2025 m. vasario 24–27 d. Stambule įvyko 9-oji tarptautinė „VPSP savaitė“, kurią organizavo Stambulo VPSP centras ir Turkijos užsienio ekonominių santykių taryba (DEİK). Renginys subūrė pasaulio viešojo ir privataus sektorių partnerystės (VPSP) bendruomenę: verslo lyderius, akademikus, vyriausybių atstovus ir investuotojus. Šių metų tema – „VPSP: daugiau už mažiau“ – pabrėžė tvarių ir efektyvių sprendimų svarbą, kurie ne tik atitiktų šiuolaikinės visuomenės poreikius, bet ir suteiktų ilgalaikę vertę gyventojams.
Vienoje iš renginio diskusijų apie VPSP finansavimo dinamikos pokyčius, siekiant tvarios ateities, dalyvavo ir Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) Metodinės pagalbos kompetencijų centro (MPC) grupės vadovas dr. Linas Jasiukevičius. Jis pasidalijo įžvalgomis ir Lietuvos patirtimi, kaip darnumo reikalavimai ir vertinimas gali būti integruoti į strateginį planavimą, viešųjų investicijų formavimą, vertinimą ir įgyvendinimą, kad tai sukurtų palankesnę aplinką tvariems projektams įgyvendinti, įskaitant ir VPSP projektus.
Dr. Linas Jasiukevičius pabrėžė, kad tvarumo reikalavimai turi būti įtraukti į projekto planavimą nuo pat pradžių, o ne tik paskutiniame finansavimo etape. „Ieškoti tvarių sprendimų tik finansavimo planavimo etape, kai projektas jau beveik paruoštas, būtų gerokai pavėluotas sprendimas, – teigė jis. – Papildomi reikalavimai žaliosioms technologijoms ir klimato kaitos švelninimui gali sukelti neplanuotų išlaidų, kurios vėliau gali priversti peržiūrėti visą projekto biudžetą, o tai gali tapti finansiškai neprieinama, nes tiesiog tam nebuvo numatytas biudžetas.“
Anot dr. L. Jasiukevičiaus, siekiant užtikrinti tvarų projektų finansavimą, būtina pradėti nuo išsamaus ekonominių pasirinkimų vertinimo, atsižvelgiant į aplinkosaugos ir klimato kaitos švelninimo kriterijus. „Kai projektas turi stiprų ekonominį pagrindą, suderintą su tvarumo reikalavimais, išspręsti finansavimo iššūkius tampa kur kas lengviau“, – kalbėjo jis.
Taip pat jis pažymėjo, kad mažiems projektams, turintiems ribotus išteklius, reikalingos standartizuotos vertinimo priemonės. Jos supaprastintų tvarumo analizę ir leistų atlikti būtinus finansinius bei ekonominius vertinimus, užtikrinant, kad projektai būtų vykdomi efektyviai ir tvariai.
Renginyje taip pat buvo aptarti svarbūs klausimai apie tvarios infrastruktūros finansavimą, klimato atsparumą ir moterų vaidmenį infrastruktūros sektoriuje. Dalyviai susipažino su įvairių šalių VPSP patirtimi, dalyvavo interaktyviuose seminaruose ir vizituose į įgyvendintus VPSP projektus Turkijoje. Be to, vyko VPSP projektų EXPO paroda, kurioje pristatyti tvarūs infrastruktūros projektai ir jų finansavimo modeliai.