rodiklis ilgalaikės reabilitacijos dėka išaugo nuo 60 iki 92 proc.“, – sako V. Šiškus. Dabar adaptacijos problema Lietuvoje sprendžiama pagal galimybes ieškant butų nuomai, tačiau, direktoriaus teigimu, to neužtenka.
Kitų metų pabaigoje VšĮ „Sugrįžimas“ Kauno rajone, Garliavoje, planuoja atidaryti psichosocialinės pagalbos centrą ir savarankiško gyvenimo namus, kurių statyba bus finansuojama ES struktūrinių fondų lėšomis. Naujame pastate bus teikiamos laikino apgyvendinimo paslaugos (nuo 3 iki 12 mėnesių) reabilituotiems asmenims, bus prižiūrima jų adaptacija, mokoma bendravimo, finansų tvarkymo, laisvalaikio praleidimo, darbinių įgūdžių. Centre taip pat bus teikiamos konsultacijos reabilituotis norintiems asmenims, jų artimiesiems.
Psichosocialinės pagalbos centras ir savarankiško gyvenimo namai bus įrengti suremontavus panaudos pagrindais valdomą buvusios poliklinikos pastatą. Centre pagalbą kasdien galės gauti 5-10 asmenų, o gyventi ir tinkamai rūpintis savo buitimi – iki 8 asmenų.
Kas slypi po reabilituojamųjų statistika:
kiekvienas gyventojas – skirtinga kovos istorija
„Mūsų bendruomenėje gydytis atvyko jaunas vaikinas, kuris po savaitės laiko, praleisto pas mus, dingo. Grįžęs į savo aplinką vėl nusipirko narkotinių medžiagų ir būdamas su savo draugais papasakojo, ką veikė mūsų bendruomenėje. Po to vaizdingo pokalbio ne jis, o jo draugas atėjo pas mus į reabilitacijos centrą, tada jam buvo 22 – eji. Dabar jis turi šeimą, du vaikus, po reabilitacijos pas mus baigė aukštąjį mokslą ir gavo darbą“, – pasakoja VšĮ „Sugrįžimas“ direktorius V. Šiškus.
Pasak V. Šiškaus, jis gali vardinti daug panašių sėkmės istorijų, daug sėkmingų ir nesėkmingų reabilituojamųjų asmeninių kovų. Kiekvienam iš jų reikalinga pagalba, priežiūra tiek reabilitacijos metu, tiek po jos ir sąlygos šiai pagalbai teikti. Pagalbą gauti ir keistis kartu su sveikstančiuoju privalo ir artimieji.
Pastato, kuriame įsikurs psichosocialinės pagalbos centras ir veiks savarankiško gyvenimo namai, atnaujinimas bus finansuojamas pagal ES investicijų priemonę „Socialinių paslaugų infrastruktūros plėtra“. Projektui skirta apie 210 tūkst. eurų.